Bitcoin Ajandası

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir? Nasıl Kullanılır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
3 0

Kripto para ticaretinde stratejik bir yol izlemek son derece önemlidir. Önceden belirlenen bir plana bağlı kalarak hareket etmeyi sağlayan strateji, beklenmedik olumsuzluklar ya da fiyat dalgalanmaları gibi durumlarla başa çıkmayı kolaylaştırır. Dolar Maliyet Ortalaması ya da kısaca adıyla DCA da stratejik bir yatırım için önem teşkil ederken, konu hakkında bilgisi olmayanlar için bir soru işareti olarak karşımıza çıkabiliyor.

Ticaretle uğraşan herkesin kullanabildiği yatırım stratejisi olan DCA, kripto para ve diğer finansal ürünlerde de kolaylık sağlayabiliyor. Bu nedenle de kripto sektöründe de sıklıkla karşımıza çıkabiliyor.

Bu yazımızda Dolar Maliyeti Ortalamasının (DCA) ne olduğu, ne işe yaradığı ya da nasıl kullanıldığı gibi konulara açıklık getireceğiz.

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir?

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir?
Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir?

Dolar Maliyet Ortalaması ya da kısaca adıyla DCA, günümüzde kripto para ticaretiyle uğraşan birçok insanın kullandığı bir çeşit yatırım stratejisi olarak tanımlanabiliyor. Yalnızca kripto alanında değil pek çok farklı alanda da kullanılabilen DCA, oldukça eski bir yatırım yöntemi olarak biliniyor. Özellikle de hisse senedi, tahvil, ETF gibi çeşitli araçların yatırımlarında da sıklıkla karşılaştığımız bir yöntemdir.

Dolar Maliyet Ortalaması bir yatırımcısının sabit bir zamanda önceden belirlemiş olduğu miktarda yatırım yapmasıyla alakalı olan bir durumdur. Bu yöntemi daha önceden belirlediğiniz bir araç için kullanabilmeniz mümkün olurken, bu sayede yatırım süresince duygulardan, fiyat hareketliliğinden ya da bu gibi çeşitli olumsuzluklardan etkilenmenin önüne geçebilirsiniz.

DCA’nın ana fikri, fiyatın uzun vadede kademeli olarak artması olarak biliniyor. Fiyatın düştüğü ya da arttığı gibi farklı zaman aralıklarında kripto para satın alınabiliyor. Bu gibi farklı zamanlarda yatırım yapıldığında, yatırılan para miktarı tüm zamanların ortalaması olacaktır.

DCA bu gibi durumlar karşısında uygulanan bir stratejidir. Yatırımcının hangi aralıklarla satın alımı yapacağını önceden belirlemesi önemli olurken, çoğu zaman yatırımcıları aylık ya da üç aylık ortalamalarla alım yaparak DCA’dan faydalanabiliyor.

Diğer yandan yatırımcının satın alacağı kripto varlığı önceden belirlemesi de önemlidir. Dolar Maliyeti Ortalamasının asıl fikri, yatırımcının varlığının bir kısmını aynı ürüne uzun vadeli olarak yatırması ve böylelikle en nihayetinde satın alma fiyatını karşılamış olmasıdır.

DCA Kimler için Uygundur?

DCA stratejisi ticaretle uğraşan hemen herkes için uygun olan bir stratejidir. Fakat bu stratejiyi kullanması akıllıca olabilecek bazı özel yatırımcılardan bahsedebilmek de mümkündür. Bu yatırımcılara birkaç örnek göstermemiz gerekirse:

 • Tecrübesiz olan acemi yatırımcılar; genellikle yok denebilecek kadar az bilgiye sahip olan yatırımcılar kripto para ticaretinde alım ya da satım zamanını belirleme konusunda güçlük çekebilir. Buna rağmen olası getirilerden faydalanmak isteyen bu yatırımcılar DCA’dan faydalanabilme şansına sahiptir.
 • Portföyünü genişletmek isteyen yatırımcılar; varlığı tek bir araca yatırmayıp para kaybetme riskini azaltabilmek mümkündür. Aynı durum tercih edilen stratejiler için de geçerli olurken, bu türden yatırımcılar farklı yatırım stratejileri de kullanarak biri işe yaramadığında para kaybını en aza indirgemeyi isteyebilir.
 • Yeterli vakti olmayan yatırımcılar; yatırım konusunda bilgi sahibi olup yeteli vakti olmayan yatırımcılar için de DCA kullanımı avantajlı olabilir. DCA sayesinde birçok insan fazla zaman harcamadan yatırım yapabilme şansına sahiptir.

DCA Kripto Ticaretinde Nasıl Kullanılır?

Buraya kadar anlattıklarımızda Dolar Maliyeti Ortalaması hakkında bilgi edinen birçok yatırımcı artık bu stratejinin nasıl kullanılabileceğiyle ilgilenmeye başladı bile. Kripto para ticaretinde Dolar Maliyet Ortalamasının nasıl kullanılabileceğinden kısaca bahsedebiliriz.

 • İlk olarak ne kadar süre için yatırım yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Genellikle bu alanda bir ya da üç aylık yatırımlar tercih edilirken, yatırımın çeyrek dönemi geçmemesine dikkat etmelisiniz.
 • Yatırım miktarınızı da önceden belirlemeniz önemlidir. Yatırım süresini ve para kaybetme riskini de göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz.
 • Hangi kripto para birimine yatırım yapacağınızı belirlemelisiniz. Uzun vadede güven teşkil eden bir kripto para birimini tercih etmek son derece önemlidir.
 • Dolar Maliyet Ortalaması stratejisini nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda da karar vermelisiniz. Bu stratejiyi manuel ya da otomatik yatırım olarak gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Dolar Maliyet Ortalaması’nı otomatik olarak gerçekleştirebilmenin mümkün olduğu birkaç borsa ve broker bulunuyor. Bu broker ve borsaları;

 • Binance
 • Bitvavo
 • Coinmerce olarak örneklendirebilir.

Kripto para ticaretinde açısından borsa ya da brokerlarda otomatik olarak gerçekleştirilebilen bu stratejinin yatırımcıya sağladığı en önemli faydalardan biri satın almak için zaman harcamaya gerek olmamasıdır.

DCA’nın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kripto ticaretinde önemli bir yere sahip olan Dolar Maliyet Ortalaması stratejiyle alakalı merak edilen bir diğer konu da yatırımcılara sağladığı avantaj ve dezavantajlardır.

Avantajları

 • DCA sayesinde duygulara yer verilmeden yatırım yapabilmek mümkündür. Bu sayede olası riskler de minimuma indirgenebilir.
 • Kullanımı son derece kolay olan bu yöntem, bazı borsalarda otomatik olarak gerçekleştirilebiliyor. Böylelikle manuel olarak satın alımlara ihtiyaç duyulmuyor.
 • Dolar Maliyet Ortalaması sayesinde yatırım yapılacak olan araç hakkında araştırma yapmak ve zaman harcamak gerekmez. Zaman tasarrufu sağlaması bu yöntemin en önemli avantajlarından biridir.
 • Dolar Maliyet Ortalaması kullanan yatırımcıların uzun vadede istikrarlı bir değer artışı yaşaması mümkündür.  

Dezavantajları

 • Dolar Maliyet Ortalamasının birçok yatırımcı açısından olumlu geri dönüşü olmasına ve son derece popüler bir yöntem olmasına rağmen diğer yöntemlerde olduğu üzere kesin bir getiri garantisi bulunmaz.
 • Yüksek getiri sağlaması ihtimali düşüktür. Özellikle de kısa vadeli yatırımlarda yüksek oranda getiri sağlaması pek de mümkün olmayabilir.

Kripto tüccarları açısından oldukça sık tercih edilen Dolar Maliyet Ortalaması, farklı alanlarda da rahatlıkla kullanılabilen bir yöntemdir. Fakat risklerinin olduğunu da unutmamak gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir