Bitcoin Ajandası

Decentraland'deki İlk Metaverse Festivali!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Decentraland’deki İlk Metaverse Festivali!

Decentraland’deki İlk Metaverse Festivali!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Bilinenin yanında paralel bir evren olarak öne çıkan metaverse festivali, blockhain teknolojisinden yararlanarak sahip olunan bir sanal varlığın dijital evrende de sahiplenebilmesine imkan sağlıyor.

21 Ekim’de başlayan Metaverse Festivali 4 gün sürdü ve ismine layık bir şekilde tamamen dijital bir ortamda gerçekleşti. Etkinliğe 80’den fazla sanatçı katıldı. Bu sanatçıların arasında Deadmau5 ve Paris Hilton gibi öne çıkanlar da bulunuyordu.

Metaverse Festivali, Decentraland’ın projesi olarak kendini belli etti. Decentraland, Ethereum blok zincirince desteklenen bir sanal gerçeklik platformu olmasıyla bilinmektedir. Bu sanal dünyada kullanıcıların gezinmesine olanak tanınır. Kullanıcılar, platformda arazi satın alarak çeşitli yapılar yükseltebilmekte ve bunun üzerinden ticaret yapabilmektedir.

Metaverse Festivali Tanıtım

Metaverse Festivali Tanıtım
Metaverse Festivali Tanıtım

4 gün süren Metaverse Festivali’nde esas amaç Decentraland platformuna dikkat çekmekti. 21 Ekim’de başlayıp 24 Ekim’de sonlanan festivalin ilgi çektiğine şüphe yok ancak platformun yaygınlık kazanması için biraz daha zamana ihtiyaç olduğu ortadadır.

Festivalde 1. Gün

Festivalin ilk gününde Dizraeli, Ben Walker & Kirsty Merryn ve Alabaster de Plume kendini gösterdi.

Aynı zamanda bu ilk gün The Luna Tapes, Benji Patterson, Crooked Colours, RAC, 3LAU ve Nina Nesbitt de görüldü.

Festivalde 2. Gün

Festivalin 2. gününde ödüller verildi. Bu sefer Isak’s Island, Nancy ve Magnos (Santaflow), Dan Korn, Lèa Mondo, Djanan Turan, Rioghnach Connolly & Ellis Davies (Honey Feet) ve Adam Beattie sahnedeydi.

Festivalde 3. Gün

Festivalin 3. gününde Deadmau5 ortaya çıktı. Ayrıca aynı gün Lokyii, Davulda Ovy ve Sofia Campos da bugün etkinlikte görüldü.

Festivalde 4. Gün

Festivalin 4. gününde Paris Hilton ortaya çıktı ve bugün artık festival için son gündü. Bugün içinde Morski, Renu ve The Virtunaut da kendini belli etti.

Metaverse Festivalinin Keşfi

Decentraland platformunun tanıtımı için düzenlenen festivalin amacına ulaşıp ulaşmadığı konusunda bir şey söylenecek kadar bir zaman oluştuğu görülüyor. Ancak biz yine de bu tespiti, kullanıcılara bırakalım ve metaverse dünyasının gelişmesine bağlı olarak Decentraland’ın da ilgi göreceğine işaret edelim.

Metaverse Festivali nasıldı diye bir soru sorulduğunda katılımda yüksek sayıların olduğu zamanlarda bazı gecikmelerin ortaya çıktığı görüldüğünü belirtmeliyiz. Buna bağlı olarak bazı hata mesajlarına maruz kalınmış olabilir. Yine de ilk olması sebebiyle iyi bir metaverse festivalinin ortaya konulduğu söylenebilir.

Festival sırasında sanatçıların bir kısmının bazı teknik zorluklarla karşılaştığı görüldü. Bu arada festival etkinliği içindeki tüm videoların sadece etkinlik için daha önce kaydının yapıldığını belirtmeliyiz.

Festivalin katılım ve dikkat çekme açısından amacına ulaştığını söylemek mümkündür.

Festival Öncesinde Görüşler

Decentraland platformundan Sam Hamilton, Metaverse Festivali’ni sanal sosyal dünya üzerinde müzik ve kültürün bir kutlaması olarak açıklayarak festivali, metaversenin yeni keşif meraklısı insanlar için uygun, itiraz edilmez ve kâr getiren bir alan görüldüğünün kanıtı olarak yorumladı.

İskoçyalı şarkıcı ve söz yazarı Nina Nesbitt, salgından ötürü uluslararası turlara çıkamadığını ve gerçek hayata dönüşün başladığı şu sıralarda böyle bir etkinlik teklifini çekici bulduğunu belirtti.

Salgının, kendisine sanatını icra ederek hayranlarıyla iletişim kurabileceği başka yollar aramaya ittiğini söyleyen Nesbitt, Metaverse Festivali’ni, daha önce denenmemesinden ötürü de ilginç bulduğunu söyleyerek kabul ettiğini açıkladı.

Metaverse Geleceği

Metaverse Geleceği
Metaverse Geleceği

Metaverse üzerine pek çok tespit ve gelecek öngörüsünün yapıldığı bir ortamda metaverseye ne kadar güvenileceği de merak ediliyor. Elbette gelişen teknoloji içinde sabit kalmak mümkün olmayacağı için bir gelişim kaçınılmaz.

Metaverseyi sahiplenme ve bu anlamda kendini geliştirme konusunda kripto teknolojisinin öne çıkması ise dikkate değer bir konudur. Son birkaç yıldır blockchain altyapısı üzerinden yükselen merkeziyetsiz finans ürünlerinin kendini kanıtlaması, metaversenin gündeme gelmesiyle de yeni bir boyut kazandı.

Öncelikle belirtmeliyiz ki şu an için metaversede ciddi bir yol kat edildiğini söylemek pek mümkün değil. Her şey yolunda gider ve beklenen gelişmeler sağlanırsa gelecek yıllar içinde metaversenin etkilerinden ciddi anlamda bahsedeceğiz. Fakat bu ne kadar mümkün? İşte şimdilik bu sorunun net bir yanıtı bulunmuyor.

Metaverseye Nasıl Bakmalı

Yazımızda konu ettiğimiz Decentraland platformunun tanıtımı için hazırlanan Metaverse Festivali’nde edinilen tecrübe metaverseyle ilgili olarak da önemli ipuçları verdi.

Örneğin sanatçıların dijital bir ortam üzerinde hayran kitleleriyle buluşmasının öyle büyük bir etki oluşturmadığı görüldü.

Salgının artış gösterip evlere kapanıldığı dönemde de ünlüler hayranlarıyla canlı yayınlar yapmış, bu bir furyaya dönmüştü. Bir buluşma oluşsa da fiziki bir yan yana gelme olmadığı için bu tarz dijital etkinliklerin sınırından bahsetmemiz yararlı olacaktır.

Metaverse ileride yaygınlaşırsa bu fiziki ortamlar bütünüyle sanal aleme aktarılacak, endişesi taşıyanlar için teselli niteliğinde bir gelişme, işte bu dijital aksaklıklar olabilir. Bu tür bir iletişimin ve konu ettiğimiz festivallerin dijital dünyada belirli kalıplara bağlı kalması, her açıdan fiziki dünyanın önemini azaltmayacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir