Bitcoin Ajandası

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir? Nasıl Çalışır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir? Nasıl Çalışır?

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir? Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Piyasalardaki oynaklığın etkisini en aza indirgeyebilmek adına pek çok yatırımcı yatırım yapılacak totaldeki bir hedef varlığın birden fazla satın alımı arasında dağıtabilmek için dolar maliyet ortalaması (DCA) kullanılır.

Birçok kripto para meraklısı, arkasında bir herhangi bir strateji olmadan kripto para birimlerine yaptırım yapmaya başlayabilir. Fakat kripto para yatırımlarına başladıklarında bir yatırım planı olması gerektiğinin farkında olmaları gerekir. Yatırımcılar bir stratejiye bağlı kaldıklarında net bir genel bakışa sahip olurken, bu sayede piyasalardaki önemli volatilitelere karşı daha az duyarlı hale gelecektir.

Her bir yatırımcının uyguladığı yöntem farklılık gösterebilirken, sonuç itibariyle tüm yatırımcılar içine sinen ve hedeflerine uygun bir yatırım gerçekleştirir. Birçok yatırımcı açısından dolar maliyet ortalaması servetini yatırmanın bir yöntemi olarak bilinir. Bununun nedeniyse, yöntem sayesinde insanlar için net yönetilebilir anlaşmalar sağlanmasıdır.

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir?

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir?
Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir?

Dolar maliyet ortalaması çeşitli varlıklar üzerine yatırım yapabilmenin mümkün olduğu bir tür yöntem ya da stratejidir. Bu stratejiyi bir kripto yatırım stratejisi olarak da kullanabilmek mümkün olurken, tahvil, hisse senedi ya da emtia gibi yatırım araçlarında da kullanılabilir. Son derece basit olan bu strateji her alanda önemli bir kolaylık sağlayabilir.

DCA söz konusu olduğunda ilk etapta belli bir miktar parayı daha önceden belirlenen bir varlığa, sabit bir zamanda yatırmakla alakalı bir durumdur. Bu sayede yatırımcılar nerede durması gerektiğini bilirken, daha fazla gözetim imkanına da sahip olur. Böylelikle duygularla değil, mantıkla hareket edilir.

DCA stratejisiyle alakalı beklenti, dayanak varlığın fiyatının zaman içerisinde yükseliş göstermesidir. Periyodik aralıklarla satın alım yaparak düşük ya da yüksek fiyattan yatırım yapabilirsiniz. Gerçekleştirilen bütün bu alımlar bir varlığın değerinden daha az olması gereken ortalama bir satın alma fiyatıyla sonuçlanır.

Kripto Piyasalarında DCA Nasıl Çalışır?

DCA stratejisiyle alakalı merak edilen pek çok farklı konu bulunurken, bunlardan biri de kripto piyasalarında nasıl çalıştığıdır. Son yıllarda periyodik aralıklarla BTC satın alan yatırımcılar, son derece düşük bir ortalama satın alma fiyatına sahiptir. Kripto piyasaları sadece birkaç yıldır var olduğundan pek çok kripto meraklısı bu alanda büyük beklentiler taşıyor. Bununla beraber dolar maliyet ortalamasının şimdilerde aynı ölçüde getiri sağlayacağını söyleyebilmek mümkün değildir. Dolayısıyla yatırım öncesinde detaylı araştırmalarda bulunulması gerekir.

Blok zinciri teknolojisi ve kripto para birimleri günümüzde de çeşitli yeniliklerle karşılaştığından bu gibi gelişmeler pahalıya mal olabiliyor. Bu esnada pazarın gelişmesi ve benimsenmesinin her geçen gün artış göstermesi son derece önemlidir. Bu nedenle yatırımcıların DCA stratejisine ve yatırımına güvenmesi gerekir.

Dolar Maliyet Ortalamasıyla Nasıl Başlanır?

Dolar maliyet ortalamasının nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmak önemli olurken, en önemlisiyse bu stratejiyi kullanabiliyor olmaktır. Bu stratejiyi uygulayabilmenin en kolay yolu varlıkar için her ay belli bir miktarda yatırım yapmaktır. Bunun sebebiyse birçok insanın maaşının bir kısmını yatırması ve aynı günde maş almıyor olmasıdır.

Yatırımcıların DCA stratejisi için gelecekte var olacağı ve değer kazanacağı düşünülen bir kripto para birimini tercih etmesinde fayda var. Bu gibi para birimleri istikrarlı olarak nitelendirilirken, genellikle Ethereum ve Bitcoin gibi varlıklar tercih edilir.

Diğer yandan yatırımcıların ne sıklıkla yatırım yapacağını ve nasıl yapacağını da belirlemesi önemlidir. Otomatik ya da manuel olarak yatırım yapabilmek mümkün olurken, özellikle de otomatik olarak yatırımlarda doğru bir platform tercih ederek DCA stratejisini kolaylıkla kullanabilme şansı elde edilebilir. Böylelikle geriye bakmaya gerek olmadan kripto yatırım portföyünü oluşturabilmek mümkündür.

DCA Oluşturarak Kazanç Elde Edebilmek Mümkün mü?

Günümüzde birçok yatırımcı dolar maliyet ortalamasının büyük ölçüde kazanç sağlamak için doğru bir yol olduğunu düşünmez. Yatırımcılar ortalama bir satın alma fiyatı düşündüklerinde, çoğunlukla bir döviz fiyatı düşünebilirler. Fakat bu durum her zaman için böyle olmak zorunda değildir. Sabit bir zamanda yatırım yapılması durumunda fiyat düzelse bile ortalama satın alma fiyatı düşebilir.

DCA yöntemi, doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde yeni başlayanlar için en az deneyimli yatırımcılar kadar kazanç sağlayabilir. Az bilgi sahibi olan ya da zamanı olmayan yatırımcılar açısından bile son derece avantajlı bir yöntem olarak değerlendirilebilir. Önceden plan yapan ve planına bağlı kalan yatırımcılar hedeflediği yatırım gelirini elde edebilme şansına sahiptir.  

Kripto Yatırımcısı Açısından DCA Avantajları Nelerdir?

Dolar maliyeti ortalaması yatırımcılara pek çok konuda avantaj sağlayabilir. Bunlardan birkaçına örnek göstermek gerekirse;

  • DCA yöntemi sayesinde duygulardan daha az etkilenerek mantıklı bir yatırım gerçekleştirebilmek mümkündür.
  • Belli bir plan ve strateji üzerine yatırım yapma imkânı sunar.
  • Hem yeni başlayanlar hem de deneyimli yatırımcılar için kolaylıkla kullanabilecek bir yöntemdir.  

DCA Güvenli mi?

Dolar maliyeti ortalamasıyla alakalı merak edilen bir diğer önemli konu da güvenli bir strateji olup olmadığıdır. Nispeten güvenli bir strateji olduğunu söyleyebilmek mümkün olurken, ayrıca her zaman için yatırımlarda dikkatli olunması gerektiği konusunda da uyarıda bulunabiliriz.

Her durumda DCA uzun vadeli yatırımcılar açısından uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biridir. Fakat piyasa zaman içerisinde geliştikçe bu strateji uzun vadede fayda sağlamayabilir.

DCA ile kısmen güvenli bir yatırım gerçekleştirebilmek mümkün olurken, yine de garantili bir yatırımdan söz etmek mümkün değildir. Bu nedenle yatırımcıların fonlarını kaybedebilme ihtimalini ve kaybetmeyi göze alamayacağı bir parayla yatırım yapmaması gerektiğini göz önünde bulundurması gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir