Bitcoin Ajandası

Decentraland Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. Decentraland Nedir?

Decentraland Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Decentraland nedir sorusuna cevap bulunurken sanal dünyası içinde kullanıcıların gezinebilecekleri, üzerine inşa edebilecekleri ve para kazanabilecekleri araziler satın almak üzerine kurulu bir sistem ile karşılaşılır.

Decentraland, 2017 senesinde 24 milyon dolarlık ilk coin arzı ile piyasaya çıktı. Sanal dünya, 2019 yılında kapalı betasını başlatmış ve 2020 yılı Şubat ayında halka açıldı. O günden bugüne kullanıcılar, bilgisayarlarının LAND alanlarında etkileşimli oyunlar, genişleyen 3 boyutlu sahneler ve diğer etkileşimli deneyimler de dahil olmak üzere çok farklı tecrübeler edindiler. Decentraland nedir sorusunu ayrıntılı olarak inceleyelim.

Decentraland Genel Özellikleri

Decentraland Genel Özellikleri
Decentraland Genel Özellikleri

Decentraland, 2 ayrı token kullanması ile bilinir. Bunlar MANA ve LAND olarak bilinir. Decentraland MANA, takas edilme özelliği olmayan ERC-721 LAND tokenlarını almak için yakılması gereken bir ERC-20 tokenı olarak öne çıkar. MANA tokenları ile Decentraland pazarı içinde çeşitli avatar, giyilebilir cihaz ve daha fazlasını ödemek amacı ile kullanılma özelliği bulunur.

Decentraland, kullanıcıların Decentraland’de takas edilemez bir ERC-721 tokenı olan LAND’i satın alabileceği, geliştirebileceği ve satabileceği sanal bir dünya olarak açıklanmaktadır. LAND’in her bir alanının özel olması ile birlikte sahiplerine basit, statik bir bölümden etkileşimli bir oyuna kadar değişiklik gösterebilen kendi alanlarında yayınlamak istedikleri içeriği seçebilme hakkını sunmaktadır. Kullanıcılar, takas özelliği olan ERC-20 token destekliMANA ile Decentraland’de bulunan mal ve hizmetlerle birlikte LAND satın alma olanağına da sahip bulunur.

Yazar Neal Stephenson’un bilimkurgu romanı Snowcrash’te işlediği, Metaverse veya Ready Player One’da yazar Ernest Cline’ce açıklanan OASIS gibi paylaşılan bir sanal dünya özelliği gösterir.

Kullanıcıların birbirleri ile bağlantı kurmasına ve etkileşime geçmesine, içerik oluşturmasına ve oyun oynamasına imkan tanımaktadır. Bunlar ile birlikte kullanıcıların dünya çapında pek çok ekonomik işlem gerçekleştirebilecekleri ve oluşturdukları içerik ve uygulamalar üzerinden para kazanabilecekleri sanal bir ekonomiye sahip bulunmaktadır. Decentraland, diğer sanal piyasaların tersine merkezi bir yönetim tarafından kontrol edilmez.

Decentraland MANA Nedir?

MANA, mal ve hizmetler için ödeme yaparken kullanılan dijital varlık tokenı olarak geçmektedir. Tokenlar ERC-20 standardına uygun olarak Ethereum üzerine kurulmuştur. MANA, fiat para birimi veya diğer dijital para birimleri için satın alınabilme ve satılabilme özelliğine sahiptir.

Decentraland Kurucuları Kim?

Kurucu isimleri olarak Ariel Meilich ve Esteban Ordano bilinmektedir. Ariel Meilich’in kariyer bilgileri arasında şu bilgiler yer alır: 2017 ve 2020 yılları arasında proje liderliği görevinde bulunmuş ve bir online çeviri bürosu ve bir CRM (Customer Relationship Management) platformu olmak üzere başka birçok startup kurmuş olan seri girişimci yanı ile bilinmektedir. Ek olarak önde gelen bir Silikon Vadisi girişim fonu olan Charles River Ventures’ta analistlik görevinde bulunmuştur.

Esteban Ordano kariyer bilgileri ise şöyledir: Decentraland’da teknoloji lideri görevini üstlenmiş, kripto para birimi üzerine çalışma sahibidir. BitPay ve Inc.’de yazılım mühendisi ve Matic Network danışmanı olarak görev aldı. Ariel ve Estaban şu anda projeye liderlik etmeseler de Decentraland Vakfı ile iletişim halinde bulunarak Decentraland’ın geliştirilmesi için katkı sağlamaktadırlar.

Decentraland’ın Benzersizliği Ne?

Decentraland'ın Benzersizliği Ne?
Decentraland’ın Benzersizliği Ne?

Decentraland, yeni bir ortam, iş fırsatı ve eğlence kaynağı arayan içerik oluşturucular, işletmeler ve bireyler için tasarlanma yanı ile öne çıkar. Metaverse olarak bilinen oyun ortamı, ERC-721 takas edilemeyen özellikteki tokenla temsil edilen toplamda 90.601 ayrı LAND parseline bölünmüş özellik gösterir. Her LAND tam olarak 16m x 16m boyutuna sahiptir ve Metaverse’de belirli bir koordinatta bulunur.

LAND sahipleri arsalarını istedikleri gibi geliştirme konusunda özgür bulunsalar da Metaverse alanının çoğu genellikle farklı bir boyut ve temaya sahip birkaç bölgeye ayrılmış durumdadır. Bu bölgeler, MANA tokenları için bireysel ve kitlesel satışlar yöntemi ile oluşturulmuştur. Bu bölgelerdeki LAND parsellerinin ticaretinin yapılaması durumu söz konusu değildir. 2021 ocak ayı itibari ile cyber punk temalı Aetheria, toplam 8.008 LAND’den oluşan en büyük bölge özelliğine sahiptir.

Sayısı artan projeler gibi yönetim kararları için merkezi olmayan bağımsız organizasyon yapısını kullanan projelerden biri olarak öne çıkar. MANA tokenı elinde bulunduranlar, politika güncellemeleri, LAND açık artırma özellikleri ve Metaverse ile izin verilen içerik türlerini önerip oylayarak ortamının davranış yönünü kontrol etmeye çalışır.

İyi bir çıkış noktası olmanın yanında birçok kullanıcısı şu anda LAND’lerini kiralama, reklam ve ücretli deneyimler yolu ile para kazanma şansı yakalamaktadır. Decentraland pazarında MANA tokenları için ürünler oluşturup satarak gelir elde etme imkanı da mümkündür.

Decentraland DAO Nedir?

DAO, Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon ifadesi ile bilinmektedir. DAO, meydana getiren LAND ve emlak sözleşmeleri, giyilebilir ürünler, içerik sunucuları ve pazar alanı gibi en önemli akıllı sözleşmelere ve varlıklara sahip bulunmaktadır. Bunun yanında çeşitli operasyonları ve girişimleri kalkındırmak ile birlikte bir kuruluş veya yönetime bağımsız olma izni tanıyan MANA cüzdanına sahip bulunmaktadır.

DAO’nun Ortaya Çıkışı

Tamamı ile merkeziyeti bulunmayan ilk sanal dünya olarak öne çıkar. Bu sanal alanda üreten ve oynayan insanlara kontrolü devretmek her zaman temel amaç olmuştur. Kullanıcılar DAO aracılığı ile sanal dünyanın davranışını belirleyecek olan politikaların oluşmasında pay sahibi olurlar. Örneğin; DAO içinde giyilebilir hangi öğelere izin verilip verilmeyeceği, içerik denetimi, LAND politikası ve açık artırmalar gibi özellikler kullanıcıların kontrolünde olabilmektedir.

DAO Nasıl Çalışır?

DAO Nasıl Çalışır?
DAO Nasıl Çalışır?

DAO çalışma prensibi içinde; topluluk politika güncellemesi, LAND müzayedeleri, Dünya, Geliştirici ve Pazar Yeri içinde izin verilecek NFT kontratlarının beyaz listeye eklenmesi ve topluluğun ilgilendiği her ayrıntıyı önermesi ve oylaması ile bilinir. Oylama ise DAO’nun Aragon tarafından desteklenmiş yönetim arayüzünde gerçekleşir.

MANA Güncellemeleri

 • Yakın zamanda MANA için çeşitli değişiklikler oylanacaktır. Bunlar şöyle sıralayabiliriz:
 • Daha fazla özellik ve protokol yükseltmesi ilavesi için LAND ve Estates’i yükseltmek,
 • Gelecekteki LAND müzayedelerinin özellik ve tarih bilgileri,
 • Sürekli olarak MANA’da yer alan ve yakılan pazar yeri ücretlerinin boyutu,
 • MANA’da hep bulunan ve yakılan birincil satış ücretleri bilgisi,
 • Topluluk tarafından işletilen içerik sunucularının ilavesi ve değişimi,
 • MANA hibelerinin kalkınma çabalarına tahsisi,
 • Decentraland World, Builder ve Marketplace bölümüne yeni giyilebilir cihazlar ilavesi,
 • Güvenlik Konseyi üyelerinde değişiklik.

Piyasada Kaç (MANA) Coini Var?

2021 ocak ayı itibari ile 1,49 milyar MANA tokenı piyasada bulunur. Bu sayı, 2,19 milyar MANA arzının %68’ine eşit civardadır. Orijinal toplam arz 2,8 milyar MANA olarak bilinir. Bununla birlikte LAND müzayedeleri sonucunda 600 milyondan fazla MANA yakılması ile bu sayı azaltılmıştır. Pazar yeri işlemlerinde %2,5 MANA yakma da dahil olmak üzere piyasadaki MANA arzını azaltmak için ek yakma mekanizmasına da sahiptir.

MANA tasarlanırken ilk yılda %8 oranında artacak ve enflasyon oranını azaltmak için kademeli olarak düşecek şekilde düşünülmüştür. Ancak enflasyon şu an devre dışı konumdadır. Sözlüğüne göre, enflasyonu, gerekli olana kadar başlatma durumu söz konusu değildir.

Toplamda, MANA arzının %40’ı, 2017 yılı ilk coin arzı sırasında satıldı. Arzın %20’si topluluğu teşvik etmek amacıyla ayrılmış, %20’lik bölümü geliştirme ekibi ile diğer katkıda bulunanlar için belirlenmiş ve kalan %20’i de Decentraland tarafından muhafaza edilmiştir.

Decentraland Ağı Nasıl Korunur?

ERC-20 tokenı olarak bilinen MANA, Ethereum blok zincirine dayanmaktadır. Ethereum, kendi blok zincirinin saldırılara karşı korunmasını sağlamak amacı ile binlerce düğüm ile birlikte çalışan merkezi olmayan büyük bir madenci ağı tarafından güvence altına alınmıştır. En çok test edilmiş blok zincirlerinden biri olarak öne çıkan Ethereum, kendi yerel blok zincirine sahip bulunmayan kripto tokenları için en popüler ağ konumunda bulunur. Bu durum sonucunda MANA’nın güvenlik altyapısı hakkında fikir edinmek mümkündür.

Nasıl Satın Alınır?

Kripto para yatırımı yapmayı düşünenler için Decentraland’ın (MANA) nasıl satın alınacağı sorusu merak edilir. Bunun için madencilik yapmak veya kripto para borsasında işlem yapmak gerekmektedir.

Türkiye’de, Türk Lirası ile Decentraland (MANA) satın alma işlemi çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bir teknik bilgiye ve resmi evraka gereksinim olmadan Decentraland (MANA) satın almak mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir