Bitcoin Ajandası

Ether Kayaları EtherRock'lar Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Ether Kayaları Nedir? NFT Digital Rocks Craze ile Tanışın!

Ether Kayaları Nedir? NFT Digital Rocks Craze ile Tanışın!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
32 0

Geçtiğimiz dönemlerde tüm endüstri, blok zincirinde depolanan ve sanattan müziğe doğru gerçek dünya varlıklarına kadar her şeyi temsil edebilen, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) hakkında çılgına döndü. Peki nedir bu Ether kayaları ve NFT Digital Rocks Craze.

Ether kayaları ve NFT Digital Rocks Craze’yi açıklamadan öncesinde geçmişta yapılan yatırımlardan bahsederken ardından yapılan tanımlamalar duruma daha çok netlik getirecektir.

Bu topluluk içerisinde çılgına dönen grup ele alındığında yatırımcıların sadece 69 milyon dolara kötü şöhreti olan Beeple’ın “İlk 5000 Günü” gibi NFT’leri elde etmek üzere çılgınca para ödediğini de göstermiş oldu. Twitter ve Visa gibi ana akım işlemlerinde devrede olan şirketler, geride kalmadan kendi NFT platformlarında koleksiyonlarını sosyal medya üzerinden başlattı. Bu sırada ödeme devi ilk CryptoPunk NFT’sini 160.000 dolara satın alarak işlemde öncülük etti.

Ancak son zamanlara bakılarak yorum yapılması gerekirse sadece 2021 yılında gündeme gelen en eski NFT koleksiyonlarından biri olan EtherRocks’a kayma yaşandı.

Kripto yatırımcıları ve merakla bekleyen NFT koleksiyoncuları sanal paralar için oldukça tetikte duruyor ve fiyatları da üst sıralara çıkartıyor. Peki Ether kayaları ve ETHRock’lar tam olarak nedir ve bunların değeri nedir?

Ether Kayaları EtherRock’lar Nedir?

Ether Kayaları EtherRock'lar Nedir?
Ether Kayaları EtherRock’lar Nedir?

EtherRocks veya ETHRocks, Ether kayaları içerisinde daha yeni yeni dikkat çekmeye başladığı 2021 yılında ise hemen hemen birkaç milyon dolara satış yapılan ve şu an için son derece popüler CryptoPunksen, NFT’leri kadar eskidir. CryptoPunks koleksiyonuna bakıldığında 2017 Haziran ayında oluşturuldu. EtherRocks aynı yılın Aralık ayında meydana çıkartılmıştır. 

ETHRocks, temelde Ethereum blok zincirinde belirtilen bir dijital kaya koleksiyonu olarak tanımlanır. NFT, tasarım ve şekil olarak değerlendirildiğinde her açıdan ayn olan fakat farklı renk tonlarına sahip bir “kaya”nın hareketsiz görüntülerinden oluşur. EtherRocks’ın yaratılması ise 1975 yılında Pet Rock oyunca çılgınlığı olarak da ilham aldı. Şimdiye kadar sadece 100 ETHrocks vardır.

İlginç bir durumda da ilk kaya o zaman ortalama 300$ değerinde 0.0999 ETH değerinde satışı gerçekleşti. Diğer kayalara göre 0,1 ile 0,36 ETH arasında satışa sunuldu. Yeni taşlar ise basıma alındıkça fiyatlarda daha çok artış görüldü. Piyasaya sürülmesinden üç yıl sonrasında 100 kayadan sadece 20’sinin satışı başarıya ulaşmış oldu. Geriye kalan 80 Ether kayalarından ise sahipsiz bırakma görülmüş oldu.

Bu duruma göre NFT’lerin son dönemlerde hype ve patlayıcı büyümesi olarak bu sanal kayaların fiyatlarında taşınma işlemi gerçekleşti. Tüm kayalar basıma uğradıktan sonra ise EtherRocks’ın NFT pazarında satışa sunulmuş olundu.

Satılık En Pahalı Ether Rock Nedir?

Kayaların geçmiş dönemlerde 31 ETH’ye her birinin 24 Ağustos 2020 tarihinde akşam saatinde 626.262 ETH’ye yani 2,1 milyar $ satış görmesi üzerine sadece birkaç hafta öncesinde de ETHRock #21, o zamanlar yaklaşık 134.240 dolar değerinde olduğu analiz edilmiştir.

Bu çılgınlığa göre ise fiyatlarda yukarıya çekme işinde her zaman riskli olarak seyredilir. EtherRocks pazarında en ucuz kaya ise en son 95 ETH (305.000 $) olarak fiyatlandırıldı.

ETHrocks’un Değeri Nedir?

ETHrocks'un Değeri Nedir?
ETHrocks’un Değeri Nedir?

ETHrocks’un etrafında olan hype bile NFT koleksiyonunda gerçek bir değere sahip değildir. Aslında EtherRocks resmi sitesinde kayalarda değersiz ve bir amacı olmayan değer olarak görülmektedir. Web sitesinde yer alan bir bölümde de “Bu sanal kayalar, alınıp satılabilmenin ötesinde HİÇBİR AMACA hizmet etmiyor ve size oyundaki sadece 100 kayadan birinin sahibi olmaktan güçlü bir gurur duygusu veriyor” yazılmıştır.

Ancak durum bundan ibaret olarak görülmemektedir. Bu kaya görüntülerinden meta veriler blok zincirinde saklanmaz. Bu nedenle tek sahiplilikleri görüntülere bağlanmayı hemen hemen imkansız hale getirmektedir.

Peki bu çılgınlık tam olarak ne tarafından yönlendiriliyor? Çoğu ETHRock alıcısı, gerçek dünya değerinde bulunmayan NFT’yi satın almak için oldukça büyük miktarlarda para harcama sağlayabilmek için CryptoPunks’tan sonra kalan en iyi ikinci tarihi NFT’ye sahip olmak olduğunu söyledi. Sahipler, parasal fayda sağlayabilmek için kayalara bağlı dış hizmetlerden ziyade, takas edilmeyen jetonlar nostaljik yönüyle eğlenebilir.

Bazı insanlara göre EtherRocks fiyatlarında artış göstereceğine inanılmaktadır. EtherRocks’a kurumsal katılımlarda görülen spekülasyonlar ise birçok alıcı tarafından satın alınmak üzere ya da onları satmak üzere doğru zamanı beklemeye ve milyonları da nakde çevirmeye yöneltmiştir. 

Sadece Başka Bir Mevsimlik Hype?

Ether kayalarını satın alabilmek için: Ethereum ağında ve diğer herhangi bir dApp gibi, kullanıcılarda web uzantılı cüzdanları MetaMask’ı “MetaMask’e Bağlan” düğmesini kullanarak resmi web sitesine bağlamaları gerekmektedir.

Şimdi, bakiyenizde yeterli ETH olduğundan emin olduktan sonra, pazara göz atabilir ve altlarında bir SATIN AL düğmesi bulunan kayaları arayabilirsiniz.

EtherRocks’ın gerçek bir amacı olmadığı yoktur. Bu nedenle de eleştirmenler, konu üzerinde kripto alanında da NFT pazarının hızlı büyümesinin ittiği bir başka geçici eğilimdir. Ayrıca yutturmaca bitene kadar uzun sürmeyeceğini savunuyorlar. Ancak dönemsel olarak bakıldığında bu sanal taşların fiyatı her dakika artmaktadır. Böylelikle akıllı yatırımcılar nakit para kazanıyor. Yakın zamanda da ICO’ların eski güzel günleri gibi tarihin sayfalarında kaybolup kaybolmayacağını veya endüstrilerin de hayati bir parçası olup olmayacağını sadece zaman gösterecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir