Bitcoin Ajandası

Bitcoin Derinlik Tablosu Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bitcoin
  4. »
  5. Bitcoin Derinlik Tablosu Nedir?

Bitcoin Derinlik Tablosu Nedir?

Faruk Keresteci Faruk Keresteci -
1710 0

Bitcoin ve diğer kripto para borsaları için, belirli bir kripto para için girilen alım ve satım emirlerinin gösterildiği tablo, bitcoin derinlik tablosu olarak isimlendirilmektedir. Derinlik tablosunda yer alan  “buy orders” ile gösterilen alanda kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen alış emirleri yer almaktadır. Derinlik tablosunda  “sell orders” ile gösterilen alanda ise, kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen satış emirleri yer almaktadır.

Bitcoin Derinlik Tablosu Nedir
Bitcoin Derinlik Tablosu Nedir

[powerkit_toc title=”Bu içerikte neler var?” depth=”2″ min_count=”4″ min_characters=”1000″]

Kripto Para Borsalarında Derinlik Ne İfade Etmektedir ve Neden Önemlidir?

Kripto para borsalarında derinlik analizinin iyi yapılması oldukça önemlidir. Bilindiği gibi kripto para borsalarında veya bitcoin borsasında alım ve satım işlemlerinin gerçekleşmesi için bir eşleşmenin sağlanması gerekmektedir. Aksi halde, alış veya satış emirleri eşleşme gerçekleşene kadar bitcoin derinlik tablosunda beklemek zorunda kalmaktadır. Kripto para veya bitcoin borsalarında, alış ve satış emirlerine farklı kullanıcılar tarafından birbiri ardına girilen ve eşleşme için bekleyen emirler liste şeklinde sıralanmaktadır ve bir derinlik oluşturmakladır. Bu tablonun derinlik tablosu olarak isimlendirilmesinin sebebi de budur.

Bitcoin Derinlik Tablosu Nasıl Yorumlanmalıdır?

grafik okuma
Bitcoin Derinlik Tablosu Nasıl Yorumlanmalıdır?

Kripto para veya bitcoin borsaları, alıcı ve satıcıların bir araya geldikleri, alış ve satış işlemlerini gerçekleştirdikleri platformlardır. Her alıcı, bitcoin borsasında talep oluştururken her satıcı da arz durumu üzerinde etkilidir. Bu noktada arz ve talebin bir araya gelmesi ile piyasa fiyatı oluşmaktadır. Bahsi geçen bitcoin derinlik tablosunda, kolaylık sağlanması önemli bir noktadır. Bu sebeple aynı fiyatı paylaşan kripto paralar yalnızca bir kere paylaşılmaktadır. Derinlik tabloları, aynı fiyata sahip olan kripto paraları bir arada sunmaktadır. Aynı fiyatta girişi gerçekleştirilen emirlerin tamamı toplanarak tek bir satırda gösterilmektedir. Yatırımcıların hangi seviyelerde yoğunlaştığı da bu emir noktalarında gözlemlenebilmektedir. Bazı destek direnç noktaları bulunmaktadır. Yatırımcılar bu destek direnç noktalarına göre emirlerini girmektedirler. Bu durumda, bitcoin derinlik tablosunda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Bu da, emir sayısının çokluğu ve değer bakımından yüklü miktarların yer almasıdır.

Balina olarak isimlendiren, fazla miktarlarda bitcoin bulunduran kullanıcıların, bitcoin derinlik tablosu üzerinde etkisi oldukça büyük olabilmektedir. Bu sebeple, işlem yapılan ekranlarda hangi fiyatlardan ne kadar emir olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer alış için bekleyen emirler fazla sayıda ise fiyatlar düşme eğilimi göstermektedir. Eğer bunun tam aksine satışta bekleyen emirler fazla sayıda ise fiyatlar yükselme eğilimi göstermektedir. Sistem üzerinde hacimli emirlerin bulunması durumu da söz konusu olabilmektedir. Bu durumda, söz konusu hacimli emirler, kademenin aşağı veya yukarı yönlü olarak hareketini zorlaştırmaktadır.

Balina Hareketi Nedir?

Balina Hareketi Nedir?
Balina Hareketi Nedir?

Kripto para borsasında yer alan ve balina olarak isimlendirilen kullanıcılar, aslında gerçek ekosistemdeki gibi daha az miktarlarda kripto para bulunduran veya bitcoin bulundan satıcılardan, bu bitcoinleri toplayan kişilerdir. Bu sayede bu kullanıcılarda fazla miktarda bitcoin bulunmaktadır. Bu da balina olarak isimlendirilen bu kullanıcıların bitcoin borsası içinde önemli bir yerlerinin olduğunu söylemek için yeterli bir durumdur.

Bitcoinin belirli dönemlerde düşüşe geçmesi ile birlikte, elinde bir miktar bitcoin bulunduran kullanıcılar, daha da düşmesi endişesi ile hızlı bir şekilde karar vererek mevcut bitcoinlerini satmaktadır. Dolayısı ile bitcoinler değerinin çok daha altında satışa sunulmaktadır. Balina kullanıcılar ise çok daha ucuz değerlerde satılan bu bitcoinleri alarak, ellerinde çok sayıda bitcoin bulundurmaktadırlar.

Balinalar Neden Önemlidir ve Kullanıcılar Balinalardan Etkilenmemek İçin Neler Yapmalıdır?

Az miktarlarda bitcoin sahibi olan kullanıcılar, olası değer düşüşlerinde paniğe kapılarak bitcoinlerini oldukça ucuz bir fiyata satmaktadır. Dolayısı ile balinalar da bitcoinleri çok daha uygun fiyata alarak biriktirmektedir. Bu durumda piyasadaki birçok bitcoin veya diğer kripto para kullanıcıları zarar etmektedir. Ayrıca balina olarak isimlendirilen belirli sayısaki kullanıcıların da kazançlı çıkması gibi bir durum söz konusu olmaktadır. Bu durumda da bitcoin piyasasın karşı olumsuz bir intiba gelişmiş olmaktadır.

Balina hareketlerinden etkilenmemek için dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar mevcuttur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, paniğe kapılarak ve hızlı bir karar ile alım veya satım gerçekleştirmemek gerektiğidir. Bu durumda unutulmamalıdır ki, kullanıcıların zorlukla sahip oldukları ve aldıkları bitcoinleri, balina kullanıcıları çok uygun fiyata alarak kazanç elde etmiş olmaktadır.
  • Yatırım yapılan kripto paranın ani yükselişi veya düşüşünden etkilenmemek gerekmektedir. Aksi halde yanlış bir karar vermek kaçınılmak hale gelmektedir. Elbette kullanıcılar yükseliş durumunda satış işlemi gerçekleştirerek bu durumdan kazanç elde etmek isteyebilirler. Ancak burada önemli olan ani değil doğru karar vermek ve buna uygun hareket etmektir.
  • Son olarak, yatırım yapılacak olan kripto para seçilirken iyi bir araştırma yapmakta fayda vardır. Bu sayede, planlı ve programlı bir yatırım sistemi oluşturarak zarar etme durumunun önüne geçilmiş olmaktadır.

Kısacası önemli olan, bitcoin borsası içinde elinde yüklü miktarlarda bitcoin bulunduran balina kullanıcılara karşı tedbirli olmak ve doğru adımlar atabilmektir. Unutulmamalıdır ki, kişilerin az miktardaki bitcoinlerini, ani kararlar alarak elden çıkarmaya çalışmaları yalnızca balina kullanıcıları için kazançlı bir hareket olacaktır. Dolayısı ile kullanıcı için bitcoin borsası hayal kırıklığı oluşturacaktır. Bu sebeple bahsi geçen öneriler dikkate alınarak yatırım yapıldığında, kullanıcı daha emin adımlar atabilmektedir. Bu da sahip olduğu bitcoini herhangi bir riske sokmasını engellemektedir. Hepsinin sonucunda da kullanıcıların kazançlı çıkması olağandır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir