Bitcoin Ajandası

Decentraland Metaverse Ziyaret Edilecek Yerler
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Decentraland Metaverse Ziyaret Edilecek Yerler

Decentraland Metaverse Ziyaret Edilecek Yerler

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Decentraland Metaverse platformunda kullanıcılar, tüm topluluğun paylaşmış olduğu sanal bir gerçekliği işletmek için teşvikle karşılaşır. LAND, Decentraland ortamının bir parçası üstünde mülkiyet hakkı temsilini yaparken, MANA, bu platformun yerel para birimi olarak öne çıkar.

Topluluk üyeleri MANA’yı pazarda LAND satın almak amacıyla kullanma olanağına sahiptir. Decentraland yazılımı, kullanıcılarının başka kullanıcılarla iletişim kurmasını sağlamasının yanında dünya içi ödemeler, oyun oynama ve sanal içerik kullanışlılığı gibi özellikleriyle öne çıkar.

Decentraland Metaverse Avatar Oluşturma

Decentraland Metaverse Avatar Oluşturma
Decentraland Metaverse Avatar Oluşturma

Decentraland için bir kullanıcı adı ve avatar oluşturmak gerektiğinde bunu işleme koymak pratik bir şekilde mümkündür.

Decentraland avatarı, kullanıcıyı, sanal dünya içinde temsil etme yeteneğine sahip özelleştirilebilir bir karakter özelliği taşır. Aslında bir avatara sahip olmak, bir web sitesi üzerinde bir kullanıcı adı veya hesap kaydetmeye benzer.

Kullanıcının, Decentraland Metaverse ziyareti için bir avatara sahip olmasına gerek yoktur. Platform, misafir girişine açık bir haldedir.

Decentraland Bölgesini Keşif

Decentraland’a ilk ziyaret sırasında Decentraland haritasının tam merkezinden yani Central Plaza’dan başlanacak. Bu ilk girişte, temel avatar işleyişini kavramak ve plazanın çevresine yayılmış robotlarla konuşarak Decentraland hakkında bilgi sağlamak için başlangıç noktası  olan Central Plaza iyi bir şekilde incelenmelidir.

Decentraland haritası, özel LAND sahiplerinden ve temalı topluluk bölgelerinden meydana gelir. Bu harita, Genesis City’yi oluşturan 90.601 arazi parselinin tamamının yerini göstermesiyle bilinir.

Decentraland Harita ve Renkleri

Decentraland Metaverse üzerinde arsalar koyu griyle yansıtılır. Özel arsa parselleri Pazar yerinde alınıp satılmaya müsaittir.

Platformdaki semtler mor renkle belirtilir. Semtlerin satılık olmadığı bilinmektedir.

Plazalar, büyük yeşil karelerle gösterilir. Buralar, oyuncuların atılım yapıp büyük başarı kaydetmelerini yansıtması açısında önemli bir konumdadır. Plazalar da satılık durumda değildir.

Yollar, açık gri düz çizgilerle belirtilir ve satılık bir konumda bulunmazlar.

Decentraland Arazisi

Decentraland’a ziyarette bulunmak ve verim almak için arazi sahibi olmaya gerek bulunmaz. Ancak Decentraland platformu üzerinde yatırımda bulunmak ve inşaya başlamak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Konu hakkında kısa bir açıklama yapmayı faydalı görüyoruz.

Decentraland Metaverse üzerinde her arazinin parseli mantarsız bir belirteç özelliğine sahiptir. Bunun teknik açılımı NFT ve ERC 721’dir. Bunun anlamı da benzersizlik özelliğidir. Böylece gerçek dünyada bulunan bir araziyle aynı biçimde değiştirilme ya da çoğaltılmaya müsait değildir.

Herkesin, isteğine göre Decentraland Marketplace’te ya da Opensea üzerinde eşler arası arazi satın alma, satma ya da kiralama imkanı bulunmaktadır.

Bütün işlemler Ethereum blok zincirinde gerçek sahiplik kanıtı şeklinde muhafaza edilir. Buradaki arazi tokenını satın almak demek, bu arazinin resmi sahibi olmak anlamına gelir.

Decentraland arazi tokenları, Decentraland haritası üzerinde belli bir konumu temsil etme özelliğine sahip benzersiz koordinatlar barındırır. Platformdaki araziler, yollar ve plazalar gibi popüler bölgelere yakınlık durumlarıyla değerlerini belirlemiş olurlar.

Harita üzerinde bitişik arazi parsellerine sahip olunduğunda bu bir mülk olarak isimlendirilir ve sahibinin yüksek bir yapı kurmasına izin verilir. Decentraland, kara üzerinde ipotek alma seçeneğine de imkan tanır. ,

Decentraland Metaverse Arazi Özellikleri

Decentraland Metaverse üzerinde bulunan araziler ilk başta müzayede yoluyla açık artırmayla satıldı.

Platformdaki toplam arsa 90.601 adettir. Bunun 43689’u özel arsa parseli, 33886’sıysa semt arsasıdır. Geri kalan 9438 arsa yol, 3588 arsaysa plazadır.

Arsaların boyutu 16m x 16m kare boşluk şeklinde belirlenmiştir. Şimdiye kadar en yüksek satış 1 arsada 2.000.000 MANA ile olmuştur.

Metaverse Gelecekte Ne Olur?

Metaverse Gelecekte Ne Olur?
Metaverse Gelecekte Ne Olur?

Metaversenin henüz bir heyecan oluşturma aşamasında olduğunu söylemek mümkündür. Asıl ilgi, bugünkü gelişimini ileriki süreçte de sürdürmesiyle oluşacaktır. Ancak bunun için de en başta bir miktar zamana ihtiyaç bulunmaktadır.

Metaverse geleceği nasıl şeklinde araştırmaların şimdiden yapıldı biliniyor. Yazımızda işlediğimiz Decentraland tarzı platformlarsa metaverse ortamından yararlanarak bu süreci daha da geliştirme gayretinde bulunmalarıyla öne çıkıyor.

Dijital dünyanın bugünkü haliyle yetinilmeyeceği ve buna bağlı olarak metaversenin ortaya çıkması pek de şaşırtıcı olmadı. Metaverseyi en çok sahiplenip geliştirme taraftarı olanların ekonomik platformlar olduğu görülüyor. Kuşkusuz bu sürecin sanal para furyasını destekler nitelikte olmasının etkisi kendini belli etmektedir.

Metaverse Yatırımı ve Arsa Alma

NFT’nin gerçek dünyadaki arazilerin alınıp satılacağı bir ortama gelmesini tartışırken metaversenin kendini çok ileri seviyede öne sürmesi dikkat çekici bir özellik taşıyor.

Şimdilik Decentraland platformu gibi yerlerde arsa alım satımı olarak geliştirilmeye çalışılan sistemin NFT’yi geçeceği ya da NFT ilgisini söndürüp bütün dikkati kendi üzerine toplayacağı konusunda kesin bir şey söylemek mümkün görünmüyor. Konuyla ilgili yorum için gereken şey yalnızca zaman.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir