Bitcoin Ajandası

DRC20 Nedir? Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. DRC20 Nedir? Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

DRC20 Nedir? Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Günümüz dünyasında pek çok işlem dijital platformlar üzerinden gerçekleştirilmeye başlamıştır. Bu sayede bireyler hem zaman hem enerji hem de paradan tasarruf eder hale gelmişlerdir. Dijital yatırımcılık son dönemlerde adı sık duyulan bir yatırım türü haline gelmeyi başarmıştır. Haliyle öğrenilmesi gereken pek çok farklı kavram ortaya çıkmıştır. DRC20 de bu kavramlardan biridir.

DRC20 Nedir?

DRC20 Nedir?
DRC20 Nedir?

Dijital yatırım alanında pek çok kavram mevcuttur. Bu kavramlar sanal yatırım yapmak isteyen bireylerin haberdar olması gereken sözcüklerdir. Yatırımcı birey bu terimleri ne kadar iyi öğrenirse yatırımını o kadar bilinçli gerçekleştirebilir. Bu kavramlar arasında DRC20 de bulunur. Bu kavram çoğu birey tarafından merak edilen ve araştırılan bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır.

BRC-20 sözleşmesindeki bazı noksanlıkları ortadan kaldırmak amacı ile düzenlenmiş olan token standardına DRC20 adı verilir. Söz konusu standart daha yüksek seviyeli işlem hızı ve düşük ücretleri sayesinde gerek yatırımcılardan ve gerekse ilgililerinden son derece fazla ilgi görür.

BRC-20 token standardının kullanıcı bireylere vaat etmiş olduğu fakat yetersiz görülen bazı nitelikleri iyi hale getirmek maksadı ile DRC20 token standardı çıkarılmıştır. Söz konusu token standardı kullanıcı bireylerin NFT’leri yazdırmasına olanak tanımakta olan bir token standardı olarak kabul edilir. Bu da Bitcoin Ordinals imal etmeyi başaran BRC20 Bitcoin standardı örnek alınmak suretiyle geliştirilmiştir.

BRC20 Token Standardı Nedir?

Bitcoin blockhain ağı adına özel olarak dizayn edilen fungible token standardına BRC20 standardı adı verilmektedir. Bu standart 2023’ün mart ayında Domo adlı gizemli bir blockhain analisti tarafından geliştirilmiştir. Ordinals protokolü vasıtasıyla fungible tokenların meydana getirilmesine müsaade ederken transferlerinin de gerçekleşmesini sağlar.

BRC20 standardının ERC20’den en mühim farkı akıllı sözleşme yerine Ordinals protokolü kullanıyor olmasıdır. Söz konusu protokol Bitcoin nodelarını çalıştırmakta olan bireylerin verilerini kaydedip bir Ordinal meydana getirmesine müsaade eder. Bitcoin üzerine kaydedilmiş olan veriler NFT’    leri etkin hale getiren akıllı sözleşmeler bulundurur.

BRC20 standardı sayesinde kullanıcı bireyler JavaScript Object Notation (JSON) verilerini satoshi tokenlarına yazma lüksüne sahip olmuştur. BRC2- standardı BEP20 ve TRC20’ye kıyasla oldukça farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Bu bakımdan BRC20’yle satoshilerin programlanması açısından JSON inscriptions kullanımı sağlanabilir.

Ordi, piyasaya çıkarılan ilk BRC20 tokenlarına verilen isimdir. Bitcoin cüzdanları kısa bir müddet içinde BRC20 tokenlarına destek vermek için sunulmakta olan araçları hızlı bir biçimde kullanmaya başlamıştır. Yaşanan bu gelişmelerden sonra diğer meme tokenlar olmak suretiyle çok adette BRC20 tokenı piyasaya sürmüştür.

BRC20 tokenlarının en büyük avantajlarından biri Bitcoin ağının kullanıcılara verdiği güven ve sağlamlıktır. BRC20 token standardı kullanımı son derece kolay hale getiren basit bir token mekanizması kullanır. Bu kolaylık akıllı sözleşmelere dayanan ERC20 tokenlarına oranla mühim bir farklılık oluşturur. Bu özellik kullanıcıların özel bir teknik uzmanlığa ihtiyaç duyulmaması anlamına gelir.

Bitcoin blockhain’in kuvvetli yapısı BRC20 standartlarına sahip olan tokenların emniyetli olmasına olanak tanır. Söz konusu tabana sahip olan tokenlar çok yeni olmasına karşın mühim bir potansiyeli de peşi sıra getirir.

DRC20 Dezavantajları ve Avantajları

Her bir girişim kendi büyüme ve gelişme sancıları eşliğinde gelmektedir. Bu kapsamda DRC20’nin bir istisna olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Ekosistem evrildikçe ve geliştikçe söz konusu kaygıları gidermek amacı ile birtakım iyileştirmeler ve çözümler beklenebileceği gerçeği mevcuttur. Bu gerçeğe karşın var olan dezavantajlar mutlaka dikkate alınmalıdır ya da tümüyle göz ardı edilmemelidir.

Dezavantajlar

DRC20 dezavantajları üç farklı başlık altında toplanabilir.

Pazar Yeri Eksikliği

DRC20 tokenları adına şu anda özel olarak dizayn edilmiş bir pazar yeri mevcut olmayabilir. Bu durum erişilebilirlik ve likidite sınırlı olabileceği için bu tokenların satın alımı ve satışa sunulması söz konusu olduğu zaman birtakım güçlüklere sebebiyet verebilir.

Sınırlı Altyapı

Yeni meydana getirilmiş bir standart olan DRC20, henüz gelişiminin ilk safhalarıdır. Bu henüz özel bir gezginin var olmayabileceği manasına gelmektedir. Bu da token yazıtları ile işlemlerini izlemeyi güç hale getirir.

Geçerlilik Endişeleri

DRC20 darphanelerinin geçerliliğini ve gerçekliğini sağlamak uygun izleme mekanizmalarının bulunmaması nedeni ile güç olabilmektedir. Emniyetli bir sistem olmadan yeni meydana getirilen tokenların meşruiyetleri ve kökenleri hususunda bazı belirsizlikler meydana gelebilir.

Avantajları

Söz konusu token standardının dezavantajları kadar avantajları da vardır. Bu avantajları da farklı başlıklar altında sıralamak mümkündür:

Uygun Maliyetli Ücretler

Bu token standardı işlem ücretleri hususunda bilinç sahibi olan bireyler için iyi haberler getirmektedir. DRC20 ile yeni token basımı son derece ucuz bir maliyetle basım başına aşağı yukarı 0,1 DOGE ile sağlanmaktadır. Bu düşük ücret yapısı mühim bir finansal risk olmadan farklı darphanelerin denenmesine izin vermektedir. Dolayısı ile bireyler kendi tokenlerini oluşturmayı ya da olasılıkları keşfetmeyi merak ederler.

Bu hususlarda merakı olanlar DRC20’nin makul maliyetli ücretleri onu cezbedici bir seçenek konumuna taşıdığı söylenebilir. İnovasyonu benimsemek çoğunlukla ödüllerin ve risklerin karışımını peşi sıra getirmektedir. Erken aşamalarında bulunmasına karşın DRC20, çığır açan bir şeyin parçası olmak açısından mühim bir şans tanımaktadır. Katılımcı olmak toplulukla bağlantı kurmak ve erken benimseyen olmak potansiyel ödüllere açık olmak anlamına gelir.

Erkenci Kuş Avantajı

Söz konusu token standardının en mühim avantajlarından bir tanesi de sunmakta olduğu harika fırsattır. Yeni bir token standardının ön saflarında bulunmak erken benimseyen bireylerden biri olmayı sağlar ve kişiye derinlere inerek potansiyeli keşfetme olanağı sunar. Erken katılım sayesinde birtakım projelerin, ortaklıkların ve büyüme yollarının keşfedilmesi çok daha kolay hale gelir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir