Bitcoin Ajandası

Djed Coin Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Djed Coin Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Djed Coin Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Djed Coin, ABD dolarının değerini takip etmesi amacıyla geliştirilen merkeziyetsiz bir sabit para birimidir. Cardano blok zinciri tarafından piyasaya sürülen bu para birimi, piyasalarda işlem görmeye başladığı tarihten itibaren birçok yatırımcının ilgisini çekmeye başladı. Cardano geliştiricisi olan Input Output da Djet Coin’in gelişiminde iş ortaklığında bulundu.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, birçok yatırımcı açısından sor işareti olan Djed Coin hakkında merak edilen konulardan bahsettik.

Djed Coin Nedir?

Djed Coin Nedir?
Djed Coin Nedir?

Djed Coin, DeFi platformu COTI’nin algoritmik stabilcoin’i olarak bilinmektedir. Cardano ağındaki DeFi protokollerinde volatil varlıklara istikrarlı bir alternatif olarak tasarlanan Djed, ABD dolarına endekslenmiştir. Üstelik teminat olarak Shen token kullanmaktadır.

Cardano ağında yer alan DeFi protokollerinde 31 Ocak 2023 tarihinden itibaren Djed Coin esintisi hissedilmeye başladı. Söz konusu stabilcoin’in ağda bulunan 40 farklı uygulamaya entegre edileceği ifade ediliyor.

COTI ise kullanıcılarına müjdeli haberi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla verdi.

Djed Projesinin Geliştiricisi Kimdir?

Djed araştırma makalesi, Joachim Zahnentferner, Javier Roberto Diaz, Jean-Frédéric Etienne, Dmytro Kaidalov gibi isimlerden oluşan IOG ekibinin yazdığı, geliştirdiği ve COTI tarafından destek alan bir makaledir.

Programlama aşamasında biçimsel yöntemlerin tercih edilmesi, Djed Token tasarımı ve kararlılık özelliklerine ciddi ölçüde katkı sağlamıştır. Bununla beraber nitelikleri konusunda resmi tekniklerden faydalanılmış ve matematiksel teoremlerle ispat edilmiştir. 

Djed Coin Nasıl Çalışır?

Daha önce de belirttiğimiz üzere Djed Token, ABD dolarına endeksi bir şekilde çalışmaktadır. Söz konusu bu stabilcoin, Cardano ağındaki volatil kripto para birimleri karşısından istikrarlı olan başka bir seçenek olarak geliştirilmiştir. Bununla beraber her bir stabilcoin, SHEN’in yedek token olarak tutarken, Cardano’nun yerel tokeni olan ADA Coin’le yüzde 400 ila 800 arasında teminatlandırılacaktır.

Bahsi geçen bu aşırı teminatlandırma, Djed açısından Ethereum ağındaki DAI stablecoin’i çağrıştırsa da Cardano’nun bu stablecoin’i diğer algoritmik stablecoin’ler gibi bir minting ve yakım mekanizmasına sahiptir.

Diğer yandan Djed’in Cardano ağındaki 40 uygulamaya entegre edilmesi hedefleniyor. Henüz bir adım atılmamasına rağmen merkezi olmayan borsalardan MinSwap, MuesliSwap ve Wingriders tarafından destekleniyor. 2022 Kasım döneminde COTI geliştirici ekibi, kripto ticaretiyle uğraşanların ve diğer kripto meraklılarının stablecoin ile ödeme kabul etmesini sağlayacak DjedPay’ı hayata geçirmeyi planlıyor.

Djed Coin Piyasa Verileri

Projeyle alakalı merak edilen konulardan bir diğeri de Djed Coin’in piyasa verileridir. Bu veriler sayesinde birçok yatırımcı, kendisi için en uygun stratejiyi belirleyebilme ve bilinçli bir şekilde yatırım yapabilme şansına sahiptir.

Fiyatı, ATH ve ATL’si

ATH, bir kripto para biriminin piyasalarda işlem görmeye başladığı tarihten itibaren ulaştığı en yüksek fiyat seviyesini göstermektedir. ATL ise bunun tam tersi olarak kripto para biriminin ulaştığı en düşük seviyeyi temsil etmektedir. Bu durumda Coinmarketcap verilerine göre DJED’in ATH seviyesi 15 Şubat 2023 tarihinde ulaştığı 1,04 dolar seviyesidir. ATL seviyesiyse 2 Şubat 2023 tarihinde gerilediği 0,9804 dolar düzeyi olarak bilinmektedir.

Diğer yandan güncel verilerden de bahsetmemiz gerekirse, yine Coinmarketcap verilerine göre yazım esnasında Djed Coin fiyatı 1,02 dolar seviyesinde seyretmektedir.

Arz Miktarı

Djed Token’in arz miktarı da yine yatırımcıların fikir sahibi olması için en önemli verilerden bir diğeridir. Elde edilen verilere göre Cardano’nun algoritmik stablecoin’inin dolaşımdaki arz miktarıyla alakalı herhangi bir bilgi bulunmazken hem toplam hem de maksimum arz miktarı 1.000.000.000.000 DJED olarak kayıtlara geçmiştir.

Djed Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Djed Coin, direkt olarak kendi platformundan satın alınabileceği gibi Cardano tabanlı olan çeşitli kripto para borsaları üzerinden de satın alınabilmektedir.

Djed Coin satın alabilmek için ilk olarak bu varlığı listeleyen kripto para borsalarından birinde hesap oluşturulması gerekir. Hesap oluşturma ve kimlik doğrulama işleminden ya da halihazırdaki hesaba giriş yaptıktan sonra dijital cüzdana uygun fiat para biriminden para aktarılması gerekir. Para transferini hava/EFT ya da kredi/banka kartı üzerinden gerçekleştirebilmek mümkündür. Tüm bu aşamaların ardından Djed Coin satın alım emri oluşturularak istenilen miktardaki token sıcak ya da soğuk cüzdanda saklanabilir.

Djed Coin Hangi Borsalarda Var?

Djed Token sahibi olmak isteyen yatırımcıların ilk olarak bu varlığın hangi borsalarda işlem gördüğü hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu algoritmik sabit parayı direkt olarak kendi platformundan satın alabilmek mümkündür. Bunun dışında Djed Coin’in listelendiği borsalar şu şekildedir:

  • Bitrue
  • MinSwap
  • SundeaSwap

Söz konusu bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturan ve kimlik doğrulamasını gerçekleştiren yatırımcılar, satın alım emri oluşturarak DJED sahibi olabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir