Bitcoin Ajandası

DYDX Token Airdrop Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. DYDX Token Airdrop Nedir?

DYDX Token Airdrop Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

DYDX Token Airdrop nedir sorusuna cevap ararken bu kavramın tanımı yanında sistemin nasıl işlediğini açıklamayı da önemli buluyoruz.

DYDX Token Airdrop ve İşleyişi

DYDX Token Airdrop ve İşleyişi
DYDX Token Airdrop ve İşleyişi

DDYDX Token Airdrop, Exchange Ethereum ortamında merkeziyeti olmayan ticaret platformu olarak bilinmektedir. DYDX borsası içinde spot, marjin ve perpetual piyasaları bulunmaktadır. Spot ve marjin piyasaları Ethereum’un ilk katmanı üzerinde yer alır. DYDX’in ilk katmanı içinde her işlem karşılığında gas ücreti ödemesi gerekmektedir.

Bir tane spot ticareti yapılırken ücretler 100 dolara karşılık gelmektedir ve bu durum gas ücretlerinin yüksekliğine bağlıdır. Bunun yanında long-marjin pozisyonu açabilmek için 200 dolar gibi bir ücret ödenmesi mecburiyeti söz konusuydu.

DYDX kalıcı vadeli işlemlerin bulunduğu Katman 2 protokolüne sahip bulunmaktadır. Katman 2 protokolünün Starkware tarafından desteklendiği bilinmektedir ve bu protokolle gas ücretinin ortadan kalkması amaçlanmaktadır. Sadece merkezi özellikli borsalara eşit ya da onlara göre daha ucuz olan piyasa yapıcılar için %0.05 ve alıcılar için de %0.1 ücret ödemesi söz konusu olur.

DYDX borsası Paradigm liderliği ve küresel yatırımcılarca destek gören bir C serisi yatırımında 70 milyon dolara yakın bir yatırım toplama başarısıyla öne çıktı. DYDX kısa bir süre önce yönetim tokeni olarak bilinen DYDX’i açıkladı. Buna ek olarak protokollerini belirledikleri tarihten önce kullananlara sunulacak özel ödülleri ilan ettiler.

DYDX Token Nedir?

DYDX Token Airdrop, kullanıcıların protokolün geliştirilmesi konusunda karar vermelerine yarayan bir yönetişim tokeni özelliği taşır. DYDX tokenleri, protokol üzerinde likidite sağlanması ve USDC’nin stake edilmesi için de ödüllendirilebilir.

DYDX token arzının toplamı, 5 senelik bir sürede piyasaya sürülmesi planlanan 1.000.000.000 tane ile sınırlandırılmış durumdadır. DYDX tokeni 8 Eylül 2021 tarihinde piyasaya sürülecek ve toplam arzın yaklaşık %8.11’i dolaşımda bulunacak.

İlk dolaşım arzı üzerinden 75.000.000 DYDX tokenin, protokolün geçmiş kullanıcılarına dağıtılması planlanmaktadır.

DYDX Airdrop Gereksinimleri

DYDX Tokenlerini Talep Etmek?
DYDX Tokenlerini Talep Etmek?

DYDX Vakfı, geçmiş kullanıcılar için Geriye Dönük Madencilik Ödüllerini ilan etti.

26 Temmuz 2021 tarihinden önce Perpetuals, Margin, Spot Layer 1, Layer 2 veya DYDX havuzlarına para yatıran ya da ödünç alan DYDX protokolleri üzerinde işlem yapan kullanıcılar, DYDX tokenlerini alma hakkına sahip olurlar.

Tüm kullanıcıların aynı miktarda token alması durumu olmaz. Tahsis edilen token miktarı, belirlenmiş tarihten önceki protokolde yer alan işlem hacmine göre farklılık taşıyabilir.

Airdrop İçin Kontrol Nasıl Yapılır?

Airdrop için bazı kontrollere gerek bulunmaktadır. Bunun nasıl yapılacağını maddeler halinde sıralayalım:

  • DYDX Retroactive ödül panosuna gidilir,
  • Metamask cüzdanı bağlanır. Kutuları işaretlenmez ve Recover Stark Key’e tıklayarak Metamask’ta imzalama yapılır. Generate Stark Key gibi bir alım yapılabilirse platformun daha önce kullanıldığı ortaya çıkar ve bu airdrop’u almak pek mümkün olmayacaktır,
  • Sonrasında Recover API Key tıklanır ve Metamask’ta tekrar imzalanır. Artık Metamask, DYDX borsasına bağlı durumdadır,
  • Bu işlemden sonra geriye dönük bir ödül veri ekranı ortaya çıkar. Ekranda tahsis edilen DYDX tokenlerinin miktarı gösterilir.

DYDX Tokenlerini Talep Etmek?

DYDX Token Airdrop tahsis edilmiş bazı tokenleriniz bulunuyorsa bunların talep edilmesi de önemli bir konudur. Peki bu tokenlerin talebi nasıl olacaktır? Tokenlerin kilidini açmak için DYDX Layer 2 platformu üzerinde işlem yapmak gerekmektedir. Tokenlerin kilidini tamamıyla açmak amacıyla Retroactive Rewards verileri içinde yer alan Target Volume’ü karşılamak mecburiyeti bulunmaktadır.

İşlemin bu aşaması için Ethereum cüzdanı içinde bir miktar USDC bulunmasına gerek vardır. DYDX platformuna az da olsa bir USDC yatırılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Deposit’e tıklandığında, ‘Enable USDC’ şeklinde bir uyarıyla karşılaşılır. Bunun üzerine tıklandığında bir miktar gas ücretinin ödenmesi durumu ortaya çıkacaktır.

USDC’yi etkinleştirilmesinden sonra artık USDC yatırmak mümkün olacaktır. Yatırım yapılmak istenen USDC miktarı seçilir ve depozit onayı verilir. Bu şamada yatırımcı bir miktar gas ücretiyle karşılaşacaktır. Bu aşamadan sonra ticaret yapılmaya hazır bir hale gelinmiş olur.

Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Öncesinde perpetual, marj ya da vadeli işlem yapan kullanıcılar bu aşamada zorluk çekmeyecektir. Daha önce bu tür bir ticarette bulunmayanlar içinse bir açıklamada bulunmayı faydalı görüyoruz.

Trade sekmesine geçilir ve ticaret yapmak istenilen Pazar ortamı seçilir. BTC, ETH, SOL, DOGE, DOT, MATIC ve benzer birçok seçenekle karşılaşılacaktır. Bu piyasalardan karar verilen biri seçilir ve bir pozisyon açılır.

DYDX Layer 2, kullanıcılara 25 kata kadar kaldıraç imkanı sunmasıyla öne çıkar. Burada bir limit emri başlatmak gerekmektedir. Örneğin Ethereum pazarını seçtiğimizi varsayalım. LONG’a tıklanır. BUY seçeneği üzerinden ETH miktarı ve limit fiyatı seçimi yapılır. Sonraki aşamalar takip edilir ve işlem gerçekleştirilir.

TDYDX Token Airdrop tokeninin fiyatını tahmin etmek için oldukça erken. DYDX exchange, amacı merkeziyeti bulunmayan kalıcı pazarlardan biri olmak yanında güçlü temelleri bulunan sağlam bir platform özelliği taşır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir