Bitcoin Ajandası

Dijital Ruble Pilotu Önümüz Yıl Başlayacak! Ruslar Hazırlıkta!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Dijital Ruble Pilotu Önümüz Yıl Başlayacak! Ruslar Hazırlıkta!

Dijital Ruble Pilotu Önümüz Yıl Başlayacak! Ruslar Hazırlıkta!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Rusya, kripto para dünyasını yakından ilgilendirecek yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Uluslararası ödemelerde kullanılabilecek dijital ruble pilotunu önümüz yılın başında piyasaya sürmeyi planlayan Rusya, bu hedef doğrultusunda çalışmalarını hızlandırdı.

Dijital Ruble Prototipi Daha Önce Test Edildi

Dijital Ruble Prototipi Daha Önce Test Edildi
Dijital Ruble Prototipi Daha Önce Test Edildi

Reuters’tan elde edilen bilgilere göre konuyla alakalı açıklama Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina tarafından yapıldı. Nabiullina açıklamalarında dijital ruble pilotunun daha öncesinde test edildiğini, hatta bankanın dahi bu pilot uygulama için hazır hale getirildiğini dile getirdi.

Dijital Ruble Pilotu Kademeli Olarak Test Edilecek

Söz konusu açıklamalarını Rusya Devlet Duma’sında gerçekleştiren Merkez Bankası Başkanı Nabiullina, prototipin son derece hızlı bir şekilde oluşturulduğundan bahsetti. Şimdilerde bu prototipin pek çok bankada test aşamasında olduğunu, 2023 yılının ilk aylarında kademeli bir şekilde pilot işlemlerine başlanacağını da belirtti.

Lansman 2023’de Gerçekleştirilecek

Konuyla alakalı olarak daha önce de bir açıklamada bulunan merkez bankası yöneticisi, dijital ruble pilotunun tam lansmanının yine önümüz yıl gerçekleştirileceğinden bahsetmişti.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın ardından ABD başta olmak üzere pek çok batılı devlet tarafından Rusya’ya karşı çeşitli yaptırımlar uygulanmaya başlamıştı. Bu yaptırımlardan biri de Rusya’nın küresel finansal sistemde devre dışı bırakılmasını amaçlayan SWIFT’ten çıkarılmasıydı.

Diğer yandan batılı devletlerinin Putin rejiminin söz konusu bu yaptırımlardan sıyrılabilmek ya da etkilerini en aza indirgeyebilmek için kripto para kullanabileceği yönündeki endişeleri sürüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir