Bitcoin Ajandası

E-Ticaret Devi Alibaba Metaverse Evrenine Giriş Yapıyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. E-Ticaret Devi Alibaba Metaverse Evrenine Giriş Yapıyor!

E-Ticaret Devi Alibaba Metaverse Evrenine Giriş Yapıyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
10 0

Çinli e-ticaret devi Alibaba metaverse evrenine giriş yapanların arasında katıldı. Şirket, yeni metaverse projesinin duyurusunu da duyurdu.

E-ticaret, internet, perakende ve teknoloji faaliyetleri ile ön planda tutulan Alibaba metaverse evrenine giriş yaptı ve bunun üzerine oyun potansiyelini test etmek için bir şirket kurduğunu duyurdu.

Alibaba Metaverse Evrenine Giriş Yapıyor!

Alibaba Metaverse Evrenine Giriş Yapıyor!
Alibaba Metaverse Evrenine Giriş Yapıyor!

İlk olarak Facebook’un adının “Meta” olarak değişmesi ve Metaverse planını ortaya koymasıyla birlikte pek çok şirket de bu alanda çalışmalarını her geçen gün hızlandırdı. Oyun geliştiriciler üzerinden yatırım şirketleri için Adidas ve Nike gibi spor giyim markalarından teknoloji devlerine kadar çok sayıda şirket gibi Alibaba metaverse evreninde kendisini gösterdi.

Çinli internet teknolojisi devi Alibaba, bu alanda önemli bir adım atarak yarışta geride kalmak istemeyen şirketler arasında, metaverse’ün oyun potansiyelini test etmek amacıyla Pekin’de Yuanjing Shengsheng adlı yeni bir şirket kurdu. Söz konusu şirketin ana faaliyetleri üzerinde yazılım geliştirme olacağı belirtildi. Sermayesi ise 1.6 milyon dolar olarak belirlenen şirketin, Çinli medya organı Chinastarmarket.cn’nin Alibaba çalışanlarına dayandırdı. Bunun üzerine de yeni alt birim metaverse odaklı çalışacak.

Baidu da Land Of Hope Adlı İlk Metaverse Ürününü Piyasaya Sürüyor

Londra merkezi bulunan danışmanlık şirketi Omdia’nın kıdemli oyun araştırma analisti Chenyu Cui’ye göre bu adım, Alibaba’nın metaverse stratejisini meydana çıkartıyor. Cui, “Bu, metaverse için temel altyapı oluşturmak amacıyla sınır ve bulut bilişim teknolojisinden yararlanma çabası.” dedi.

Cui ayrıca, Alibaba’nın bu alan için teknoloji tarafından girmeyi tercih etti. Bunun üzerine bunun e-ticaret devinin metaverse konsepti daha olgun hale geldi. Böylece oyun ve sanal gerçeklik alanına adım atmasına olanak tanıyabileceğini de belirtti.  

Geçen haftalarda ise Çin’in önde gelen arama motoru olan Baidu da Land of Hope adlı ilk metaverse ürününü piyasaya süreceğini de açıklamıştı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir