El Salvador Chivo ATM’leri için Sayıştay’a Şikayet!

El Salvador Chivo ATM’leri için Sayıştay’a Şikayet!

Haberler
Eylül 17, 2021 tarafından Esra Yılmaz
61
7 Eylül tarihinde Bitcoin’i resmi olarak para ilan eden El Salvadar Chivo ATM’leri için Sayıştay’a şikayette bulundu.
El Salvador Chivo ATM’leri için Sayıştay’a Şikayet!

El Salvador’da, hükumetin devlet adına aldığı Bitcoin’ler ve Chivo ATM’leriyle insan hakları kuruluşundan şikayet gittiği bildirildi. Kurum bu konu üzerinde hazırladığı raporu üst komisyona iletiyor.

Haziran ayı içerisinde kabul olunan 7 Eylül tarihinde de resmi olarak yürürlüğe giren Bitcoin yasal para olarak ilk defa El Salvador’da yasallaştırılmıştı. Vatandaşlar için Bitcoin’i bozdurup nakit para olarak kullanılabileceği bir ATM de kurulmuştu. Chivo ATM’leri için bu seferde de şikayetler Sayıştay’a gitmeye başladı. Bitcoin cüzdanları ile aynı isme sahip cihazlar da toplumdan daha öncesinde tepki alabilmişti.

El Salvador Chivo ATM’leri!

El Salvador Chivo ATM’leri!
El Salvador Chivo ATM’leri!

Ülke içerisinde devlet yetkilileri yaptırımlarında bulunma hakkına tabi olan Sayıştay 10 Eylül tarihinde bölgesel olarak insan hakları üzerinde organizasyonu olan Cristosal adlı bir kurumdan, Bitcoin üzerine şikayetler aldığını da bildirdi.

Cristosal’ın, Bitcoin alımı için kabul edilen yetkilendirme süreçlerinin ve kamu kaynaklarının kurulacağı şirket olan Chivo’nun dijital cüzdanına bağlı olan ATM’ler için de büroların yapımının denetlenmesini istediğini belirtti.

Genel Denetim Koordinasyon Kurumu

Reuters’in de doğruladığı Sayıştay cevabında da şu ifadeler yer aldı:

“Şikayet kabul edilmiştir ve sıradaki adım, yasal incelemenin yapılıp yazılan raporun Genel Denetim Koordinasyon Kurumu’na iletilmesi olacaktır.”

Konuyla ilgi daha çok detayları vererek açıklamaları reddeden bir Cristosal yetkilisi de, Sayıştay’ın bu şikayeti kabul ettiğini doğruladı.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle