Ethereum Kurucusu Buterin’den El Salvador Başkanına Sert Eleştiri!

Ethereum Kurucusu Buterin’den El Salvador Başkanına Sert Eleştiri!

Haberler
Ekim 9, 2021 tarafından Esra Yılmaz
65
Ethereum kurucusu ve ortağı olan Vitalik Buterin, Reddit‘te El Salvador’un işletmeler üzerinde kurduğu Bitcoin’i zorunlu olarak kabul etmeleri gerektiği tavrını eleştiri altına aldı.
Ethereum Kurucusu Buterin’den El Salvador Başkanına Sert Eleştiri!

El Slavador ülkesinin geçtiğimiz dönemlerde Bitcoin’i yasallaştırmasının ardından, işletmeler üzerine de Bitcoin’i zorunlu kabul etmeleri üzerine konuşmaları dikkat çekti. Ethereum‘un kurucu ortağı olan Vitalik Buterin, Reddit’te “Popüler olmayan fikir: Kripto topluluğu El Salvador Başkanı Nayib Bukele’yi övmemeli” başlıklı açıklamasının altında şu sözleri dile getirdi:

“İşletmelerin belirli bir kripto parayı kabul etmesini zorunlu kılmak, kripto para alanı için çok önemli olması gereken özgürlük ideallerine aykırıdır.      

Ethereum Kurucusu Buterin’den Tepki!

Ethereum Kurucusu Buterin’den Tepki!
Ethereum Kurucusu Buterin’den Tepki!

Yaşananlara ek olarak milyonlarca El Salvadorlunun aynı an içerisinde, önceden neredeyse hiçbir eğitim verilmeden başlaması üzerine BTC’yi kullanmalarını zorlama taktiği sorumsuzca bulundu. Bu durumun yanı sıra “çok sayıda masum insan hack’lenebilir veya dolandırılabilir. Onu eleştirmeden öven herkes utanmalı.” ifadelerini kullandı.

El Salvador’un 7 Eylül 2021’de yürürlüğe giren Bitcoin Yasası’nın 7. maddesi, Bitcoin’in “her ekonomik aktör” tarafından bir ödeme şekli olarak kabul edilmesi üzerinde şartlar, ağır yükümlülükler bulunduruyor.

Bitcoin Kabul Etmeyenler Ceza Alacak

Başka bir açıdan ise Başkan Bukele ise Twitter’dan yaptığı açıklama üzerinden Bitcoin’in kabulünün tamamen isteye bağlı olacağını ve hükümetin zorlamada bulunmayacağını ifade etmişti. Bukele, “Birisi nakit taşımaya devam etmek, Bitcoin’e dahil olmamak istiyorsa bunu yapmaya devam edebilir.” demişti. Daha sonrasında da Bukele’nin hukuk danışmanı Javier Argueta, açık bir şekilde Bitcoin kabul etmeyenlerin ceza alacağını söylemişti. Şu an için gündemde olan bu ikili konuşmanın sonucu merak edilirken Ethereum kurucusundan ilk tepki gelmiş oldu.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle