Bitcoin Ajandası

ETH Arzında Yaşanan Düşüş 70 Bini Aştı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. ETH Arzında Yaşanan Düşüş 70 Bini Aştı!

ETH Arzında Yaşanan Düşüş 70 Bini Aştı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Ethereum’da The Merge yükseltmesi olarak ifade edilen Proof of Stake’e (PoS) geçiş süreciyle beraber ETH arzında önemli bir düşüş yaşandı. Üstelik bu düşüş 70 bini aştı. ETH’nin arz miktarı The Merge öncesinde 120 milyon 526 bin civarındayken, şimdilerde 120 milyon 450 bine kadar düştü. Arzda meydana gelen bu düşüş, Ethereum fiyatının üzerindeki satış baskısının da azalmasına yol açtı.

ETH Arzı Merge Sonrası %11 Düşüş Gösterdi

ETH Arzı Merge Sonrası %11 Düşüş Gösterdi
ETH Arzı Merge Sonrası %11 Düşüş Gösterdi

The Merge yükseltmesinin üzerinden 195 gün geçti. Elde edilen verilere göre söz konusu bu süreçte arz miktarında %11 civarında düşüş yaşandı. Ethereum’un yol Proof of Work (PoW) mekanizmasıyla devam etmek istemesi halindeyse Ethereum arzı bu dönemde %3,5 artış göstermiş olacaktı.

Diğer yandan Ethereum’da 2020 Aralık döneminden bu yana staking yapılan ETH’lerin kilitlerinin açılmasına müsaade edecek olan Shapella güncellemesi için tarih kesinleştirildi. Konuyla alakalı olarak açıklamada bulunan Ethereum Vakfı, güncellemenin 13 Nisan TSİ 00.27 itibariyle gerçekleştirileceğini duyurdu.

Bu Süreçte Satış Baskısı Artar mı?

Pasif gelir (stake geliri) elde etmek iki 2 yılı aşkın süredir ETH’lerini kilitleyen doğrulayıcıların bekledikleri an geldi çattı. Kilidi açılacak olan Ethereum sayısı, neredeyse topla ETH arzının yüzde 13’üne tekabül ediyor. Bu durumun ETH fiyatının düşmesine neden olacağını iddia edenler olduğu gibi önemli bir etki sağlayacağını iddia edenler de mevcut.

İkinci kamp, staking gerçekleştiren yatırımcıların kilidi açılacak varlıklarını çekmelerinin ardından likit staking ürünlerine yatıracağını öngörüyor. Bununla beraber yatırımcıların kullanıcı davranışı bakımından staking gerçekleştirenlerin ayı piyasasında satış yağma eğilimine sahip olmadıklarını da belirtiyor. Mevcut fiyatlarla ETH, rekor düzeyinin %62 altında işlem görüyor. Kasım 2021 döneminde 4 bin 800 doları aşan ETH, bugünlerde 1800 doların biraz üzerinden işlem görüyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir