Bitcoin Ajandası

Dijital Türk Lirası için Tarih Belirlendi: Çalışmalar 2023’te Başlıyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Dijital Türk Lirası için Tarih Belirlendi: Çalışmalar 2023’te Başlıyor!

Dijital Türk Lirası için Tarih Belirlendi: Çalışmalar 2023’te Başlıyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Bilindiği üzere kripto para piyasası her geçen gün yeni bir gelişmeye ev sahipliği yapıyor. Son birkaç yıldır dünya üzerindeki birçok ülkenin merkez bankası gündeminde CBDC’ler yer alıyor. Türkiye’de bu anlamda yeni bir adım atarak Dijital Türk lirası için çalışmalara başlanacağını duyurdu. Bugün yayımlanan Resmî Gazete’ye göre bu alanda çıkarılacak olan dijital para birimi için test çalışmalarına 2023 yılı itibariyle start verilecek.

Dijital Türk Lirası Çalışmaları 2023’te Başlayacak

Dijital Türk Lirası Çalışmaları 2023’te Başlayacak
Dijital Türk Lirası Çalışmaları 2023’te Başlayacak

Cumhurbaşkanlığı önümüz yıl için senelik programını açıkladı. Açıklanan programda toptan ve perakende ödemelerde kullanılacak olan kripto para birimi için test çalışmalarının önümüzdeki yıl başlayacağı ifade edildi. Ayrıca perakende ödemenin yanı sıra toptan ödemeler açısından da bankalarla ortak çalışmalar yürütülecek.

Cumhurbaşkanlığı programında dijital para birimiyle alakalı olarak şu bilgilere yer verildi:

  • Merkez Bankası Dijital Türk lirası Araştırma Geliştirme Projesi ikinci faz pilot uygulaması kapsamında söz konusu olan dijital para biriminin ödemeler açısından kullanım testlerine başlanacak.
  • Dijital para birimi sisteminin FAST ve dijital kimlik işlemleriyle araştırma, geliştirme çalışmaları çerçevesinde entegrasyon çalışmaları tamamlanacak.
  • Toptan dijital para çalışmaları dahilinde bankalarla ortak çalışmalar yürütülerek araştırma, geliştirme ve test çalışmaları gerçekleştirilecek.

Yapılacak olan tüm bu çalışmalar doğrultusunda dijital para biriminin ne zaman piyasaya sürüleceğiyse merak konusu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir