Bitcoin Ajandası

Ethereum Kurucusu Buterin’den El Salvador Başkanına Sert Eleştiri!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Ethereum Kurucusu Buterin’den El Salvador Başkanına Sert Eleştiri!

Ethereum Kurucusu Buterin’den El Salvador Başkanına Sert Eleştiri!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

El Slavador ülkesinin geçtiğimiz dönemlerde Bitcoin’i yasallaştırmasının ardından, işletmeler üzerine de Bitcoin’i zorunlu kabul etmeleri üzerine konuşmaları dikkat çekti. Ethereum‘un kurucu ortağı olan Vitalik Buterin, Reddit’te “Popüler olmayan fikir: Kripto topluluğu El Salvador Başkanı Nayib Bukele’yi övmemeli” başlıklı açıklamasının altında şu sözleri dile getirdi:

“İşletmelerin belirli bir kripto parayı kabul etmesini zorunlu kılmak, kripto para alanı için çok önemli olması gereken özgürlük ideallerine aykırıdır.      

Ethereum Kurucusu Buterin’den Tepki!

Ethereum Kurucusu Buterin’den Tepki!
Ethereum Kurucusu Buterin’den Tepki!

Yaşananlara ek olarak milyonlarca El Salvadorlunun aynı an içerisinde, önceden neredeyse hiçbir eğitim verilmeden başlaması üzerine BTC’yi kullanmalarını zorlama taktiği sorumsuzca bulundu. Bu durumun yanı sıra “çok sayıda masum insan hack’lenebilir veya dolandırılabilir. Onu eleştirmeden öven herkes utanmalı.” ifadelerini kullandı.

El Salvador’un 7 Eylül 2021’de yürürlüğe giren Bitcoin Yasası’nın 7. maddesi, Bitcoin’in “her ekonomik aktör” tarafından bir ödeme şekli olarak kabul edilmesi üzerinde şartlar, ağır yükümlülükler bulunduruyor.

Bitcoin Kabul Etmeyenler Ceza Alacak

Başka bir açıdan ise Başkan Bukele ise Twitter’dan yaptığı açıklama üzerinden Bitcoin’in kabulünün tamamen isteye bağlı olacağını ve hükümetin zorlamada bulunmayacağını ifade etmişti. Bukele, “Birisi nakit taşımaya devam etmek, Bitcoin’e dahil olmamak istiyorsa bunu yapmaya devam edebilir.” demişti. Daha sonrasında da Bukele’nin hukuk danışmanı Javier Argueta, açık bir şekilde Bitcoin kabul etmeyenlerin ceza alacağını söylemişti. Şu an için gündemde olan bu ikili konuşmanın sonucu merak edilirken Ethereum kurucusundan ilk tepki gelmiş oldu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir