Bitcoin Ajandası

Dogecoin Taklitçileri: Shiba Inu ve Bilmeniz Gereken 5 Şey
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Dogecoin Taklitçileri: Shiba Inu ve Bilmeniz Gereken 5 Şey

Dogecoin Taklitçileri: Shiba Inu ve Bilmeniz Gereken 5 Şey

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1648 0

Genel olarak incelediğimizde şaka tokeni olarak son derece Dogecoin ile benzeşen Shiba Inu, kripto borsasında “Dogecoin Killer” yani Dogecoin taklitçileri katil sıfatıyla anılıyor. Bu doğrultuda yürüttüğü çalışmalarından gerçekleştirdiği işlemlere hatta kullandığı simgelere kadar Dogecoin’i taklit etmesiyle dikkat çekiyor.

Dogecoin Taklitçileri Nedir?

Dogecoin Taklitçileri Nedir?
Dogecoin Taklitçileri Nedir?

Kripto borsasında çizdiği grafikle yatırımcısını memnun etmeyi başaran dijital para birimlerinden Dogecoin, piyasalarda gösterdiği başarısı ile pek çok tüketicisinin ilgisi çekmeyi başarıyor. Fakat son zamanlarda başarısı dışında taklitçileri ile de adından söz ettiren Dogecoin, aynı zamanda rakibi olan bu altcoinlere karşı mücadele ediyor.

Konuyla alakalı pek bilgisi olmayan birçok tüketici için “Dogecoin taklitçileri nedir?” sorusunun yanıtı ayrı bir merak konusudur. Dogecoin taklitçileri; sektörde amacı, simgesi ve başarısıyla pek çok kesimin sempatisini kazanan Dogecoin’i her anlamda taklit eden diğer altcoinlerdir. Bu altcoinlere şu şekilde örnek verebiliriz:

 • Shiba Inu
 • Shibapup
 • DOGES
 • HUSKY
 • KISHU
 • DOGET
 • DogeSwap

Günümüzde en büyük piyasa değerine sahip olan coinlerden biri olmasıyla bilinen Dogecoin, bu gibi altcoinler tarafından taklit ediliyor. Öyle ki, Shiba Inu coinler arasında önemli bir başarı elde ederek ön plana çıkıyor. Hatta Dogecoin’in tahtından indirebileceği düşünülüyor.

Shiba Inu (SHIB): Dogecoin Katili

Kripto borsasında her geçen gün daha da önemli bir kitleye ulaşan Shiba Inu, yakaladığı yükseliş trendini sürdürüyor. İzlediği dalgalı seyrine rağmen son 24 saat içerisinde yüzde 20,48 değer kazanan Shiba Inu, “Dogecoin Katili” lakabını elinde tutmaya devam ediyor.

Uzman analistlerin Dogecoin katiliyle alakalı yorumları olumlu yönde seyrediyor. Birçok analist Shiba Inu’nın yakında 1 cent seviyesine ulaşacağını ve bu süreçte yakımı da sürdüreceğini öngörüyor. Bunun dışında bazı ünlü analist şirketleri de Shiba Inu’nun token yakımına destek olduğunu öne sürüyor.

ShibaPup (SHIBAPUP)

Shiba Inu’nun küçük kardeşi olarak görülen SihbaPup, piyasadaki en yeni altcoinlerden biridir. Kendi web sitesinde şirket tarafında yapılan açıklamalara göre Elon Musk’ın talebi üzerine geliştirilen ShibaPup, bir Dogecoin taklitçisi olarak biliniyor.

ShibaPup, Tesla’nın kurucusu ve CEO’su olan Elon Musk ile gönül bağı bulunan bir kripto para olarak değerlendiriliyor. ShibaPup Coin’in logosunda, bir elinde tuttuğu kupada “Elon Musk’ı seviyorum” sözleri yazılı olan bir Shiba köpeği yer alıyor. Üstelik resmi internet sitesinde Elon Musk’ın ShibaPup ile alakalı attığı tweetlere dahi yer veriliyor. ShibaPup ile alakalı bilinmesi gereken en önemli şey ise, diğer Dogecoin taklitçilerine kıyasla yüksek bir değere sahip olduğudur.

Piyasalarda bu denli ilerleme kaydeden Shiba Inu hakkında merak edilen pek çok konu bulunurken, bunlardan biri de meşru olup olmadığıdır. Bu durum bir soru işareti olarak kalmaya devam ederken, aynı zamanda yatırımcısı açısından bir risk olarak da değerlendirilebiliyor. Diğer yeni kripto para birimlerinde olduğu üzere Shiba Inu’da da yüksek yatırım riski devam ediyor. 

Kishu Inu (KISHU)

Bir tür şaka tokeni olan ve köpek logosuna sahip Dogecoin taklitçilerinden bir diğeri de Kishu Inu’dur. KISHU olarak da ifade edilen Kishu Inu, tümüyle merkeziyetsiz, keyifli ve topluluğuna hizmet eden bir kripto para birimi olarak tanımlanıyor. Kishu Inu projesiyle topluluğuna anlık hediyeler vadeden bu sistem, kullanıcıları için kendi ağından gerçekleştirilen her bir işlem için yüzde 2 kâr payı sağlayabiliyor.

Dogecoin’n taklitçisi olmasının dışında rakibi de olan KISHU, bir tür ERC-20 tokenidir. Kendi borsası olan Kishu Swap üzerinden işlem gören bu token, kendi ağında kullanıcılarına çeşitli kolaylıklar sağlayabiliyor.

Doge Simgesi (DOGET)

Doge Simgesi (DOGET)
Doge Simgesi (DOGET)

Doge Simgesi ya da Doge Token olarak da bilinen DOGET, Dogecoin taklitçilerinden bir diğeridir. Dogecoin’in kardeşi olduğu düşünülen Doge Simgesi, çevre dostu bir altyapıya sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

2019 yılında piyasaya sürülen DOGET, yalnızca birkaç kripto borsasında yer alıyor. Diğer kripto para birimlerinin aksine nakit para alımı mümkün olmayan bu token, ancak aracı bir para birimi olarak Bitcoin ile satın alınabiliyor. Birçok kripto para analisti Doge Simgesiyle alakalı olarak Dogecoin’nden daha güvenilir bir proje olduğunu da ifade edebiliyor.

DogeSwap (KÖPEKLER)

DogeSwap, kendisiyle aynı isme sahip olan bir DEX’in beraberinde geliyor. Dogecoin taklitçilerinden bir diğeri olarak karşımıza çıkan DogeSwap, diğer taklitçiler gibi simge, proje ve amaç gibi konularda Dogecoin’i taklit ediyor. Aynı zamanda rekabetini de sürdürüyor.

DogeSwap teknik incelemesinde bulunduğumuzda, şirket yönetiminin ilerleyen süreçlerde yeni birtakım hizmetlerini kullanıcılarına sunmaya hazırlandığını görüyoruz. Konu ile alakalı WhitePaper üzerinden edinilen bu bilgilere göre şirketin sunacağı yeni hizmetler ise şunlardır:

 • Merkeze gerek olmadan yürütülen varlık yönetimi,
 • NFT’ler,
 • Dijital Sanat,
 • Takas ve bahis,
 • Çiftçilik mekanizması,
 • Merkeziyetsiz fırlatma rampası.

DogeSwap yönetimi, gerçekleştirdiği bu çalışmaların yanı sıra ayrıca kullanıcılarının hali hazırda kullanılan yerel para DOGES’ı yakımını oylaması konusunda da hazırlık yapıyor. Gerçekleştirilen bu çalışmalar hayata geçirildiğinde DogeSwap yatırımcı ve kullanıcıları ağ üzerinden dilediği miktarda token stake edebilme şansına sahip olacak. Üstelik bu durumda çeşitli ödüller de kazanabilecek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir