Kripto Para Piyasalarındaki Değer Farkının Sebepleri

Kripto Para Piyasalarındaki Değer Farkının Sebepleri

Kripto Para
Şubat 5, 2021 tarafından Faruk Keresteci
68
Günümüzde bir kesim tarafından kripto paralar iyi bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Yatırım için en sık tercih edilen ve en güvenilir bulunan kripto para bitcoin olmasına rağmen birçok farklı kripto para da bulunmaktadır.
Kripto Para Piyasalarındaki Değer Farkının Sebepleri

Kripto Para Piyasalarındaki Değer Farkının Sebepleri, Günümüzde bir kesim tarafından kripto paralar iyi bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Yatırım için en sık tercih edilen ve en güvenilir bulunan kripto para bitcoin olmasına rağmen birçok farklı kripto para da bulunmaktadır. Bu kripto paraların her birinin piyasa koşullarında değer farkı söz konusudur.

Kripto Para Piyasalarındaki Değer Farkının Sebepleri
Kripto Para Piyasalarındaki Değer Farkının Sebepleri

Değer Farkının Sebepleri, Kripto paraların değerleri birçok farklı etkenden etkilenebilmektedir. Bilindiği üzere, kripto paraların değeri kullanıcılar tarafından belirlenmektedir. Bir kullanıcının belirlediği satış fiyatının diğer kullanıcının belirlediği alış fiyatı ile eşleşmesi durumunda işlem otomatik olarak onaylanarak gerçekleşmektedir. Bahsi geçen faktörler, kripto paraların değerlerini belirlemede oldukça etkili olabilmektedir. Bu sebeple kripto para veya bitcoin borsasında işlem gerçekleştirirken bu faktörlere dikkat etmekte fayda olacaktır.

Değer Farkının Sebepleri

Değer Farkının Sebepleri
Değer Farkının Sebepleri

Zamanlama

Değer Farkının Sebepleri Kripto para borsası veya bitcoin borsasında işlem gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta zamanlamadır. Çünkü, bitcoin veya diğer kripto paraların değerleri anlık olarak düşüş veya yükseliş gösterebilmektedir. Yaşanan ani bir düşüşte, bir hamle yapmak için acele etmemek gerekmektedir. Bu aşamada, bir bitcoinin alırken veya satarken en önemli nokta en iyi fiyattan almak veya satmak olmalıdır. Dolayısı ile kripto paraların değerlerinde gerçekleşen değişimler iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Ani alınan kararlar kullanıcıları, iyi bir hamle yapmaya çalışırken zarara uğratmaktadır. Bu sebeple değerlendirmenin iyi bir şekilde ele alınması önerilmektedir.

Kârlılık Endişesi

Kripto para borsasında veya bitcoin borsasında meydana gelen ani düşüş veya yükselişler kişilerin paniğe kapılmasına yol açabilmektedir. Bunun sonucu olarak da, kullanıcılar sahip oldukları bitcoinleri veya diğer kripto paraları acil olarak elden çıkarmaya çalışmaktadır. Bu noktada kârlılık endişesi gelişmektedir ve kullanıcılar zarara uğrama korkusuyla aldıkları kripto paraları satmaya çalışmaktadır. Ancak ani bir şekilde alınan bu karar, kripto para borsasında yer alan ve balina olarak isimlendirilen kullanıcılar için kazanç sağlayan bir durumdur. Balına olarak isimlendirilen bu kullanıcılar, bu gibi değer kaybedilen durumlarda, az miktarda bitcoine sahip olan kullanıcıların bitcoinlerini satışa çıkarması ile o bitcoinleri almaktadır. Dolayısı ile çok ucuz fiyatlardan bitcoin elde etmektedirler.

Kullanıcıların hızlı bir şekilde karar vererek, kripto paraların değer kaybesi ile bitcoinlerini satmaları ancak balina kullanıcılara kazanç olarak dönmektedir. Yani aslında herhangi bir zarara uğramamak için sahip oldukları bitcoinleri satan kullanıcılar çok daha fazla zarara uğramaktadır. Bu sebeple sakin olup, her yönden konuyu ele almakta fayda vardır. Bunun sonucunda alım veya satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Oluşabilecek riskler ancak bu şekilde ortadan kalkmaktadır.

Sanal para sahiplerinin zarara girme korkusu ile sahip oldukları bitcoinleri veya diğer kripto paraları satmak istemeleri piyasayı da olumsuz yönde etkilemektedir. Her kullanıcı elindeki kripto paraların değerinin sıfırlanacağı düşünerek panikle satış işlemi gerçekleştirdiğinde, sanal paraların değeri de aynı borsa hisse senetleri gibi değer kaybetmektedir.

Bağıl Değişkenler

Kripto para borsalarının her birinde farklı bir fiyat belirlemesi ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Çünkü her kripto para birimi için farklı değişkenler etkili olabilmektedir. Örneğin bitcoinin fiyatı kendi işlem hacmine göre belirlenmektedir. Bu da arz ve talep doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Ayrıca başka birçok etkenin de fiyat değişikliklerinde rol oynadığı bilinmektedir. Dolayısı ile içinde bulunulan kripto para borsasının hacmi ne kadar geniş ise, aktif kullanıcı sayısı ne kadar fazla ise piyasa ortalaması ona göre belirlenmektedir. Dolayısı ile her borsa ve her kripto para değerini kendi içinde ve belirli bağıl değişkenlere göre belirlemektedir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle