Bitcoin Ajandası

ERC1155 Belirteci Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. ERC1155 Belirteci Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

ERC1155 Belirteci Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Günümüzde birçok yatırımcı temel analize dayalı olarak bazı önemli bilgiler edinmeyi isterken, buna karşın çoğu zaman belirtecin standartlarını ve özelliklerini araştırmayı atlayabiliyor. Ethereum bu anlamda sektörün en önemli ağı olup hala büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Bu ağda esneklik ve kullanılabilirlik konusuna ağırlık vermek isteniyor. Bu durumda da ERC1155 belirtecinin oluşturulması ve uygulanması devreye giriyor.

ERC1155 belirteci tokenlerin oluşturulması ve kullanılması konusunda farklı bir boyut ve esneklik kazandırabiliyor. Bu yazımızda ERC1155 tokeninin ne olduğu ne işe yaradığı, sahip olduğu özellikleri ve nasıl çalıştığı gibi konulara değineceğiz.

ERC1155 Belirteci Nedir?

ERC1155 Belirteci Nedir?
ERC1155 Belirteci Nedir?

ERC1155 belirteci takas edilebilirliği değiştirilemez tokenlerinkiyle bir araya getiren Ethereum ağındaki bir belirteç standardı olarak tanımlanıyor. Bu belirteç standardı kripto para birimlerinden dijital gayrimenkullere varana kadar pek çok farklı alanda değişiklik gösterebiliyor. Bir ERC-1155 belirteci hem kripto para birimlerinden hem de NFT’lerden meydana gelebiliyor.

Elbette bir ERC721 tokeniyle CyrptoPunk türünden bir NFT değiştirilemezken, arka planın aniden değiştirilmesi ya da dijital sanatın güncellenmesi de mümkün değildir. Fakat ERC-1155 tokeniyle ayarlamalar yapabilmek mümkündür. Gerçekleştirilen güncellemeler blok zincirinin şeffaflığını koruyabilmek adına bütün ağda görülebiliyor.

Çeşitli tokenleri değiştirilebilir, değiştirilemez, birleştirilebilir ayrıca mantarlanabilir olarak varsayalım. Bu sebeple bir ERC-1155 jetonu, ERC-721 jetonu ya da ERC-20 tokeni aynı görevi gerçekleştirebilir. Fakat bu anlamda daha başarılı bir performans sergilemesiyle bilinir. Bunu daha iyi kavrayabilmek için bilgisayardaki birkaç farklı dosyanın yer aldığı bir şemsiye klasör olarak düşünebiliriz. Bu durumda ana klasör bir ERC-1155 belirteci olurken, bu klasördeki dosyalarsa diğer belirteçlerdir. Bu sebeple ERC1155 belirteci kısmi olarak değiştirilebilirken, bu sayede kripto para portföyünü ve NFT’leri tek bir klasörde toplayabilmek mümkündür.

ERC1155 Simgesi Özellikleri Nelerdir?

Diğer tüm belirteç standartlarında olduğu üzere ERC-1155 tokeni de bazı özelliklere sahip olmasıyla biliniyor. ERC1155 simgesinin özellikleri gerek kripto sektöründe gerekse reel hayatta gitgide daha fazla kullanılmasına imkân sağlayabiliyor. Bu özellikleriyse;

 • Toplu onay
 • Toplu transfer
 • Parti bakiyesi olarak ifade edilebiliyor.

Toplu Onay

Blok zinciri teknolojisinin merkezi olmayan doğası sebebiyle her işlemin kontrol edilmesi ve onaylanması gerekiyor. ERC1155 belirteci sayesinde bu işlemler gruplanarak tek seferde onaylanabiliyor.

Toplu Transfer

Bir işlemde birden fazla kripto para transfer etmek isteyen yatırımcılar için ERC-1155 belirtecinin bu özelliği önemli bir fayda sağlayabiliyor. Ayrıca bu özelliği sayesinde Ethereum ağındaki yüksek gas ücretlerinden de tasarruf edilebiliyor.

Parti Bakiyesi

Yatırımcılar bakiyelerini görebilmesi için çeşitli izleyicileri tek tek incelemesi ve toplamını kendisi yapması gerekir. ERC1155 simgesinin bu özelliği sayesinde değerli bir NFT’nin ve yatırımların dengesine beraber bakabilmek mümkündür.

ERC-1155 Belirteci Nasıl Çalışır?

ERC1155 belirtecinin nasıl çalıştığı soyut bir kavram olsa da bu durumu birkaç örnekle açılamaya çalışabiliriz.

Bir oyna-kazanan oyununda kendi avatarınızı ve bu avatarın kıyafetleri gibi kişisel eşyalarını düşünün. Bu tür oyunlarda çoğunlukla değiştirilemez tokenler olduğundan ERC721 belirteci kullanılır. Bu gibi durumlarda birkaç NFT birleştirmek istediğiniz işler son derece karmaşık bir hal alabilir. Bu durumu daha kolay hale getirebilmek için bütün tokenler ERC-1155 belirtecinde paketlenmiştir. Bu türden oyunlarda farklı NFT’ler kullanmak isterseniz, bunları ERC-1155 simgesinde toplayabilirsiniz. Bu sayede diğer belirteç standartlarından farklı olarak ilk belirteç değişebilir.

ERC-1155 Belirtecinin Avantajları Nelerdir?

ERC1155 tokeninin kripto piyasalarında yatırımcıları sunduğu çeşitli avantajları bulunabiliyor. Bu avantajlarsa şunlardır:

 • Tek bir akıllı sözleşmeyle çalışması,
 • Toplu işlemler gerçekleştirebilme imkânı sağlaması,
 • Gas ücretleri bakımından tasarruf sağlaması,
 • Pek çok farklı gelişmiş özelliğe ve bilgiye sahip olması,
 • Çeşitli yerlerde ve farklı dillerde kullanılabiliyor olmasıdır.

Tek Bir Akıllı Sözleşme

ERC-1155 belirteci tek bir akıllı sözleşmeyle çalışan bir belirteç standardıdır. Ethereum ağında her bir belirteç için yeni bir akıllı sözleşmeye ihtiyaç duyulur. ERC-1155 belirteciyse tek bir sözleşmede sonsuz jetona sahip olan bir belirteç türüdür. Bu belirteçte “ID” olarak ifade edilen her belirteç adına farklı bir bakiye bulunur ve değiştirilemez tokenler sadece tek bir token basımıyla kullanılabilir.

Toplu İşlemler

ERC-1155 tokeninin sunduğu en önemli avantajlardan biri çoklu toplu işlemleri gerçekleştirebiliyor olmasıdır. Kullanıcılar tek bir işlemle birden fazla belirteç kimliği gönderme şansına sahiptir.

Gas Tasarrufu

Tokenleri toplu olarak transfer etme imkânı sunan ERC1155 belirteci, bu özelliğiyle yüksek gas ücretleri ödemenin önüne geçebiliyor. Böylelikle gas tasarrufu sağlayabiliyor.

Gelişmiş Bilgi Akışı

ERC 1155 jetonu, basımından yakımına kadar onaylanan bütün işlemleri ve gerçekleştirilen transferleri takip edebilmek adına bir süreç geliştirebiliyor.

Yer ve Dil

ERC-1155 belirteç standardı farklı yerlerde yerel dil ile edinilebiliyor. Bunun için bütün meta veriler harici bir JSON dosyasına aktarılmış durumda. Bilgilerin farklı dillerde yerelleştirilebilmesi, portföy ve reklam edilen yazılımların, farklı diller, token adları, resimler ve çeşitli verilerin alternatif sürümlerine de erişim sağlanabiliyor.

ERC1155 Belirteç Uygulamaları Nelerdir?

Çoğunlukla oyna-kazan niteliğine sahip NFT oyunlarında kullanılan ERC-1155 tokeni, fiziksel dünyada da kullanılabilen bir tokendir. Her ne kadar fiziksel dünyadaki kullanımı henüz benimsenmemiş olsa da olası senaryolar ve bu teknolojinin ne anlam ifade ettiği tam anlamıyla kavrandığında, son derece popüler bir belirteç haline gelebilecek.

ERC-1155 belirtecinin uygulama alanlarını da örneklendirmemiz gerekirse;

 • Değiştirilmesi mümkün olmayan tokenler (NFT),
 • Yarı takas edilebilen tokenler,
 • Yeni yardımcı paralar, bu belirtecin uygulamaları arasında yer alıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir