Bitcoin Ajandası

Sektörün En İyi Kripto Para Cüzdanları Nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Sektörün En İyi Kripto Para Cüzdanları Nelerdir?

Sektörün En İyi Kripto Para Cüzdanları Nelerdir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Yaklaşık olarak 13 yıldır hayatımızda olan Bitcoin ile beraber başlayan ve binlerce farklı kripto para birimini bünyesine katan sektör bambaşka bir boyuta ulaştı. Bu nedenle kripto paranın tanımıyla beraber güvenliği ile alakalı pek çok farklı gelişme ortaya çıktı. Bu gelişmelerin en önemlilerinden biri kripto varlıkları borsalarda tutmaya yarayan kripto para cüzdanları, başka bir deyişle donanım cüzdanları oldu. Soğuk cüzdan ya da çevrimdışı cüzdan gibi isimlerle de bilinen bu cüzdanlar, birçok yatırımcı açısından merak konusudur.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, birçok kripto para yatırımcısının aklında soru işaretlerini gidermeye çalışacağız. Kripto para cüzdanları, sıcak cüzdan, soğuk cüzdan ve bu gibi donanım cüzdanlarının en önemli detaylarını sizin için derledik.

Kripto Para Cüzdanı/Donanım Cüzdanı Nedir?

Kripto Para cüzdanları Nedir?
Kripto Para Cüzdanları Nedir?

Yatırımcıların kripto para birimlerini satın aldığı borsada tutabilmesi için kripto para cüzdanlarına ihtiyaç duyulur. Üstelik bu yöntem sayesinde birçok yatırımcı, varlıklarını daha güvenli bir şekilde saklama şansına sahiptir. Kripto para cüzdanlarını kullanmak biraz karmaşık olsa da pek çok yatırımcı açısından zahmete değer bir seçenek olarak tercih ediliyor.

Bu durumu bir örnekle izah etmek gerekirse; Vanguard ya da Fidelity gibi geleneksel bir aracı kurumdan kripto para satın almak mümkün değildir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda Binance, BTC Turk, Coinbase gibi borsaları tercih etmek gerekir. Bitcoin, Ethereum ya da bu türden herhangi bir kripto para satın alındığında, varlığı satın alınan borsada bırakma şansı elde edilebilmektedir. Bunun dışında kripto para cüzdanları gibi farklı bir depolama sisteminde de muhafaza edebilme imkânı söz konusudur.

Kripto para cüzdanları çeşitlilik gösterebilen depolama alanlarıdır. Bu cüzdanlar arasında tercih edilebilecek pek çok farklı cüzdan türü bulabilmek mümkün olurken, bu cüzdanlar genellikle soğuk ve sıcak cüzdan olarak iki ana gruba ayrılmaktadır. Soğuk ve sıcak cüzdanlar erişilebilirlik, güvenlik ve bunun gibi çeşitli niteliklere sahip olmasıyla çeşitlilik göstermektedir.

Sıcak Cüzdan Nedir? Ne İşe Yarar?

Sıcak cüzdan; yazılım cüzdanı olarak da bilinen bir cüzdan türüdür. Bilgisayar ya da telefon gibi araçlarla erişim sağlanabilen bu türden kripto para cüzdanları, internetle bağlantılı olan bir dijital depolama şekli olarak ifade edilmektedir.

Sıcak cüzdanlar, internet bağlantısından kaynaklı olarak siber korsanların saldırısına karşı soğuk cüzdanlar kadar güvenilir değildir. Bazı kripto para borsaları, kripto varlıkları borsada tutmaya izin veren sistemin yanı sıra sıcak cüzdan kullanımına da izin vermektedir.

Soğuk Cüzdan Nedir? Ne İşe Yarar?

Donanım cüzdanı olarak da ifade edilebilen soğuk cüzdan, kripto varlıkları tümüyle çevrimdışı olarak saklayan fiziksel bir cihaz olarak tanımlanır. Soğuk cüzdanların büyük çoğunluğu USB aygıtı şeklinde piyasada bulunabilmektedir. Kripto para varlıklarını internet bağlantısı olmayan çevrimdışı bir cihazda saklamak, siber korsan faaliyetlerine ve çevrimiçi saldırılara karşı koruma imkânı sağlamaktadır.

Diğer yandan bu türden kripto para cüzdanlarında varlıkları kaybetme riski de söz konusu olabilir.  Bunun nedeniyse soğuk cüzdanlarda depolama şeklinin yedeğinin olmamasıdır. Dolayısıyla soğuk cüzdanı kaybeden bir yatırımcı, varlıklarına erişebilme imkanını da kaybetmiş olacaktır. Bununla beraber her ne kadar soğuk cüzdan siber saldırıları son derece güç hale getirse de bu riskin her zaman mevcut olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.

Soğuk cüzdan sahibi olmak isteyen yatırımcılar için ikinci el cihazlar kesinlikle önerilmemektedir. Bunun yerine direkt olarak üreticiden satın alındığından emin olunan cihazların tercih edilmesi önemlidir. Çünkü ikinci el ya da üreticiden alınmayan cihazların kurcalanmış ve savunmasız bırakılmış olma riski her zaman için mevcuttur.

Soğuk cüzdanların ne işe yaradığı konusuna değinecek olursak; bu türden kripto para cüzdanları yatırımcılar açısından daha güvenli bir koruma imkânı sağlayabilmektedir. Bu gibi cüzdanlardan herhangi biri satın alındığında iki farklı bilgiyle gelmektedir. Bu bilgilerse; özel (Private Key) ve genel (Public Key) anahtardır.

Public Key, başka bir deyişle genel anahtar, bağlı bulunan hesaba nasıl para gönderip alabileceğini gösteren bir çeşit kod olarak ifade edilir. Bir çeşit banka hesap numarası ya da IBAN bilgisi olarak da ifade edebilmenin mümkün olduğu genel anahtar, aynı zamanda cüzdan adresi olarak da nitelendirilebilmektedir. Private Key (özel anahtar) ise; banka şifresi ve kripto varlıkla hareket edebilmek ya da farklı işlemler gerçekleştirebilmek için hesaba nasıl erişim sağlandığı anlamı taşır.

Kripto piyasalarının teknik yapısına göre, sahip olunan varlıkların bir tür cüzdanda tutulması gerekmektedir. Günümüzde birçok uzman, bu gibi durumlarda borsaların kendi cüzdanında tutulmasının uygun olduğunu düşünmektedir. Fakat daha güvenli bir seçenek arayanlar için sıcak ya da soğuk kripto para cüzdanları önerilebilmektedir. Herhangi bir cüzdan tercihinde bulunmadan önce yatırımcının kripto varlığını borsadan çıkarmayı isteyip istemediği konusunda emin olması gerekmektedir.

Soğuk Cüzdan Fiyatları

Kripto yatırımcılarının bu türden cüzdanlarla alakalı merak ettiği konulardan biri de soğuk cüzdan fiyatlarıdır. Soğuk cüzdan ya da diğer bir isimle donanım cüzdanlarının fiyatı 200 ila 500 dolar arasında değişiklik gösterebilmektedir. Türkiye’de ise soğuk cüzdan fiyatları kura bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

En Güvenilir Soğuk Cüzdanlar Hangileridir?

En Güvenilir Soğuk Cüzdanlar Hangileridir?
En Güvenilir Soğuk Cüzdanlar Hangileridir?

Kripto para cüzdanlarıyla alakalı olarak en can alıcı konulardan biri de en güvenilir soğuk cüzdanların hangileri olduğudur. Kripto para piyasalarında varlıkları güvenli bir şekilde saklamak isteyen yatırımcıları “en iyi kripto para cüzdanları hangileri?” sorusu, sıklıkla karşılaştığımız sorulardan biridir.

Bu hususta önerilen birkaç farklı soğuk cüzdan bulunmaktadır. Bu cüzdanların başında Legder gelirken, piyasadaki en güvenilir soğuk para cüzdanlarını şu şekilde örneklendirebiliriz:

  • Ledger Nano S ya da X
  • Trezor Model T
  • KeepKey
  • CoolWallet Pro.
  • Ellipal Titan.

Soğuk Cüzdan Nasıl Satın Alınır?

En güvenilir kripto para cüzdanlarını internet üzerinden ya da fiziksel olarak temin edebilmek mümkündür. Türkiye’deki güvenilir e-ticaret siteleri ya da bahsi geçen markaların resmi internet siteleri üzerinden güvenle temin edilebilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir