Bitcoin Ajandası

DeFi’ye Bağlı Altcoinler Hangileri?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. DeFi’ye Bağlı Altcoinler Hangileri?

DeFi’ye Bağlı Altcoinler Hangileri?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

DeFi’ye bağlı altcoinler hangileri sorusuna yanıt vermeye başlamadan önce DeFi nedir, sorusunu cevaplayalım. DeFi denildiğinde merkeziyeti bulunmayan finans anlamının oluştuğunu bilmeliyiz. Bu da bugünkü kripto sektörünün altyapısını oluşturan finans yapısıdır.

DeFi’ye Bağlı Altcoinler

DeFi’ye Bağlı Altcoinler
DeFi’ye Bağlı Altcoinler

DeFi’ye bağlı altcoinler hangileri, öne çıkan coinleri kısaca açıklayalım;

Aave (AAVE) Coin

Aave coin, Ethereum platformu üzerinde geliştirilen bir kripto para birimi olarak bilinmektedir. Merkeziyeti olmayan finans işlemlerinde görev alan AAVE coin, ERC-20 tabanlı bir altcoin özelliği taşır.

İlk defa 2017 senesinde LEND token olarak piyasada görülen ve sonrasında ismi AAVE olarak değiştirilen kripto paradır. DeFi protokolüne bağlı olan AAVE Coin daha çok kredi verme konusunda tercih edilmesiyle bilinir.

AAVE coinle kredi verme, staking ve sigortalama işlemlerinin hepsini yapmak mümkündür. Yatırımcılarsa onu daha çok faiz kazancı elde etmek için kullanmalarıyla bilinirler.

AAVE coine sahip olanlar ağ üzerinde başka bir kişiye AAVE coin borcu verdikten sonra belirledikleri vadenin bitiminde faizli olarak geri alırlar. Bu işlem, akıllı sözleşme aracılığıyla yapılır ve sigorta ile korunma sağlanır.

Uniswap (UNI) Coin

UNI coin, Ethereum tabanına kurulmuş ve DeFi protokolleri ile uyum içinde çalışan bir altcoin olarak bilinir. Kripto para borsaları üzerinde işlem görmesiyle bilinen UNI coin, merkeziyeti olmayan finans işlemler için de kullanılmasıyla öne çıkar. Kredi verme, pasif gelir kazanma, sigortalama işlemlerinin içinde en çok pasif gelir kazanmak için tercih edilir.

UNI coine sahip olanlar, Unisawp borsasının likidite havuzlarından faydalanarak sanal cüzdanlarında UNI coin kitleme imkanı elde ederler. Kullanıcı, böyle bir durumda belirli bir vade içinde UNI coin alım ve satımı yapmamayı baştan kabul eder. Vadenin bitiminde ise sanal cüzdanı içinde ek bir UNI coin kazancı elde etmiş olur. Bu durum için denilebilir ki bir çeşit mevduat hesabı modeli, kripto şeklinde kullanılmış olur.

Marker (MKR) Coin

Marker coin, DeFi protokolü içinde farklı özellikleriyle kendinden söz ettiren bir kripto para birimidir. DAI tokenın fiyatını sabit bir duruma getirmekte yararlanılır.

Marker coin işlemlerinin yapıldığı ayrı bir akıllı sözleşme platformu bulunmaktadır. Market platformu vasıtasıyla DAI token üretimi yapmak isteyenler, akıllı sözleşmelerini MKR coin ile temin ederek üretime başlama imkanına sahip bulunur.

MKR coinden, Marker Wallet ile staking üzerinden pasif gelir kazanmak için yararlanılır. Birçok kredi kullandırma platformu üzerinde, MKR coin borcu vermek yoluyla faiz kazancına ulaşılabilir. MKR coin borcu, Marker Ethereum blockhain ağı üzerinden verilmek istendiğinde akıllı sözleşmeyle güvenli işlem yapılır.

Compound (COMP) Coin

Compound (COMP) Coin
Compound (COMP) Coin

COMP coin, DeFi protokollerinden biri olan Compound platformu üzerinde oy verebilme imkanını sağlayan altcoin özelliğindedir. Ethereum ağı üzerinde tasarlanan COMP coin, işlem hacmi bakımından yüksek kripto para borsalarında alıp satmaya müsait konumdadır. Bu işlemin bütün DeFi tokenları için yapılabileceği söylenebilir. COMP coin daha çok bloke üzerinden kâr yakalamak için tercih edilmesiyle bilinir.

Compound ağı üzerinde, COMP coinle bir süreliğine işlem yapmama onayı veren kişi, vade bitiminde kazanacağı COMP coin ödemesini cüzdanına alacaktır. Bütün DeFi tokenları gibi COMP coin de kripto para cüzdanları vasıtasıyla sınır ötesine transfer edilme özelliğine sahiptir.

Synthetix (SNX) Coin

SNX coin, geleneksel piyasalarda işlemi yapılan hisse senetlerinin ve değerli madenlerin, kripto para piyasasındaki sentetik versiyonları olarak bilinmektedir.

Geleneksel borsalardaki ortamı, kripto para borsalarına yansıtan SNX coin, DeFi protokolü üzerinde daha çok borç vermek amacıyla tercih edilmektedir. Kripto para cüzdanları içinde transferin ekonomik olarak sınır ötesine yapılması imkanını sunar.

Alpha Finance (ALPHA) Coin

ALPHA coin, Finance Lab platformuna ait bulunan yerel bir tokendır. Bu platforma üye olanlar, platform ödemesini ALPHA coinle yaparlar. Platform vasıtasıyla token kazandıran çekilişlere katılma ve akıllı sözleşme üzerinden kredi kullanma imkanları bulunur. Krediler ALPHA coin şeklinde alınır ve tercih edilen kripto para birimine kripto para borsası üzerinde dönüştürülür.

SushiSwap (SUSHI) Coin

SUSHI coin, diğer bütün kripto para varlıklarını hızlı bir şekilde nakit hale çevirmek için köprü işlevi görmesiyle bilinir. Yüksek likidite sunma özelliği bulunur.

Örneğin UNI coin ilk başta SUSHI’ye, sonrasındaysa fiat paraya dönüştürülmek istendiğinde işlemin çok daha hızlı geliştiği görülür. Onay alma süreci saniyeler içinde gerçekleşir. Buna ek olarak SUSHI coin en çok likidite havuzunda yatırım yani SUSHI coin stake ederek kazanç temin etmek için kullanılmasıyla bilinir. İşlem hacmi geniş durumda olan kripto para borsaları üzerinde alınıp satılmaya uygun konumdadır.

Dünyadaki bankacılık sistemiyle ilgili radikal değişimleri getirmesi beklenen DeFi sektörünün önemli altcoinlerini sıraladığımız yazımızda bu altcoinlerin hepsinin kredi verme, staking, alım ve satım alanlarında rol aldıklarını gördük. Bu açıdan bahsettiğimiz altcoinlerin yatırımcı için farklı işlem olanakları sunduğu söylenebilir. Üzerinde durduğumuz altcoinlerin gelecek açısından olumlu yorumlar aldıklarını belirtmeliyiz.

Olumlu ya da olumsuz görüşlerin yanında yazımızda bahsi geçen bilgi ve yorumların herhangi bir yatırım önerisi olarak alınmamasını rica eder, bir yatırım stratejisi izleneceği zaman geniş bir araştırma sonrası karar alınmasının daha sağlıklı olacağını belirtiriz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir