El Salvador Bitcoin Kanunu için Fitch’den Risk Uyarısı!

El Salvador Bitcoin Kanunu için Fitch’den Risk Uyarısı!

Haberler
Ağustos 17, 2021 tarafından Esra Yılmaz
94
Ünlü derecelendirme kuruluşu Fitch, El Salvador'un Bitcoin'i yasal para ilan etmesine olumsuz değerlendirmelerde bulundu. Karar sonrası El Salvador Bitcoin şeklinde araştırmalar çoğaldı. Fitch’in yaptığı açıklamalar ise risklere işaret ediyor.
El Salvador Bitcoin Kanunu için Fitch’den Risk Uyarısı!

Fitch’e göre El Salvador Bitcoin’in yasallaştırılması sonrasında Bitcoin ile çalışan sigortacılık şirketleri için yüksek döviz kuru ve kazanç seviyesindeki olası volatilite riskine neden olması sebebi ile negatif bir güven etkisi oluşacak.

El Salvador Meclisi’nde El Salvador Bitcoin’in yasal para olarak kabul edilmesi teklifinin haziran başında kanunlaştırması Amerikan kuruluşlarınca olumsuz olarak karşılanıyor. Önce Uluslararası Para Fonu (IMF) sonra da derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bu durumun ülkedeki yerel sigorta şirketleri için olumsuz olacağını açıkladı.

El Salvador Meclisi’nin kararı sonrası El Salvador Bitcoin ile yan yana anılmaya başladı. Kanun sonrası en kapsamlı değerlendirme Fitch tarafından yapıldı. Açıklamanın ayrıntıları şöyle:

El Salvador Bitcoin’i için Riskler Var!

El Salvador Bitcoin’i için Riskler Var!
El Salvador Bitcoin’i için Riskler Var!

Fitch Ratings, Bitcoin’in dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlamadığını, regülasyon kurumlarınca hala tanımlanma yapılmadığını vurgulayarak Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edildiği bir ülkede regülasyonlar ve uygulama içerisinde risklerin oluşacağını açıkladı.

Fitch, El Salvador Meclisi’nin kararı sonrasında yaptığı değerlendirmede, Bitcoin’in sigorta şirketleri tarafından, kâr ödemesi yapılırken ya da poliçeler için kullanımının beklenmediğini de belirtti.

Fitch Ratings açıklamasında; Bitcoin’de bulunan risklerin, bu para biriminin poliçe sahipleri tarafından yaygın olarak kullanılıp kullanılmadığı ile ilgili olduğunu, poliçe sahipleri ödemelerinde Bitcoin’i tercih ettiklerinde sigorta şirketlerinin, büyük olasılıkla riskleri azaltmak için Bitcoin’i ABD dolarına çevirecekleri şeklinde değerlendirmede bulundu.

Eylülde Yürürlükte

El Salvador’da faaliyet gösteren sigorta firmaları, düşük kredi notlu devlet tahvilleri ile desteklenmesi ile biliniyor. Fitch’in değerlendirmesine göre, mevcut varlıklara eklenecek olan yüksek riskli başka varlıkların, mevcut riskin artmasına neden olacağı vurgusu yapıldı.

9 Haziran’da El Salvador Meclisi’nce kabul edilen kanun ile Bitcoin, ülkede yasal bir para haline gelecek ve kanun 7 Eylül 2021 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiş olacak.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle