Bitcoin Ajandası

Enjin Coin (ENJ) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Enjin Coin (ENJ) ERC-1155 Nedir?

Enjin Coin (ENJ) ERC-1155 Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Birbirine bağlı olarak blok zinciri tabanı altında oluşan ve oyun ürünleri ekosistemlerinde de bu durumun sağlanmasını amaçlayan bir şirket olarak üretilen Enjin Coin projesidir. Enjin amiral gemisi teklifinde kullanıcılar tarafından web siteleri ve klan olarak oluşum sağlayabilmeleri, sohbet edebilecekleri ve sanal eşya mağazaları gibi alanlarda da ev sahipliği yapmalarına imkan yaratılan bir sosyal oyun platformu Enjin Network’tür.

Enjin Coin oyun geliştirmeyi sağlayanlar arasında Ethereum blok zinciri içerisinde oyun içinde oluşan katmanlarda tokenleştirmelerine olanak vermektedir. Platformun kullanılmasıyla yaygınlaşan dijital varlıkları da desteklenmek için ERC-20 tokeni olarak Enjin Coin kullanılır. Bu öğeler gerçek dünyada görülen değerde satın alınacak olan ya da satılabilecek olan varlıkların olacağı anlamına gelir. Enjin Coin ilk Temmuz 2017 yılında başlatıldı ve Haziran 2018 yılında Ethereum mainnet üzerinden piyasaya sunuldu. Enjin Coin (ENJ), takasın gerçekleşmediği jetonlar gibi blok zinciri varlıklar üzerinden değer desteklemek adına kullanılan dijital değer deposudur.

Enjin Coin Platformu basımı uygulanan her varlık için NFT’ler kilit altına alınan ve dolaşım üzerinden sorumlu tutulmayıp kaldırılma işlemi uygulanan ENJ’yi içerir. ENJ ile blok zinciri varlıkları basım tarihinde içerik oluşturma sağlayanlara ya da kullanıcı olanlara ekstra avantaj sağlar. Bu avantajlar:

  • Onları yedek bir değerle aşılayarak kullanıcıya güven verir,
  • Şeffaflık sağlar,
  • Örnek likidite yani nakit verir,
  • Oyunlarda ve uygulamalarda yardımcı program sağlar,
  • Anti-enflasyonisttir.

Enjin’in eritme işlemi olarak görülerek işlem sağlanan ve ENJ değerinde içeriden alınması için istek yaptıkları anda blok zinciri içerisinde varlıkları yok etmekte olanak sağlar.

Enjin Coin blockchain oluşum alanında herkes blockchain ile gelişim sağlamak ve ticaret üzerinden kazanç sağlamanın yanı sıra pazarlama kısmını kolaylaştıran yazılım ürünlerini sunar.2019 yılı içerisinde kurulumu tamamlanan Enjin şirket üzerinden çıkardığı ilk ürün olarak Enjin Coin Network adında bir oyun topluluğu ile oyun endüstrisi içinde köklere sahip olarak oluşmuştur. On yıl gibi bir süre içerisinde de 20 milyon kullanıcıya sahip olmayı başarmıştır. 2017 yılı içinde de ICO’nun sonrasında bir de Enjin, herkes tarafından blok zincirinde varlık olarak kolay bir şekilde basmayı, yönetmeyi ve ticarette dağıtımı uygulamayı birleştirerek düzen sağlayan yazılım ürünleri üzerinden paket oluşturarak kendisi için lider blok zinciri üzerinden ekosistem geliştirme maksadıyla kurulmuştur.

Enjin Coin’in kurucu ortaklarından Witek Radomski, değiştirilemeyen tokenlerden ilk defa gerçekleştirilen bir kod yazarak bu zaman içerisinde bir de ERC-1155 Ethereum token standartlarından ortak yazar olmuştur. Zincirin üstü olarak bir altyapıya inşası gerçekleşen Enjin Coin, oyun geliştiricilerle birlikte her büyük boyutta olan işletme arasında satın alınmada, elde tutmada, katılım ve para kazanma gibi başka bir stratejilerinin bir parçası olarak da token edilmiştir. Böylelikle dijital varlıkların kullanımı da sağlamaktadır. Enjin oluşum yerinde blockchain varlıkları ve değerinde destek sağlamak için kullanım sağlanan kripto para birimlerinden biri olarak Enjin Coin (ENJ) aracılığıyla destek görür.

Enjin Coin’in Kurucuları Kimdir?

Enjin Coin'in Kurucuları Kimdir?
Enjin Coin’in Kurucuları Kimdir?

Enjin Coin, 2019 yılı içerisinde Maxim Blagov ve Witek Radomski ile bir oyun topluluğunda platform olarak kurulmuştur. Blagov’un CEO olması üzerine şirket içerisinde yaratıcı yönetimlerden sorumlu olarak ve Radomski’nin ürünleriyle teknik gelişimlerden sorumludur. Blagov kendi adına yaratıcı yön, pazarlama ve yazılım projelerinden yönetim konusunda tasarım ve konulara yönelik deneyim sahibi olur. Blockchain’i Enjin Coin’e göre de gelen fikirlerinden Radomski tarafından da 2012’de Bitcoin ile ilgilenme başlamasından sonra şirketi ödeme seçeneği altında kabul etmeye ikna etmeyi sağladı. Ethereum ve akıllı sözleşmeler arasında bilgi edinmede kendi blockchain entegrelerinden oluşum sağlama adına karar verdi. Radamski bunun yanı sıra Haziran ayında 2019 yılı gibi dönem içinde değişim sağlar ya da değişimi sağlayamaz. Bu belirteçlerde kullanılan Ethereum ile belirteçlerle de yeni bir standart olur ve ERC-1155 belirteçlerde standart yazarı olmuştur.

Dolaşımda Kaç Enjin Coin (ENJ) Var?

Dolaşımda Kaç Enjin Coin (ENJ) Var?
Dolaşımda Kaç Enjin Coin (ENJ) Var?

Enjin Coin üzerinde sabit en büyük miktarda 1 milyar jetona kadar arz üretimi sağlandı. Bunun yanı sıra ekosistemlerde büyüme sağlandıkça daha fazla ENJ oyununda olan dijitallerde varlık üzerinden kilit sağlar. Gerçekte de dolaşım sağlayan jeton sayısı azalma sağlayacaktır.

Toplamda ön satış olarak satışların gerçekleşmesinde toplam arz %50 olarak dağıtım yapıldı. Bir başlangıçta sikke sunarak toplam arz üzerinden %30 satılmak içinde 300 milyon ENJ ile Ekim 2017 yılı zamanında düzenlendi.

ICO, o sıralarda da 18,9 milyon dolar değerine bakıldığında 75.041 ETH toplayarak ICO sırasında satılma işlemi uygulanmayan jetonlarda daha sonrasında topluluk girişimleri ve pazarlama için kullanılmak üzere altı ay boyunca kilitlendi. Toplam jeton arzlarında ise %10 olmasıyla saklı tutulur ve başka %10 ekip üyelerinde ve danışmanları için ayrılmış iken, toplum girişimlerinde, beta test, pazarlama ve stratejik ortaklık için şirket içindir. Ekip üyesi jetonlarından ilk altı ay boyunca kilitlenme yaşanmasıyla 24 aylık bir süre boyunca kazanılırken, danışman jetonları iki ay boyunca kilitlendi ve daha sonra tamamen serbest bırakıldı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir