Digital Aurum (DAU) Nedir? Avantajları ve Çalışma Sistemi

Digital Aurum (DAU) Nedir? Avantajları ve Çalışma Sistemi

Kripto Para
Şubat 11, 2021 tarafından Berkay Güzelsoy
271
Kripto para teriminin geliştirilmesi ve ortaya çıkışı ile birlikte, birçok farklı tipte kripto para geliştirilmiştir. Aurum kelimesi Latince altın anlamına gelmektedir. Dolayısı ile Digital Aurum da dijital altın olarak tanımlanmaktadır.
Digital-Aurum

Kripto para teriminin geliştirilmesi ve ortaya çıkışı ile birlikte, birçok farklı tipte kripto para geliştirilmiştir. Aurum kelimesi Latince altın anlamına gelmektedir. Dolayısı ile Digital Aurum da dijital altın olarak tanımlanmaktadır. Bu dijital altın, yüksek saflık derecesine eşdeğer altın ile eşdeğer olan bir tokendir. DAU tokenlerinin tamamı 995/1000 saflıktaki fiziksel altınlar gibi kasalarda saklanmaktadır. Örneğin, toplam 4000 DAU tokeni üretilmiş ise, 4000 gr altın da kasalarda saklanmaktadır. Kişiler ne kadar DAU sahibi ise, aynı oranda altın sahibi olmaktadırlar. DAU dijital altınları, bir ethereum tokeni oldukları için dijital altınlar ethereum cüzdanlarında saklanabilmekte ve depolanabilmektedir.

DAU Nedir?

Digital Aurum, DAU olarak kısaltılan, 1gr 995/1000 saflıktaki altına eş değer olan, bir dijital jeton olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar ne kadar DAU sahibi ise, o kadar altına sahiplerdir. Kripto paraların neredeyse tamamında olduğu gibi, dijital altın olarak isimlendirilen DAU da cüzdanlarda tutulmaktadır. DAU dijital altınları, bir ethereum tokeni oldukları için dijital altınlar ethereum cüzdanlarında saklanabilmekte ve depolanabilmektedir.

Digital Aurum (DAU) Avantajları Nelerdir?

Birçok dijital parada olduğu gibi, dijital altın olarak isimlendirilen Digital Aurum için de avantajlar söz konusudur. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Dijital altın tokenleri 7/24 satış imkanı sunmaktadır. Yani kullanıcıların dijital altın tokenlerini satmaları için sınırlandırılmış herhangi bir zaman dilimi söz konusu değildir.
  • Dijital altın tokenleri blockchain üzerinde işlem görmektedir. Dolayısı ile aynı bitcoinde olduğu gibi çok küçük parçalara bölünebilmektedir. Bunun yanında, transfer edilebilme ve ticaret yapılabilme özelliği de taşımaktadır.
  • Dijital altınların transfer ücretleri oldukça düşük miktardadır. Bu da dijital altınları oldukça avantajlı bir yatırım aracı haline getirmektedir. Ayrıca dijital altınların saklama ücreti de bulunamamaktadır.
  • Sahip olunan DAU tokeni ile, fiziksel olarak sahip olunan kasalarda saklanan altınlar eş değerdir. Dolayısı ile saklanan fiziksel altın miktarı blockchain aracılığı ile takip edilebilmektedir. Ayrıca transfer işlemlerinin tamamını takip etme imkanı da sunmaktadır.
  • Dijital altın transfer etmek isteyen bir kullanıcı, transfer işlemi esnasında Ethereum network aracılığı ile çok az bir miktarda ETH ödemesi gerçekleştirmektedir. Bunun dışında herhangi bir ödeme söz konusu değildir. Gönderilen DAU için herhangi bir komisyon ücreti alınmamaktadır.

Digital Aurum (DAU) Nasıl Çalışır?

dau nasil calisir
Digital Aurum (DAU) Nasıl Çalışır?

Dijital altın tokenlerini fiziksel altın ile değiştirmek isteyen kullanıcılar bir miktar komisyon ödemektedir. En az 50 tl olmak üzere, piyasa değerinin % 0,5 oranında bir komisyon ödemesi mevcuttur. Bu oran, Digital Aurum (DAU) token tanımlaması için de geçerli bir orandır. Yalnızca alım satım komisyonlarının ödendiği ve başka bir komisyon istemeyen çeşitli kripto para borsa platformları da bulunmaktadır.

Kullanıcılar, sahip oldukları DAU tokenlerini resmi tatiller haricinde fiziksel altın ile değiştirebilmektedir. 200 ve üzerinde DAU sahibi olan kullanıcılar haftaiçi her gün, 200 DAU altındaki tokenleri ise haftaiçi belirlenen günlerde işlem yapılabilmektedir. Kullanıcıların, sahip oldukları Digital Aurum (DAU) tokenlerini gerçek altın ile değiştirmek istediklerinde, bu isteklerini en az bir gün önce belirledikleri miktar oranında belirtmeleri gerekmektedir.

DAU Madenciliği Nasıl Yapılır?

DAU Madenciliği Nasıl Yapılır
DAU Madenciliği Nasıl Yapılır

Bilindiği gibi birçok kripto para çeşidinin madencilik işlemi yapılabilmektedir. Bu madencilik işlemi, kripto para borsası hizmeti sunan platformlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Kripto para madenciliğinde, kullanıcılar özel bir şifreleme yöntemi ile oluşturulmuş olan matematiksel formülleri çözerek kripto para kazanmaktadırlar. Veya satın alma işlemi ile kripto para sahibi olmaktadırlar. Ancak Digital Aurum (DAU) yani dijital altınlar, madenciliği yapılabilen bir kripto para çeşidi değildir. Dijital altın miktarı kadar fiziksel altın bulundurulmaktadır. Dolayısı ile altın miktarının arttırılması DAU tokenlerinin de artması anlamına gelmektedir.

DAU Nasıl Satın Alınır?

Ülkemizde, DAU yani dijital altınların, Türk Lirası ile alınması oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. DAU alabilmek için herhangi bir özel bilgiye veya teknik alt yapıya ihtiyaç bulunmamaktadır. Digital Aurum (DAU) alınacak internet sitelerinde, dijital altınların alım işlemlerine dair adım adım açıklama bulunmaktadır. Bu sayede kişiler dijital alım işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

Dijital altınlar sundukları avantajlar ile kişiler için oldukça iyi bir yatırım aracıdır. Yüksek oranda saflıktaki fiziksel altına eş değer özellikte olmaları oldukça cazip bir durumdur. Kişilerin sahip oldukları DAU tokenleri kadar fiziksel altınları da olabilmektedir. Her ikisi aynı oranda artmakta veya azalmaktadır.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle