Bitcoin Ajandası

Çin Piyasalarında Yeni Gelişme: Dijital Yuan İlk Defa Kullanıldı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Çin Piyasalarında Yeni Gelişme: Dijital Yuan İlk Defa Kullanıldı!

Çin Piyasalarında Yeni Gelişme: Dijital Yuan İlk Defa Kullanıldı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Çin menkul kıymet firması Soochow Securities, mobil uygulama üzerinde dijital yuan ile ödeme özelliğini aktifleştirdi. Dün gerçekleştirilen bu hamlenin ardından gerçekleştirilen işlemler, Çin piyasalarında bir ilk oldu.

Neredeyse 3 yıldır dijital para birimiyle ile ödeme çalışmalarına devam eden ve CBDC’ler açısından küresel anlamda açık ara en başarılı ülke olarak kabul edilen Çin’de yeni bir gelişme yaşandı.

Dijital Yuan İlk Defa Bir Ödemede Kullanıldı

Dijital Yuan İlk Defa Bir Ödemede Kullanıldı
Dijital Yuan İlk Defa Bir Ödemede Kullanıldı

Soochow Securities isimli bir menkul kıymet ve varlık yönetim şirketi, mobil aplikasyonunda dijital yuan ile ödeme işlemini faaliyete geçirdi. Atılan bu adımın ardından gerçekleştirilen işlemler bir ilk olurken, şirketin Çin Merkez Bankası’yla beraber yürüttüğü çalışmalar sonucunda bu gelişmenin yaşandığı ifade edildi.

Çin Merkez Bankası, geçtiğimiz yılın sonu itibariyle rezerv verilerine dijital para birimini de dahil etmişti. Ülkenin pilot şehirlerinde, totalde 13.61 milyarlık (neredeyse 2 milyar dolarlık) dijital varlık olduğu ifade ediliyor. Bu veriler, totaldeki para arzının yüzde 0,13’üne denk geliyor.

Halkın Varlığa Karşı İlgisi Yok

Bilindiği Çin 2020 yılından bu yana dijital yuan ile alakalı yürüttüğü deneme çalışmalarına resmi olarak başlamış ve çeşitli eyalet kentlerinde e-CNY aracılığıyla satışlar gerçekleştirilmişti.

Diğer yandan ülkeden gelen haberler, halkın söz konusu bu varlığa pek de ilgi göstermediği yönünde. Dijital takip ve sosyal kredi notu sisteminin halkın bu varlığı kullanmak istememesindeki en önemli nedenlerden biri olduğu düşünülüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir