Bitcoin Ajandası

Elon Musk Kararı Ripple’ı Sarstı! XRP Kan Kaybediyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Elon Musk Kararı Ripple’ı Sarstı! XRP Kan Kaybediyor!

Elon Musk Kararı Ripple’ı Sarstı! XRP Kan Kaybediyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
22 0

Elon Musk, şubat ayının ilk haftasında avukatıyla beraber bir mektup yazmış, ajansın kimliği bilinmeyen bir yönüyle federal bir soruşturmaya yönelik bilgi sızdırdığı iddiasında bulunmuştu. Bu durumun blok zinciri şirketi Ripple ve SEC arasındaki davayı etkileyip etkilemeyeceği ise merak konusu…

SEC ile Elon Musk Davasının Detayları…

SEC ile Elon Musk Davasının Detayları
SEC ile Elon Musk Davasının Detayları

Elon Musk tarafından avukatı Alex Spiro aracılığıyla yazılan bu mektupta son 4 yıldır SEC’nin Musk’ı ve Tesla’yı 2021 Kasım döneminde gönderilen mahkeme celbi de dahil olmak üzere çeşitli yollarla taciz ettiği ifade edildi. Bölge yargıcı Alison Nathan başkanlığındaki ABD Federal Yüksek Mahkemesi Musk tarafından yapılan SEC’in mahkemeye çıkarılması çağrısını reddetti. Yargıç Nathan SEC tarafından Tesla yatırımcılarına yapılacak olan 40 milyon dolarlık ödeme için son tarih belirlenmediğini ifade ederek Tesla’ya bir tarih belirlemesi önerisinde bulundu.

Bölge yargıcı Nathan, mahkemenin mevcut olmayan bir tarih konusunda süre uygulamasının mümkün olmadığını belirtti. Tesla kurucu ve CEO’su Musk’ın, şirkete gönderilen süreli mahkeme celplerine karşı itiraz edebileceği yönünde öneri sunan yargıç Nathan, ayrıca SEC’e yöneltilen suçlamalarla alakalı yeterli delil olmaması sebebiyle iddiaların reddedildiğini de belirtti.

Bu Süreç Ripple Yatırımcılarını Nasıl Etkileyecek?

2018 yılında SEC, şirket kurucusunun ABD elektrikli otomobil şirketini her bir hissesi 420 dolardan olacak şekilde satın alacağına dair yorumlarda bulunması, dolayısıyla yanıltıcı bir bilgi vermesi gerekçesiyle Elon Musk ve şirketi Tesla’yı mahkemeye vermişti. Her iki taraf o dönemde karşılıklı olarak uzlaşmış olmasına rağmen SEC, Elon Musk tarafından önemli olan gelişmeler konusunda şirket yetkililerinin bilgilendirilmediğini iddia etmişti. Aradan geçen bunca zaman sonrasında Elon Musk, şubat başında yazmış olduğu mektupla SEC tarafından kendisinin konuşma özgürlüğü hakkının ihlal edildiğini ifade etti.

Tesla kurucusu Musk geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamasında SEC’e dava açtığını belirtmiş, fakat yaşanan gelişmeler hakkında detaylara girmemişti. O dönemde başta Ripple yatırımcısı olmak üzere pek çok kesim menkul kıymetler düzenleyicileri tarafından SEC’e karşı açılan dava sonrasında Musk’ın da yine SEC’i mahmekeye vermesinin Ripple davasını hafifleteceğini düşünmüş ve heyecanlanmıştı. Federal mahkemesi Musk tarafından SEC’e yöneltilen bu iddiaları reddetti. Son kararda Ripple ve SEC arasındaki mahkemenin önemli ölçüde etkili olacağı düşünülürken, bu esnada XRP’de değer kaybı yaşanıyor. Piyasalardaki grafiğe göre yüzde 1,9 oranında değer kaybı yaşayan XRP mevcut piyasalarda 0.72 dolardan işlem görüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir