Bitcoin Ajandası

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Enjin Token (ENJ) Nedir? Nasıl Çalışır?

Enjin Token (ENJ) Nedir? Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz - - 8 dk okuma süresi
9 0
Enjin Token (ENJ) Nedir? Nasıl Çalışır?

Enjin Token (ENJ) ERC-20 uyumlu bir belirteçtir. Enjin şirketinin kripto para birimi olarak ifade edebilmenin mümkün olduğu bu token, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Web3 dünyası açısından don derece önemli bir yere sahip olmasıyla dikkat çekerken, birçok yatırımcı açısındansa soru işaretidir.

Bitcoin Ajandası olarak bu yazımızda kripto meraklılarının Enjin ile alakalı merak ettikleri soruları yanıtladık.  

Enjin Token (ENJ) Nedir?

Enjin Token (ENJ) Nedir?
Enjin Token (ENJ) Nedir?

Enjin Coin, Ethereum tabanlı kripto para birimlerinden biridir. ENJ kısaltmasıyla bilinen Enjin Coin, Web3 teknolojisi açısından önemli bir yere sahiptir. Web siteleri ve online oyun platformlarında kullanılan bu bir dijital varlık olarak da tanımlanabilir.

Enjin yaklaşık olarak 13 yıl öncesinde geliştirilen ve INJ in New York ismindeki bir topluluğun tasarladığı bir girişim olarak bilinir. Üstelik bir marka haline gelen bu girişim, online oyun dünyası ve geliştiricileri arasında son derece popüler bir varlıktır.

Şirket, kripto para birimlerinin ve ICO’ların son derece dikkat çekmeye başladığı 2017 yılında hem kendi hem de çeşitli oyun platformlarında kullanılabilen Enjin Coin’i tasarladı. Ayrıca bunun için ICO’lar aracılığıyla 19 milyon dolarlık fon topladı.

Online oyun platformlarında önemli avantajlar sağlayan söz konusu bu dijital para birimi, bu alanda en popüler varlıklar arasında yer alıyor. Oyuncular bu tür platformlar üzerinden Enjin Token kazanabileceği gibi bu tokenler sayesinde oyun içerisinde seviyesini yükseltme ya da çeşitli özellikler satın alabilme gibi olanaklara sahip olabiliyor.

Enjin’i diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, piyasalarda benimsenmesini sağlayacak pek çok farklı büyük oyuncular tarafından desteklenmesidir. Mevcut durumda oyun sektöründe uzun zamandır faaliyet gösteren bir kuruluş olarak çeşitli oyun platformlarına Enjin Coin entegre edilmiştir.

Temel Özellikleri Nelerdir?

Web3’ün yükselişinde büyük bir katkı sağlayan blok zinciri tabanlı NFT’ler ve birtakım NFT projeleri, blok zinciri üzerindeki bazı görselleri daha çekici hale getirebilmek konusunda sunduğu teknolojik araçlar için son derece önemli etkenler olarak ön plana çıkıyor.

Bu tür araçların başında yer alan Enjin, 2009 yılında Maxim Blagov ve Witek Radomski tarafından hayata geçirilen, birinci sınıf bir blok zinciri yazılımı olarak karşımıza çıkıyor. Enjin, kişilerin, firmaların ya da geliştiricilerin ticaret yapmak, geliştirmek, pazar oluşturmak ve pazarlamak için kullanabilecekleri ürünlerden meydana gelen sorunsuz bir ekosistem oluşturmaya yardımcı oluyor.

Birçok kripto para yatırımcısının Enjin cüzdanı aracılığıyla NFT’leri ve kripto varlıklarını yönetmelerine ve QR kodu sayesinde NFT paylaşımlarına izin verir. Bununla beraber NFT’lerin takasına ve toplamak için özel pazarlara giriş yapılmasına da imkân tanır. Ekosistemde gerçekleştirilebilen bütün işlemler yerel token tarafından desteklenir. Ayrıca platform, tüm kripto varlıkları basit bir mobil uygulama aracılığıyla yönetebilme şansı da tanır.

Enjin Coin Nasıl Çalışır?

Şirket tarafından 2017 yılında kripto para piyasalarına kazandırılan Enjin Token, Ethereum cüzdanı aracılığıyla gönderilebilen ya da alınabilen bir kripto paradır. ERC-20 uyumlu bir varlık olan bu coin, ilk olarak platform tarafından sağlanan çeşitli ürünleri kullanarak NFT ticaretinin yapılması ve bu gibi işlemler için kullanılabilir.

Bu temel amacın pek çok farklı oyun platformuyla entegre olmasıyla beraber söz konusu olan Enjin Token, diğer kripto para birimleri gibi kullanılabilir ve kripto borsalarında işlem görebilir. Oyun sektöründeki maksimum kullanım hali dikkate alındığında Enjin oyuncuların karakter, aksesuar ya da bu gibi çeşitli ekstralara sahip olmasına olanak sağlar. Ayrıca gerektiğinde token için tasfiye olanağı da sunabilir.

Enjin cüzdanları sayesinde oyunculara pek çok kolaylık sağlanırken, aynı zamanda bu token aracılığıyla çeşitli platformlara erişebilme, koleksiyonları ve farklı jetonları takip edebilme imkânı sunulur. NFT meraklıları açısından platform ve pazar, oyun ve uygulamaları kolaylıkla geliştirebilmesini, entegre edilmesini sağlayan ENJ’nin yazılım geliştirme kitlerini keşfedebilmek adına iyi bir alternatif olarak görülüyor.

Enjin Token Nereden ve Nasıl Alınır?

Kripto para meraklıları ve çevrimiçi oyuncularının merak ettiği konulardan bir diğeri de Enjin Coin’in nereden ve nasıl satın alınacağıdır. Enjin’in vizyonu, NFT basımı, ticareti ve kullanıcı dostu olan somut jeton değerine dönüştürülebilmesi sağlayan, zincirler arası bir jeton ağının geliştirilmesiyle neticelendirildi. Diğer yandan hızlı ve ucuz işlemler sayesinde NFT’leri daha kolay erişilebilir ve uygun hale getirmeyi başardı. NFT işlem hacminde de ciddi bir artış sağladı.

NFT’ler, endüstri katılımcıları ve benzer şekilde kullanıcılar arasında artan benimsenmeye şahit olurken, Enjin Coin gibi varlıklar, oyun jetonları gibi benzeri olmayan dijital ve gerçek dünya varlıkları aracılığıyla eşsiz değerin kilidini açma konusunda ciddi bir rol üstlenecek.

Enjin Token satın almak isteyenlerin tercih edebileceği pek çok farklı borsa bulunur. Bunlardan birkaçına şu şekilde örnek gösterebiliriz:

 • Binance
 • Coinbase Exchange
 • KuCoin
 • Gate.io
 • Huobi Global
 • Binance.US
 • Bittrex
 • Bitstamp
 • Kraken
 • Coinlist Pro

Söz konusu olan bu borsalar piyasaların en güvenilir isimleri arasında yer alırken, bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturan ve kimlik doğrulaması yapanlar kolaylıkla ENJ sahibi olabilir.

ENJ İyi Bir Yatırım mı?

Enjin Coin’le alakalı merak edilen bir diğer konu da iyi bir yatırım olup olmayacağıdır. Bu platformun ve yerel tokenin hem kullanıcılar hem de geliştiriciler açısından en çok tercih edilen varlıklardan biri olması bekleniyor.

Her ne kadar Enjin Token’le alakalı uzmanların yorumları pozitif yönde olsa da kripto para piyasalarının her zaman için risk taşıdığını unutmamak gerekir. Dolayısıyla yatırım yapmadan önce detaylı bir araştırma yapılması son derece önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.