Bitcoin Ajandası

El Salvador Bitcoin Alımı için Harekete Geçti!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. El Salvador Bitcoin Alımı için Harekete Geçti!

El Salvador Bitcoin Alımı için Harekete Geçti!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

El Salvador devlet başkanı Nayib Bukele, önemli bir açıklamada bulunarak 18 Kasım itibariyle her gün Bitcoin alımı gerçekleştireceklerini duyurdu.

Güney Amerika’nın en küçük ülkelerinden biri olan El Salvador, geçtiğimiz yıl Bitcoin’i yasallaştıracağını açıklamış ve o günden sonra gündemi bir hayli meşgul etmişti. Fakat kripto para piyasasının değişken olması sebebiyle El Salvador hükümeti, Bitcoin değer kaybettiği için önemli kayıplar yaşadı. Devlet başkanı Nayib Bukele ise yaşadığı kayıplara rağmen Bitcoin’den vazgeçecek gibi görünmüyor.

Daha Önceki Alımlar Değer Kaybıyla Son Bulmuştu

Daha Önceki Alımlar Değer Kaybıyla Son Bulmuştu
Daha Önceki Alımlar Değer Kaybıyla Son Bulmuştu

Hatırlanacağı üzere Eylül-Aralık 2021 dönemleri arasında El Salvador hükümeti tarafından büyük ölçekli BTC alımları gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen satın alımlar ortalama 55 bin dolar değerindeydi. Satın alma işlemleri BTC’nin beklenmedik bir anlamda 30 bin dolara kadar gerilemesiyle son bulmuştu.

Bitcoin Alımı Yarından İtibaren Başlayacak

Nayib Bukele, Twitter hesabı aracılığıyla konuya ilişkin açıklamada bulunarak 18 Kasım 2022 itibariyle her gün Bitcoin alımı gerçekleştireceğini duyurdu.

El Salvador, 2021 yılında Bitcoin’i yasal para birimi haline getiren ilk ülke olarak kayıtlara geçti. Kripto para piyasasının en büyük varlığı o günden bu yana ciddi değer kayıplarıyla karşı karşıya kalsa da devlet başkanı Bitcoin desteğini hala sürdürüyor.

Coinmarketcap verilerine göre haberin yazıldığı esnada (17 Kasım 2022) Bitcoin fiyatı 16 bin 560 dolar seviyesinden işlem görüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir