Bitcoin Ajandası

El Salvador’un Bitcoin Kabulünü deVere CEO’su Değerlendirdi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. El Salvador’un Bitcoin Kabulünü deVere CEO’su Değerlendirdi!

El Salvador’un Bitcoin Kabulünü deVere CEO’su Değerlendirdi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

El Salvador üzerinden dünyada bir ilk yaşanması üzerine birçok farklı görüş meydana getiren yorumcular arasından Bitcoin kabulüne yönelik deVere CEO’su değerlendirmeye aldı.

Dünyanın lider finans kurumları arasından biri olan deVere’nin kurucusu Nigel Green, bu hareketi destekledi. CEO, bu hareket için “yeni bir dünyanın başlangıcı” olduğunu dile getirirken, ulus üzerinden benimsenen bu hareket ile tarihe yazı yazıldığını belirtti. Green ayrıca, uygulamalar üzerinde başarı sağlanırken sonrasında ulusların El Salvador adımlarını da takip etmekte zorunda kalacağını dile getirerek Bitcoin kabulüne yönelik değerlendirmelerde bulundu.

“Paranın geleceğinin şu veya bu şekilde kaçınılmaz olarak dijital olduğu neredeyse evrensel olarak kabul ediliyor”

Bitcoin Kabulü Sonrasında Neler Olacak?

Bitcoin Kabulü Sonrasında Neler Olacak?
Bitcoin Kabulü Sonrasında Neler Olacak?

Green, yine farklı konulardan da ele alarak daha temkinli yaklaşıyor ve El Salvador’un ödeme aracı olarak ABD dolarını kullandığında öne atılan yorum üzerine Bitcoin eklemenin ülke içerisinde farklı sorunlara neden olabileceğini bildiriyor.

Hala başka bir para birimini kullanan El Salvador için kendi isteği üzerine para basma hakkının olmadığı da belli bir şey. Ülke içerisinde doların kullanılabilir duruma getirilmesi için ödünç alınması ya da kazanılması şarttır. Bu durumda Bitcoin’in benimsenmesi yine çeşitli sorunlar yaratabilir. Green, “El Salvador’da doların bitmesi ve IMF gibi kurumların Bitcoin’i benimseyen bir ülkeye olumlu bakmama olasılığı söz konusu” dedi.

Ülke Ekonomisi Olumlu Etkilenebilir!

Bu konuda El Salvador Bitcoin üzerinden ülke içerisinde yasal ihalede kabul edilme sonrasında bu duruma karşı protestoları ateşlemeye alan nedenler arasında öncüydü. Ancak CEO, enflasyon, devalüasyon ve satın alma gücü söz konusu olduğunda Bitcoin hareketinde uzun vade gördü. Ülke ekonomisinde de olumlu etkilenebileceğini dile getirdi.

“Bitcoin küresel ölçekte faaliyet gösteriyor. Bu nedenle daha geniş küresel ekonomik değişikliklerden büyük ölçüde etkileniyor. Ek olarak dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları para birimlerini devalüe ederken, Bitcoin’in arzı sınırlıdır. Bu nedenle El Salvadorlular, yeni kabul edilen para birimlerinin onlara daha fazla satın alma gücü sağladığını görecek.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir