Bitcoin Ajandası

dogecoin hakkinda bilmeniz gerekenler
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Dogecoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dogecoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Faruk Keresteci Faruk Keresteci -
49 0

Bilindiği gibi kripto paraların geliştirilmesi ile peş peşe birçok farklı kripto para piyasaya sürülmüştür. Bitcoin gibi bazı kripto paralar kısa zaman içinde önemli ölçüde başarı sağlamışken, bazıları ise hedeflenen başarıya ulaşamamıştır. Kripto paraların, piyasada devamlılığını sağlayabilmesi için birçok faktör etkendir. Bunlar, kripto paranın sunduğu avantajlar, sistemi, güvenliği, bilinirliği şeklinde sıralanabilmektedir. Son zamanlarda dikkat çeken ve değer kazanan kripto paralardan biri de dogecoin olarak bilinmektedir. Ses getiren bu kripto para hakkında, hem kripto para borsalarında yer alan kullanıcılar hem de sisteme yeni dahil olmak isteyen kişiler oldukça meraklanmıştır. Bunun sonucu olarak da kişiler, dogecoinin ne olduğunu, nasıl bir sistemi olduğunu ve nasıl alındığını araştırmaya başlamıştır.

[powerkit_toc title=”Bu içerikte neler var?” depth=”2″ min_count=”2″ min_characters=”1000″]

Dogecoin Nedir?

Kripto paralar, temeli bir şifreleme yöntemine dayanan dijital paralar olarak bilinmektedir. Son zamanlarda dikkat çeker hale gelen ve iyi bir başarı ivmesi yakalayan dogecoin de temeli litecoin sistemine dayanan bir dijital para olarak tanımlanmaktadır. Her kripto parada olduğu gibi, dogecoin dijital parasının da kullanıcılara sunduğu birçok farklı hizmet bulunmaktadır. Diğer kripto paralar ile karşılaştırıldığında, dogecoin daha hızlı bir işlem yöntemi sunmaktadır. Bu da dogecoini dikkat çeker hale getirmektedir.

Sanılanın aksine dogecoin çok da yeni geliştirilen bir dijital para değildir. İlk olarak 2013 yılında piyasaya sürülmüştür. Kısa bir zaman içinde ise 100 milyar adet dogecoin ağa katılmıştır. Litecoin tabanlı olarak geliltirilen dogecoin, bir dijital para birimidir. Dogecoin DOGE kısaltması ile anılmaktadır. İnternet fenomeni olduğu bilinen Doge isimli kullanıcının, shiba Inu cinsi bir köpekten esinlenmesi neticesiyle de dogecoin logosu oluşturulmuştur.

Dogecoin Nasıl Alınır?

Kişilerin dogecoin satın alması, her kripto para yapılacak işlemler ile aynıdır. Yani kişilerin öncelikli olarak kripto para borsası platformlarından birinde kaydolmaları gerekmektedir. Bu kayıt işlemi gerçekleşmeden önce, kullanıcıların bu platformları mutlaka araştırmaları ve kendileri için güvenli bir kripto para borsası platformu bulmaları önerilmektedir. Ayrıca bazı borsa platformları her kripto para ile işleme izin vermemektedir. Bu anlamda hangi kripto para ile işlem yapılmak isteniyorsa ona göre hareket etmek mantıklı olacaktır.

Uygun kripto para borsası platformunun seçiminin ardından, kullanıcıların kripto paralar ile işlem yapabilmeleri için bir cüzdan sahibi olmaları gerekmektedir. Kripto para cüzdanları, kullanıcılara kripto paralarını saklamak ve depolamak için güvenli bir alan oluşturmaktadır. Kişilerin cüzdan oluşturma işlemini de tamamlamalarından sonra, cüzdanlarında, satın alacakları kripto para değerinde para bulundurmaları gerekmektedir. Bu sayede borsa platformu aracılığı ile dogecoin satın alınabilmektedir. Ayrıca satma ve takas işlemleri de kripto para cüzdanı sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Kripto para borsası platformlarının birçoğu, yatırımcıların yapacakları işlemler için belirli bir komisyon oranı almaktadır. Borsa platformlarının seçiminde bu detay da dikkate alınmalıdır. Kripto para borsalarının komisyon oranları değerlendirilerek uygun olan platform seçilebilir. Elbette ki platformun fazla veya az oranda komisyon alması, o platformun güvenli olduğuna karar vermek için yeterli değildir. Bu sebeple borsa seçiminde ve kripto paralar ile işlem yaparken en önemli nokta platformun güvenli olmasıdır.

Dogecoin Neden Yükselir?

dogecoin neden yukselir
Dogecoin Neden Yükselir?

Kripto paralar, sahip olan kişinin insiyatifine göre fiyatlandırılmaktadır. Dolayısı ile dogecoin için de aynı durum geçerlidir. Kişiler bazen bu aşamada kafa karışıklığı yaşayabilmektedir. Çünkü farklı platformlarda farklı değerlerden satışı yapılabilmektedir. Bu durum tamamen fiyatı kullanıcının belirlemesinden kaynaklanmaktadır. Dogecoinin son dönemdeki artışı ve bu dijital paraya yönelimin artmasının nedenleri de merak edilmektedir.

Ethereum tabanlı Defi projeleri içinde yer alan MEME coin sisteminin, dogecoin değerini arttırdığı düşünülmektedir. Bu proje gıda odaklı bir proje olup, başlangıçta hiçbir iddia taşımazken kısa zamanda dikkat çekmeyi başarmıştır. Ayrıca, dogenin tokenleştirilmiş bir şekli olan renDOGE de merkeziyetsiz sisteme sahip ve ethereum tabanlı olarak piyasaya sürülmüştür.

Kripto para borsalarında yer alan DeFi yatırımcıları da OpenDAO projesi kapsamında gördükleri destekle birlikte, sahip oldukları dogecoinleri kullanabilme imkânı yakalamışlardır. Bunun yanında, dolar ile satın alınabilen bir sabitcoin (stablecoin) olan DOGEO’nun da yatırımcılar tarafından elde edilebileceği açıklanmıştır. Ayrıca, renDOGE yatırımcıları için de, gerekli incelemelerin ve güvenlik işlemlerinin yapılmasının ardından, bu yatırımcıların sahip oldukları renDOGE dijital paralarını sabitcoine çevirebilecekleri belirtilmiştir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir