Bitcoin Ajandası

Enteresan NFT Formatları Art Basel’de!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Enteresan NFT Formatları Art Basel’de!

Enteresan NFT Formatları Art Basel’de!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Art Basel Miami Beach, yoğun tartışmalar ve yeni olan enteresan NFT formatlarıyla adından oldukça söz ettireceğe benzemeye başlıyor.

Son zamanlarda da sanatçı tartışmalı bir şekilde yumurtalarını enteresan NFT formatları olarak satışa sundu. 42 yaşında olan Ermeni sanatçı Narine Arakelian, ilk NFT’sinde “Canlı” adlı bir resim olacağını bildirdi. Bunun içinde yumurtalarından birini alıcıya vaat eden gömülü bir sözleşmeyi de içereceğini söyleyerek ilginç duruma karşı açıklama yaptı.

Enteresan NFT Formatları

Enteresan NFT Formatları
Enteresan NFT Formatları

NFT’ler veya değiştirilemez token’lar, blok zincirinde yapılan kimlik doğrulaması ile benzersiz bir sanat eseri olarak oluşturulmakta ve doğrulanan ve kripto para birimi kullanılarak satın alınan ve satılan bir tür dijital sanat form olmaktadır. Arakelian, NFT’yi alan kişinin yumurtasından bir çocuk sahibi olmasını beklediğini ve hamile kalmakta zorlanan bir çift tarafından satın alınmasını umduğunu sözlerine ekleyerek ilginç durumda beğeni alacak NFT’leri öne sürdü.

“Sanat eserim aracılığıyla dünyaya bir çocuk getirdiğim için çok mutluyum. Sanat ve yaşam armağanı vermek güzel bir yaratıcılık eylemidir. Eserlerimin hepsi benim çocuklarım ve bunun gerçekten bir çocuk doğuracağı gerçeği harika. Sanat her zaman alıcı için çok şey ifade edecek çünkü onlara çocuklarını getirdi! O özel hatırayı her zaman taşıyacak.”

NFT’ler ile sanat arasındaki ilişkiyi bulabilmek için https://bitcoinajandasi.com/nft-sanat-iliskisi-nedir/ yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Arkelian Görsel ve Performans Sanatları

Arkelian, zamanından Los Angeles ve Moskova arasında geçiren Sibirya doğumlu bir Ermeni sanatçı olurken 2015 yılında Moskova Devlet Surikov Enstitüsü’nden mezun olmuştur. Sonrasında ise Los Angeles Sanat Akademisi’nde Dijital Sanatlar Bölümü’nde bir yıl süren stajını tamamladı. Sanatı, görsel ve performans sanatlarını yeni dijital teknolojiyi kullanarak birleştirmekte ve cinsiyet kimliği klişeleri gibi sosyal, kültürel ve politik konulara odaklanarak icra etmektedir.

Önceki çalışması, Venedik’te Palazzo Contarini del Bovolo’nun ikonik 15. yüzyıl sarmal merdivenini, 2019 yılında Venedik Bienali’nde çarpıcı, çok renkli bir deniz fenerine dönüştürmeyi hedeflemiştir.

Art Basel Miami Beach’te bu hafta en sıcak konu NFT’ler olurken satın alınacak parçalar arasında Tina Turner’ın Versace elbisesi, hayatından yola çıkarak eserler sundu. “Wolf of Wall Street” Jordan Belfort ve hapishane rozetini satışa çıkaran Donald Trump’ın eski tamircisi Michael Cohen vardı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir