Bitcoin Ajandası

El Salvador’dan IMF’ye Cevabı Bitcoin Ödeme Metodu!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. El Salvador’dan IMF’ye Cevabı Bitcoin Ödeme Metodu!

El Salvador’dan IMF’ye Cevabı Bitcoin Ödeme Metodu!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Eylül ayı başlarında gerçekleşen Bitcoin yasasını tamamen yürürlüğe sokan El Salvador’da merkez bankası başkanı, bu durum için IMF’den almak istedikleri 1.3 milyar dolarlık krediye engel olmayacağını söyleyince El Salvador üzerinden cevap Bitcoin ödeme metodu ile oldu.

Verilen röportaj esnasında konuşan Başkan Rodriguez, “IMF’ye açıkça Bitcoin ve Chivo’nun bizim için bir ödeme metodu olduğunu anlattık” dedi.

Bitcoin yasal para olarak ilân edildikten sonra bunu yapan ilk ülke olan El Salvador içerisinde, 1.3 milyar dolarlık kredi için IMF’yle görüşmeler devam ediyor. Ülke içerisinde merkez bankası başkanı Douglas Rodriguez, Bitcoin‘in, kredi alınmasına yönelik işlemler için bir engel teşkil etmeyeceğini söyledi. Bunun ardından El Slavador üzerinden önem verilen Bitcoin ödeme metodu ile yanıt verildi.

Bitcoin Ödeme Metodu ile Büyüme Hedefleniyor!

Bitcoin Ödeme Metodu ile Büyüme Hedefleniyor!
Bitcoin Ödeme Metodu ile Büyüme Hedefleniyor!

Lider kripto paranın, bir zaman sonra artık spekülatif bir varlık olarak görülmeyeceğini belirten Başkan Rodriguez, volatilite sonucunda bile El Salvador’un büyümesine yardımcı olacağını söyledi:

“Biz risk görmüyoruz. Risk varsa da bizi yukarıya doğru taşıyacaktır. Gelecek sene için %9 olan büyüme hedefinin de artabileceğini düşünüyoruz. Herkesin olumsuz baktığı volatilite de bunu sağlayabilir. Bitcoin, bir süre sonra spekülatif varlık olarak da görülmeyecek. Ayrıca tüm dünyanın kullandığı bir ödeme sistemi olacak. Herkesin katılabildiği finansal bir sistem… IMF ile de açıkça konuştuk. Onlara Chivo ve Bitcoin’in bizim için bir ödeme modeli olduğunu söyledik.”

Kripto Paraların Kullanımın Getireceği Riskler

Taraflar arasında gerçekleşen sene başından bu yana kredi görüşmeleri üzerine devamlılık sağlanırken Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’u kripto paraların kullanımında gelecek olan riskler konusunda Haziran ayında uyarılar yapılmıştı.

Kredilerin derecelendirme işleminin yapıldığı şirket Moody’s de, El Salvador’un Bitcoin hamlesi üzerine IMF’den gelmesi beklenen fonu tehlikeye attığı yorumunu yapmıştı.

7 Eylül tarihi içerisinde ise Bitcoin’i yasal para ilân eden El Salvador’un bu hamlesinin sonrasında halka karşı ülkenin resmi Bitcoin cüzdanı olan Chivo’yu kullanmaya başlamıştı. Devlet vatandaşları için de Bitcoin kullanımına adapte olabilmesi adına her cüzdan için 30 dolarlık Bitcoin yüklemesi yapılmıştı. Bu meblağ için ise ilk işlem esnasında dolara çevrilmesi yasaklanmış ve sadece harcamalarda kullanılması istenmişti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir