Bitcoin Ajandası

Ethereum Altair Güncellemesi Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Ethereum Altair Güncellemesi Nedir?

Ethereum Altair Güncellemesi Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1718 0

Ethereum’da işlem ücreti yakım sistemin yer aldığı Londra Ethereum Altair Güncellemesi 3 ay sonrasında yeni bir güncelleme getirildi. 2021 yılının Ekim ayında hayata geçirilen bu güncelleme pek çok farklı ve önemli özellikleri beraberinde getirirken, kripto para yatırımcılarına da büyük faydalar sağladı.

Ethereum Altair Güncellemesi’ne giriş yapmadan önce Altair’den bahsedelim. Öncelikli olarak Altair, 2020 Aralık döneminde hayata geçirilen bir projedir. Ethereum’da Proof of Stake testi olarak ifade edebilmenin mümkün olduğu bu proje, Beacon Chain’in de birinci güncellemesi olarak bilinir. Ayrıca Altair projesinin Ethereum’da hisse kanadına geçiş yapılmadan önceki son güncelleme olduğu da ifade edilir.

Kripto borsasında dijital gümüş lakabıyla bilinen Ethereum, diğer kripto para birimleri arasında en değerli olan ikinci coindir. Her geçen gün yenilenen ve çeşitli güncellemelere konu olan Ethereum’da, bu güncellemeler sayesinde işlemlerin çok daha hızlı ve güvenilir olarak gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Ethererum’da son zamanlarda yaşanan gelişmelerden kısaca bahsedecek olursak;

 • 2021 Nisan döneminde gerçekleştirilen Berlin Hard Forku,
 • 2021 Ağustos döneminde gerçekleşen London Hard Forku,
 • 2021 Ekim döneminde hayata geçirilen Ethererum Altair Güncellemesi, bu gelişmelerden birkaçıdır.

Bu gibi güncellemeler sayesinde Ethereum’da önemli gelişmelere imza atılırken, aynı zamanda kullanıcılarına da ciddi faydalar sağlanıyor.

Altair güncellemesiyle beraber tüketiciler için ağda “shard chain” kullanımına imkan sağlanıyor. Bu kullanımın yanında Ethereum 2.0’ın işlevselliği de çok daha verimli bir hale gelebiliyor. Shard chainler sayesinde ağdaki ağırlığı 65 blok zincirine dağıtabiliyor. Bu sayede Ethererum ağının en yoğun kullanıldığı anlarda herhangi bir sorunla karşılaşmadan işlem gerçekleştirilebiliyor.

Tüm bunların yanı sıra Altair güncellemesiyle gelen shard chainler donanım ihtiyaçlarını minimuma indirgeyerek node çalıştırılmasını son derece basitleştiriyor.

Ethereum Altair Güncellemesinin Yararları

Ethereum Altair Güncellemesinin Yararları
Ethereum Altair Güncellemesinin Yararları

Ethereum Altair güncellemesi günümüz kripto para dünyasının en önemli araştırma konular arasında yer alıyor. Özellikle de bu güncellemenin kullanıcılara sağladığı faydalar ayrı bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor.

Ethereum’un en önemli geliştiricilerinden biri olarak bilinen Tim Beiko, Altair güncellemesinin sağladığı faydalardan bahsediyor. Beiko’nun açıklamalarına göre Ethereum Altair Güncellemesinin sağladığı 3 temel yarar şunlardır:

 • Ethererum Altair Güncellemesi’nin en önemli ve bir numaralı faydası ağ kullanıcılarının transferlerini çok daha kısa sürede gerçekleştirebiliyor olmasıdır.
 • İkinci olarak Altair güncellemesinin ardından Node’lar devamlı olarak aktif hale gelmiştir. Aktif olmamaları durumunda Node’ların cezalandırılması söz konusudur.
 •  Güncellemenin üçüncü faydası ise Ethereum ağının Shard Chain ağında hiçbir sorunla karşılaşmadan güncellenebiliyor olmasıdır.

Altair güncellemesinin ardından sağlanan bu gibi faydalar sayesinde kullanıcıların her biri ağda önemli avantajlar elde edebiliyor. 

Ethereum Altair Güncellemesi için Ne Yapılması Gerekiyor?

Altair güncellemesinin sağladığı kolaylıklardan faydalanmak isteyen Ethereum yatırımcı ve kullanıcıları, güncelleme için ne yapılması gerektiğini merak ediyor. Ayrı bir araştırma konusu olarak karşımıza çıkan bu soru işaretini okuyucularımız için izah etmeye çalışalım.

Ethereum ağına özel olarak geliştirilen bu gibi bir güncelleme için kullanıcıların herhangi bir işlem yapması gerekmiyor. Bunun dışında konuya ilişkin daha önce yapılan açıklamalarda Beacon Node’ları çalıştıranların bu güncellemeye uyum sağlayabilmesi için istemci sürümünü güncel tutması gerektiği uyarısında bulunuldu. İstemci sürümünün güncellenmemesinin yapılmaması durumunda kapatma cezasının söz konusu olabileceği de ifade edildi.

Ethereum Altair Güncellemesi Neyi Değiştirecek?

Ethereum Altair Güncellemesi Neyi Değiştirecek?
Ethereum Altair Güncellemesi Neyi Değiştirecek?

Altair güncellemesinden önce gerçekleştirilen Ethereum Londra güncellemesi, Kripto para piyasasında büyük yankı uyandırmıştı. Londra güncellemesinin ardından gelen Altair güncellemesi de piyasalarda büyük bir heyecana neden olurken, güncellemenin hayata geçirilmesiyle beraber pek çok değişiklik de söz konusu oldu.

Altair güncellemesinin ilk adımları 2020 Aralık döneminde atıldı. Bu dönemde Proof of Stake protokolüyle Beacon Chain alt yapısı tek bir çatı altında birleştirildi. Proof of Stake hisse kanadına geçişte son bir güncellemeye ihtiyaç duyulurken, bu ihtiyaç Altair güncellemesiyle karşılandı.

27 Ekim 2021 tarihinde hayata geçirilen Ethereum Altair Güncellemesi, Ethereum kullanımında yeni bir yöntem olarak değerlendirildi. Proje geliştiricileri, bu güncelleme sayesinde Ethereum temel ağının Shard Chain teknolojisiyle kullanılmasını sağlamış oldu. Üstelik pek çok ek kullanım ve olanak tanıyan Altair güncellemesi, aynı zamanda kullanıcılarına Ethereum 2.0 madencilik ve bunun gibi çeşitli olanaklar da getirdi.

Ethereum Altair Güncellemesiyle beraber kullanılmaya başlanan Shard Chain teknolojisi, blok zincir ve yerel ağ sisteminin mevcut yoğunluğunu yüzde 64 oranında azaltmayı başardı. Güncelleme sayesinde yaşanan bu değişiklik, yerel ağ ya da çeşitli sistemlerin maksimum hızla, sorunsuz bir şekilde çalışmasını kolaylaştırmış oldu.  

Altair güncellemesinin getirdiği bu gibi değişiklikler, hızlılık ve akış durumu, direkt olarak Ethereum platform kullanıcılarının ve miningle meşgul olan tüketicilerin herhangi bir kesintiye maruz kalmadan hizmet almasını sağladı. Üstelik bu kişilerin platformu kullanmak ya da mining yapmak için çok daha az bir kaynakla çalışmasına da olanak tanındı.

Ethereum için geliştirilen Altair güncellemesi, zaman, kesintiye maruz kalmayan hizmet, daha az kaynak ve daha çok verimlilik kazandırmış oldu. Bu gibi özellikleri sayesinde Ethereum kullanıcılarının da beğenisini kazanan Altair güncellemesi, aynı zamanda Ethereum’a da ayrı bir değer kazandırdı. 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir