Bitcoin Ajandası

En İyi 3 NFT Sanatçıları!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. En İyi 3 NFT Sanatçıları

En İyi 3 NFT Sanatçıları

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Bilinen sanat ürünlerinin dijital dünyada alınıp satılarak bir yatırım yapma kanalı olan NFT platformunda öne çıkan sanatçılar da eserleri ile bunu başarmışlardır.

En iyi NFT sanatçıları konusunu incelerken popüler hale gelen NFT ortamına iyi bir araştırma ile girilmesi ve buna göre hareket edilmesi uyarısında bulunmayı faydalı görüyoruz.

En İyi NFT Sanatçıları

En İyi NFT Sanatçıları
En İyi NFT Sanatçıları

NFT ile sanat dünyası tarihi âdeta yeniden yazılıyor diyebiliriz. Beeple ve Mad Dog Jones gibi dijital sanatçılar bilinirken dünyanın en iyi üreticilerinin eserleri dahi gözden düşürülebiliyor.

Dijital koleksiyon ürünlerinde yaşanan rekabetin son zamanda bilinenden çok daha ciddi bir boyuta vardığı görülmektedir. İnternetin, sınırlarının zorlandığından beri NFT’ler sanat, müzik, spor ve tüketici ürünleri dünyalarında değişikliğe neden olarak yeni fırsat alanlarının da açılmasını sağladı.

NFT Nedir?

NFT’lere orijinallik sertifikaları şeklinde basit bir açıklama yapabiliriz. NFT’ler satın alınmasının ardından somut bir nesne yerine, blok zinciri teknolojisi ile güçlendirilmiş, saldırıdan uzak ve değiştirilemez, benzersiz özellikte bir şifreleme kodu biçimi olarak görülürler.

Dijital alıcı ve satıcılar net bir şekilde tanımlandığından tüm işlemler güvenli bir şekilde takip edilir ve dolandırıcılık imkansız hale getirilir. Ancak dijital sanat dünyasında bir sorun haline gelen kopyala-yapıştır yöntemi ile NFT sanatçılarının yükselişi ve kazancında bir sınır olmadığını da belirtelim.

NFT platformunda öne çıkan en iyi NFT sanatçılarını açıklamaya çalışalım:

Beeple

En iyi NFT sanatçıları arasında Mike Winklemann ismi ile de bilinen Beeple, bir NFT kolajını 69 milyon dolarlık rekor bir ücretle satmasından sonra yaşayan en değerli üçüncü sanatçı konumunda yer alıyor. Ünlü müzayedeci türünün ilk örneği olarak bilinen Christie’s vasıtası ile yapılan rekor satış, NFT’ler ve kripto para birimleri için büyük bir ilginin oluşmasına da neden oldu.

Beeple daha önce de 5 dakikalık kısa bir zaman içinde 582.000 dolar değerinde kripto para birimi sanat ürünü satımı ile NFT dünyasında rekor kırmıştı. Beeple’ın güçlü sosyal medya takipçisi, bugüne kadarki animasyon ve illüstrasyon çalışmalarının paylaşım sonucu olarak görülüyor. 1981 doğumlu dijital sanatçı, ünlü rap sanatçıları Eminem ve Nicki Minaj için konser görselleri ve Flying Lotus videoları geliştirmesi ile de biliniyor.

Blake Kathryn

Kendini gerçeküstü fütüristik estetiğe sahip 3D sanatçısı olarak ilan etmesi ile bilinen Blake Kathryn, kripto sanatçılarını desteklemek amacı ile Paris Hilton ile yakın zaman içinde yaptığı işbirliği de dahil çok çeşitli temalara yayılan çok boyutlu kreasyonlar ile kripto sanatına yeni bir bakış kazandırmasıyla öne çıkıyor.

Kathryn’in yenilikçi kreasyonları, Jimmy Choo, Fendi ve bir votka markası olan Smirnoff ile yüksek düzeyli iş birliklerinin oluşmasını sağlamıştır. Kathryn NFT’ler ile illüstrasyon, ikonografi ve markalama konusunda öne çıkan dijital sanatçılar arasında bulunmaktadır.

Giant Swan

En iyi NFT sanatçıları arasında yer alan bir diğer sanatçı da Giant Swan’dır. Giant Swan, tekrarlanan katmanlama ve derinlik deneyleri yöntemi ile dijital eserler üretmek için 3D heykeli bütünleştirmeyi tercih eden bir sanal gerçeklik ressamı ve heykeltıraş olarak bilinmektedir. Sanatçı, seri projeler için Sanat ve Deneyim Direktörü olarak görev yapar ve son dönemde Miami, Melbourne ve Şanghay’da eserlerini sergilemiştir.

Sanat eserlerinin temalarında değişiklik görülse de sanatçı, NFT sanat eseri için eşsiz görüntü, video ve basılı medya kullanımı ile öne çıktı. Swan, kripto sanat gelişiminde önemli bir yer edinerek sanatçılar arasında en üst sıralarda yer aldı.

Son dönemde gittikçe ilgi çeken NFT platformunda bahsettiğimiz dijital sanatçılar dışında şu dijital sanatçılar da popüler durumdadır: Hashmasks, Fewocıous, Jose Delbo, Trevor Jones, Hackatao, John Orian Young, Mad Dog Jones, Pak, Greg Mike, Bosslogic, Slimesunday

NFT Sanata Ne Katıyor?

NFT Sanata Ne Katıyor?
NFT Sanata Ne Katıyor?

Sanatın sanat için mi, yoksa toplum için mi olması gerektiği tartışmasını yazımızda tekrarlama niyetinde değiliz. Ancak NFT platformu ile sanat eserlerinin alım satımının öne çıktığını söylemeliyiz.

NFT platformundaki hareketliliğe bağlı olarak sanat eserlerini dijital ortam içinde bir yatırım aracı olarak bakılmaktadır. Bu durum sanatı geliştirir mi, yoksa sanatı olumsuz mu etkiler?

Sanat eserini iyi bir ücret ile satan sanatçı elbette NFT ortamından memnun kalacaktır. Bu, onun eser üretimine de olumlu yansıyabilecektir. Ancak bu durum, sanat ürününün de bir piyasa malı olması tehlikesini beraberinde getirebilir.

Geleneksel sanat dünyasında da müzayede yolu ile piyasa malı haline gelebilen sanat ürünü NFT ortamı ile tamamen bir yatırım aracı haline bürünüp çok sık el değiştirebilmektedir. NFT’nin, sanata olumlu ve olumsuz yansımaları konusunda şu ana kadar sanat dünyası içinden ciddi bir ses yükselmemiş durumdadır. En iyi NFT sanatçıları tartışmalardan uzak, eserlerini dijital dünyaya sunarak kazançlarına kazanç eklemektedir. Bu durumun nereye doğru yol alacağı ise zaman içinde netleşecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir