Bitcoin Ajandası

ECB Dijital Euro Konusunda Gizliliğe Öncelik Veriyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. ECB Dijital Euro Konusunda Gizliliğe Öncelik Veriyor!

ECB Dijital Euro Konusunda Gizliliğe Öncelik Veriyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Avrupa Merkez Bankası (ECB), çalışmalarını yürüttüğü dijital euro projesiyle alakalı mahremiyet ve gizlilik konusunu ülkenin yasa koyucularına emanet etti.

Merkez Bankası’nın dijital para birimi (CBDC) adına çalışmalar birçok ülkede devam ediyor. Ağırlıklı olarak Avrupa, bu alanda sektörün öncüsü olmak için büyük çaba sarf ediyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) geliştirmeye odaklandığı söz konusu bu dijital varlık için altyapısal özelliklere büyük önem veriyor. Konuyla alakalı açıklama yapan ECB, CBDC’nin kullanıcılarına sağlayacağı gizlilikle alakalı kararların AB milletvekilleri tarafından belirleneceğini ifade etti.

ECB Dijital Euro için Yasa Yapıcılarına Güveniyor

ECB Dijital Euro için Yasa Yapıcılarına Güveniyor
ECB Dijital Euro için Yasa Yapıcılarına Güveniyor

Avrupa Merkez Bankası, dijital varlık açısından arka plandaki konularında ülkenin yasa ve yasa yapıcılarına güveniyor. Banka bu doğrultuda AB milletvekilleriyle ortak bir çalışma yürütecek.

Avrupa Merkez Bankası yöneticisi Fabio Panetta konuyla alakalı bazı açıklamalarda bulunarak politikacıların kamu ve özel sektör çıkarlarını koruması gerektiğine dikkat çekti. ECB’nin bu hamlesiyle beraber yasa yapıcılar, dijital varlığın ne kadar kişisel veriye erişim sağlayabileceği ve bu verileri nasıl saklayabileceğine ilişkin kararlar verecek.

Panetta, söz konusu bu açıklamalarını AB Parlamentosu’ndaki ekonomi komitesinde yaptı. Ülkede son derece dikkat çeken bu açıklamasında Merkez Bankası yöneticisi, dijital euro konusunda herhangi bir kişisel veriye erişimin olmaması gerektiğini savundu. Üstelik bu durum, verilerin tümüyle AB yasalarına ve yasa yapıcılarına bırakılmasını odak noktası haline getirdi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir