Bitcoin Ajandası

Ebeveynlerle Kripto Para Hakkında Nasıl Konuşulmalı?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Ebeveynlerle Kripto Para Hakkında Nasıl Konuşulmalı?

Ebeveynlerle Kripto Para Hakkında Nasıl Konuşulmalı?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Z Kuşağı olarak tarif edilen yaş grubunun kripto dünyasını araştırdığı ve kripto yatırımlarında bulunduğu biliniyor. Bu yaş grubu dikkate alındığında aile ile iletişim halinde olma gerçeği ortaya çıkıyor. Bu yüzden Z kuşağı denilen dönem, ebeveynlerle kripto para hakkında konuşmak için gündemi her geçen gün daha fazla takip etmek istemektedir.

Ebeveynlerle kripto para konusunu konuşmak nasıl olmalı ve bu iletişim neden önemli? Yazımızda bunu inceleyip fikir sunmaya çalışacağız.

Ebeveynlerle Kripto Para Diyalogu

Ebeveynlerle Kripto Para Diyalogu
Ebeveynlerle Kripto Para Diyalogu

Geleneksel ticarete alışmış olanların bunun dışındaki girişimlere şüphe ile bakması kaçınılmazdır. Genç kuşağın finans yatırımlarına ilgi duyması, aynı zamanda ailesi ile durumu konuşması durumunu ortaya çıkarır. Peki klasik yatırımları için daha rahat bir anlatım mümkünken kripto yatırımları için nasıl bir yol izlenmeli?

Öncelikle yapılacak kripto yatırımına çok geniş bir araştırma sonucunda karar verilmelidir. Hukuki olarak reşit sayılmayan çocukların dahi kripto yatırımına giriştiği bilindiği için aile ile konuşmak öne çıkmaktadır.

Ebeveynlerle kripto para hakkında konuşulmalı mı, diye bir soru sorulacaksa evet, muhakkak konuşulmalı cevabını verebiliriz. Kripto dünyasının fazlası ile albenili ve çekici olduğu biliniyor. Bu da kripto dünyasına özellikle 14-15 yaşındaki çocuklar ile 20-25 arası gençlerin ilgisinin yoğunlaşmasına neden oluyor.

Kripto Girişiminde Aile İletişimi Neden Önemli?

Ebeveynlerle kripto para hakkında konuşmak, yatırım merakında olan çocuk ve gençlerin asla ihmal etmemesi gereken bir durumdur. Genelde harçlıklarına güvenerek yola çıkan çocukların aile iletişimini önemsemediği görülür. Ancak bu tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

Hakkında iyi bir araştırmanın yapıldığı kripto varlık ile ilgili yatırım kararı verildiğinde bu durum aile ile paylaşılmalı ve onların da düşüncesi alınmalıdır.

Geleneksel paraya alışkın olan ailelerin kripto varlıklara ve kripto yatırımlara karşı şüpheli olmaları doğaldır. Yatırım düşünen çocuk ya da gencin, yatırım kararı aldığı kripto varlık ile ilgili geniş bir bilgi edinmesinden sonra bunu ailesine anlaşılır bir şekilde yansıtması gerekir. Peki bu nasıl olacaktır?

Kripto Para Nedir? Ne İşe Yarar?

Kripto Para Nedir? Ne İşe Yarar?
Kripto Para Nedir? Ne İşe Yarar?

Kripto varlıkların ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı ile ilgili genel bilgilerin aile ile paylaşılması elbette önemlidir. Ancak bunun kolay anlaşılır olması gerekir. Geleneksel ticarete yatkın olan ailelerin kripto dünyasına olan şüphelerini gidermek kolay olmayacaktır.

Özellikle son birkaç ay içinde Türkiye’de kripto varlık alım satımının yapıldığı bir borsanın, yatırımcılarının varlıkları ile ortadan kaybolmasından sonra kripto yatırımını ailesine anlatmaya çalışacak olanların işi çok zor olacaktır.

Elbette kötü örnek, örnek olmaz ancak borsa dolandırıcılığı da ortadadır. Ebeveynlerle kripto para hakkında konuşacak olanların bu gibi karşı çıkışlara hazır olması gerekmektedir. Kripto varlığı resmi para birimi olarak ilan eden ya da bu dijital varlık üzerine yatırım yapan ülkeleri öne sürerek kripto dünyasının olumlu ve iyi özellikleri ile ilgili örnekleri ailesine verebilmelidir.

Aile Sözü Dinlemeden Kripto Yatırımı Yapmak

Ebeveynleriyle kripto para hakkında konuşmaya çalışanların konuşmaları olumsuz sonuçlandığında ailesinin izni olmadan kendi birikimleri ile kripto yatırımına girişmesi söz konusu olabilmektedir. Bu durumu asla tavsiye etmediğimizi ve sorunlu bulduğumuzu belirtmek isteriz.

Geleneksel, klasik para ve ticarete alışkın olan ailelerin kripto dünyasına şüphe ile bakmaları gayet normaldir. Fakat bunun yanında kripto varlıkların da anlık değişme özelliğine sahip olduğu unutulmamalıdır. Bu, yapılacak yatırımın her an yükselme ve düşme eğilimi göstereceği anlamına gelir. Kripto piyasalarının seyrinin iyi izlenmesi ve çok hızlı hareket edilmesi, klasik para birimlerine göre daha öne çıkmaktadır. Kripto varlığa yatırım yapmak isteyen ve henüz veli iznine tabi bulunanların bu durumları da hesaba katması gerekir.

Yetişkinlerin Konuşmaları Nasıl Olmalı?

Sadece çocuklar değil aynı zamanda yetişkin yaş gurubunda bulunan gençler de ebeveynlerle kripto para hakkında konuşabilirler. Ortak bir ekonominin bulunduğu aileler de ailelerin de yapılacak finans yatırımına ikna edilmeleri gerekmektedir.

Ebeveynlerle kripto para üzerine konuşma sonuç verdiğinde yapılan kripto yatırımı olumlu seyredebilir. BU olumlu sonuç, ebeveynlerin iknasını kuvvetlendirebilir. Ancak bu yükselişten sonra yaşanabilecek olumsuz bir düşüş de ebeveynlerin şüphelerini haklı çıkarabilir.

Kripto varlıkların ne ifade ettiği ve nasıl çalıştığı çok fazla teknik ayrıntıya girmeden anlaşılır bir şekilde aile ile konuşulduğunda daha iyi sonuçlar görülebilecektir.

Ebeveynlerin Tutumu

Ebeveynlerle kripto para üzerine konuşan gençlerin pek çok olumlu örneğe rağmen kripto dünyası ile ilgili olumsuz gelişmeler nedeni ile iletişimden olumlu sonuç alması kolay gözükmeyebilir.

Genelde evladının isteğini yerine getirmek adına tam ikna olmadan izin veren ailelerin şüpheleri hemen silinmemektedir. Klasik yatırımların daha güvenilir olduğunu düşünen aileler banka faizi, altın, döviz ve hisse senedi gibi yatırım araçlarını kolay kabul edebilirken Bitcoin, Ethereum gibi popüler kripto varlıklarla yapılacak yatırıma bile şüpheli ve güvensiz bakabilirler.

Özellikle son bir-iki yıldır daha çok yaygınlaşan kripto varlıkların reklamları ve haberleri ile karşılaşan ailelerin hemen buna alışmaları beklenemez.

En İyi Yatırım

Kripto yatırımını düşünüp faaliyete geçmek isteyenlerin aile iletişimini geri plana atmamalarında fayda vardır. Ebeveynlerle kripto para üzerine konuşmak, kripto yatırımında bulunacakların en zorlandıkları ama çoğu zaman da ihmal ettikleri bir konudur.

Özellikle belirtmeliyiz ki içinde bulunduğumuz çağ, dijital platformların güçlü olduğu bir çağdır. Ekonomi de bu dünyanın içinde farklı şekiller alabilmektedir. Genç kuşakların bu çağa kolay alıştığı görülürken radyo, televizyon ve gazete gibi haberleşme araçlarının daha etkin olduğu dönemde yetişen ailelerin bazı gelişmelere şüphe ile bakmaları normaldir.  Hiçbir yatırımın, aile huzuru ve iletişimi kadar kazanç sağlamayacağını belirterek yazımızı tamamlayalım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir