Bitcoin Ajandası

Dogechain Projesi Nedir? Dogecoin ile Bir Bağlantısı Var mı?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Dogechain Projesi Nedir? Dogecoin ile Bir Bağlantısı Var mı?

Dogechain Projesi Nedir? Dogecoin ile Bir Bağlantısı Var mı?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Kripto para piyasalarının en yeni projelerinden biri olan Dogechain projesi, kripto para piyasalarında son derece popüler olan meme coin’lerden Dogecoin’in, Polygon Edge ağı üzerine inşa edilmiş olan Proof of Stake mekanizmalı bir blok zinciri projesidir. DOGE açısından Layer 2 protokolünü etkinleştirmeyi amaçlayan bu proje, kullanıcılarına pek çok alanda önemli kolaylık ve avantajlar sağlamaktadır.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, 2022 yılında piyasaya sürülen Dogechain projesinin ne işe yaradığı, ne amaçla tasarlandığı, ne gibi avantajlardan sağladığından ve yerel tokeni olan DC Coin’den bahsettik.

Dogechain Projesi Nedir?

Dogechain Projesi Nedir?
Dogechain Projesi Nedir?

Kripto para piyasalarında son derece yeni olan Dogechain projesi, topluluk üyelerinin ağda işlem ücreti ödemesi adına DOGE kullanmalarına olanak sağlayan ve yine DOGE için Layer 2 çözümünü aktif hale getiren bir akıllı sözleşme olarak tanımlanmaktadır. Dogecoin ilk etapta yalnızca şaka amacıyla ortaya çıkmasına karşın Elon Musk tarafından ciddi oranda desteklenen bir proje haline dönüştü. Kripto para piyasasının şartlarına göre hala belli bir fiyatı koruyan DOGE, mevcut ayı piyasası esnasında bile piyasa değerine göre ilk 10 kripto para birimi arasında yer alıyor.

Dogechain projesi, proje geliştiricilerinin NFT yaratabildiği, token oluşturabildiği ve merkezi olmayan uygulamaları bünyesinde barındıran EVM’ye uygun blok zincirleri oluşturulmasına imkân sunan bir projedir. Üstelik SDK niteliğindeki Polygon Edge ağı üzerine kurulu olan bu proje, bir tür Proof of Stake blok zinciridir.

Dogechain projesinin en temel özelliğiyse, DOGE ağı ile etkileşime girebilmesi ve bu faaliyetler açısından Dogecoin vasıtasıyla bağlantı halinde olmasıdır. Dogechain, şimdilerde mevcut olan bu yeni özellik sayesinde DOGE topluluğunu canlı tutmak ve yeni fırsatlar sunmak için çalışmalar yürütüyor.

Proje Bilgileri

Kuruluş yılı: 2022

Blok zinciri: Polygon Egde

Toplam arz: 199.273.534.586 DC

Maksimum arzı: 2 trilyon DC

Dolaşımdaki arzı: 14.154.522.970 DC

Piyasa değeri: 16,535,380 dolar (16 Kasım 2022)

Güncel fiyatı: 0,001161 dolar (16 Kasım 2022)

En düşük fiyat: 0,0003635 dolar

En yüksek fiyat: 0,004501 dolar

Projenin amacı: Dogecoin yatırımcıları açısından oyunlar, NFT ve merkezi olmayan uygulamalar gibi yeni kullanım alanları yaratmak.

Kullanım alanı: Meme coin, DeFi (merkeziyetsiz uygulamalar).

Dogechain Projesinin Amacı Nedir?

Dogechain projesinin en önemli amacı; Dogecoin topluluğunu NFT ve oyun gibi çeşitli uygulamalarla bünyesine çekmektir. Bilindiği gibi Dogecoin, bu gibi uygulamaları henüz desteklemiyor. Söz konusu bu projeyle beraber DOGE sahiplerinin varlıklarını geniş kapsamlı olasılıklar evreninde kullanmalarını hedefliyor. Bununla beraber Dogechain, Dogecoin’den farklı olarak Proof of Stake konsensüs mekanizmasını kullanıyor.

Diğer yandan Dogecoin’in madencilikle çalıştığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Proof of Stake mekanizması, Dogecoin ile kıyaslandığında ağdaki işlemlerin daha hızlı ve daha düşük maliyetlerle gerçekleştirilmesine imkân sağlıyor.

Dogecoin topluluğu, kripto varlıklarını Dogechain köprüsüyle Dogechain üzerine kullanabilme şansına sahiptir. Yüne köprü üzerinden gerekli görüldüğü durumlarda Dogecoin ağına geri gönderebilmektedir. Ayrıca bu projede staking işlemi gerçekleştirerek DC Coin ödüllerinden faydalanabilmek de mümkündür.

Geliştirici ekip, projenin Dogecoin yatırımcıları ve meraklılarını desteklemeyi hedeflediği, bu hedefin toplulukta önemli bir yere sahip olduğundan bahsediyor. Bu durumda, blockchain’in DOGE kullanıcılarına NFT, oyun ve geniş bir uygulama yelpazesi sunmasına dikkat çekiliyor.

Dogechain Projesi Dogecoin’in Alt Projesi mi?

Dogechain projesiyle alakalı merak edilen pek çok farklı konudan biri de Dogecoin’in alt projesi olup olmadığıdır. Bu soruya rahatlıkla “hayır” cevabını verebilmek ve Dogechain projesinin resmi bir Dogecoin projesi olmadığını söyleyebilmek mümkündür.

Dogecoin Vakfı, 16 Ağustos 2022 tarihinde projenin Dogecoin’ie dahil olmadığını, DOGE’un kurucu ortakları olan Billy Markus ve Jackson Palmer’ın da dahil olmadığını ifade eden bir Twitter açıklamasını retweet etti.

Bu gibi durumlar nedeniyle Dogechain’in ne olmadığından bahsetmek büyük önem taşırken, bu proje Dogecoin’in bir uzantısı değildir.

Dogechain Nasıl Çalışır?

Dogecoin’in üzerine kurulu olduğu Ethereum ölçeklendirme çözümü olarak ifade edilen Polygon Edge, merkezi olmayan ve yerleşik bir Ethereum köprüsü barındırmaktadır. Üstelik zincirde yer alan tokenler ERC-20 niteliğindedir. Bu durum, Dogechain’de oluşturulan tokenlerin genel Ethereum ekosistemine uygun olması gerektiği ve zincirde Ethereum akıllı sözleşmelerinden faydalanabileceği anlamı taşıyor. Ayrıca bu durum teknik açıdan çeşitli EVM zincirlerinin varlık transferlerini kolaylaştırmak amacıyla Dogechain projesinin çift yönlü köprüler kurmasını sağlayan bir özellik olarak değerlendiriliyor.

Tüm bunların dışında Dogechain üzerinde doğrudan DOGE kullanımının mümkün olmadığını belirtmek önemli. Bu durum için Dogechain, tokenlerin Dogecoin transferlerini kolaylaştırabilmek adına bir köprü oluşturdu. Pek çok imzalı smart chain, yakıma gönderilen DOGE’ları tutar ve karşılığında 1:1 oranında wDOGE oluşturur. Bu sayede DOGE yatırımcıları, varlıklarını Dogechain’e köprü üzerinden taşıyabilmekte ve karşılığında wDOGE sahibi olabilmektedir.

DC Coin Nedir? Ne işe Yarar?

DC Coin, Dogechain projesinin kripto para birimi olarak tanımlanmaktadır. Projenin yerel tokeni olarak da ifade edebilmenin mümkün olduğu DC Coin, kullanıcılarına ağda pek çok farklı avantaj sağlamaktadır. DC Token, Dogechain ve Ethereum ağında yer almasıyla bilinmektedir.  

DC Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Projeyle ilgilenen, yatırım yapmak isteyen ve DC Coin sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği bir diğer konu da DC Coin’in nereden ve nasıl alınacağıdır. Pek çok farklı kullanıma sahip olan DC Coin’e sahip olabilmek için, bu kripto para birimini listeleyen borsalara erişim sağlamak gerekir. Bu borsalardan bazılarıysa şunlardır:

 • KuCoin
 • UniSwap
 • MEXC
 • CoinEx
 • Huobi Global
 • Gate.io
 • LBank
 • DogeSwap
 • BitMart
 • Phemex
 • BKEX
 • HotBit

DC Token satın alabilmek için yatırımcıların bu gibi borsalardan herhangi birinde hesap oluşturması ve kimlik doğrulaması gerçekleştirmesi gerekir. Bu gibi işlemlerin ardından doğru işlem çiftinden para yatıran kripto para meraklıları, kolaylıkla DC Coin satın alım emri oluşturabilmekte ve kripto varlığı cüzdanına aktarabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir