Bitcoin Ajandası

Ethereum Merge Nedir? Nasıl Hazırlanmak Gerekir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Ethereum Merge Nedir? Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

Ethereum Merge Nedir? Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Geçtiğimiz hafta Ethereum Merge olarak ifade edilen yükseltmenin zaman çizelgesinden bahsedildi. En son gerçekleştirilen geliştirici toplantısının notlarının yayınlanmasının ardından ETH fiyatında ciddi ölçüde artış görüldü. Söz konusu olan yükseltme, Ethereum ağının güvenliği, enerji tüketimi ve işlem ücretlerinde ciddi değişikler sağlayacak. Üstelik staking işlemleri bu süreçte önemli bir rol oynayacak.

Kripto para piyasasını büyük ölçüde etkileyecek olan Ethereum Merge pek çok yatırımcı açısından merak konusu olurken, yatırımcıların bu yükseltmeye nasıl hazırlanması gerektiği de ayrı bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde Merge yükseltmesi hakkında merak edilen konulara değindik.

Ethereum Merge Nedir?

Ethereum Merge Nedir?
Ethereum Merge Nedir?

Ethereum blok zincirinde Proof of Work’ten Proof of Stake mekanizmasına geçiş yapılabilmesi için birtakım düzenlemeler yapılıyor. Bu düzenlemelerin tamamlanması için gerekli olan kilometre taşlarını şu şekilde örneklendirebiliriz:

  • Beacon Chain oluşturulması ve tanıtımı 1 Aralık 2020’de gerçekleştirildi. Söz konusu bu zincir Ethereum’un tanıtımını sağlayan bir faktördür. Dolayısıyla konsensüs katmanı olarak ifade edilir.
  • Halihazırda kullanılan zincirin konsensüs mekanizması PoW’den PoS’a geçişidir. Güncel zincir bu yükseltmenin sonrasında yürütme katmanı olarak kullanılacak.

Konsensüs katmanı ağın güvenliğini sağlayacak olan bir mekanizmadır. Yürütme katmanıysa akıllı sözleşmeleri çalıştıran ve işlemlerin gerçekleştirildiği mekanizmadır. Ethereum Merge, her iki mekanizmayı tek bir zincir haline getireceğinden ETH 2.0’dan The Merge haline geldi.

Ethereum Merge Neden Önemli?

Daha önce de belirttiğimiz üzere Beacon Chain 2020 yılından bu yana kullanılan bir zincirdir. Bu sebeple ETH arzının büyük bir bölümü şimdiden bu zincire stake ediliyor. Ağın çalışması sayesinde bu işlemden ödüller kazanılıyor.

Şimdilerde Becon Chain akıllı sözleşmelerinde 12 milyondan fazla ETH stake ediliyor. Söz konusu olan bu rakam, halihazırdaki ETH arzının yüzde 10’una tekabül ediyor. Bununla beraber PoS ETH zinciri altında unstake yeteneğinin dağıtılması adına herhangi bir tarih verilmediğinden stake işlemleri uzun vadeli olarak gerçekleştirilir.

Merge Güncellemesi Ethereum Emisyonlarını Nasıl Etkiler?

PoS mekanizmasına geçişin ardından madencilik ödülleri kaldırılmış olacak. Bu sebeple stake sözleşmesiyle halihazırda kilitli olan yüzde 10’luk arzın üzerine ETH emisyonları ciddi ölçüde gerileme gösterecek.

Etherscan tarafından yapılan değerlendirmelere göre, 21 Temmuz’da mevcut arza 13 bin 347 ETH ilave edilmiş oldu. Madencilik ödüllerini iptal edilip sadece stake ödülleri bırakıldığında günlük net sonuç olumsuz yönde seyreder. Bu durumsa ödül olarak sunulduğundan daha fazla ETH’nin yakılması ve totaldeki arzın düşüşü anlamına gelir.

Bu Değişimden Faydalanabilmek Mümkün mü?

Ethereum Merge yükseltmesiyle yaşanacak olan değişimler faydalanabilmek elbette ki mümkündür. Bunun için bazı yöntemlerin uygulanması gerekir. Bu yöntemlerin hiçbiri bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımazken, yatırımcıların her zaman için dikkatli bir yaklaşım sergilemesi gerekir. Footprint analistlerinin Ethereum Merge ile alakalı önerdiği yatırım stratejileri şunlardır:

Ethereum Satın Alabilirsiniz

The Merge için kısmen de olsa kesin bir tarih açıklanmasının ardından ETH arzının artmaya devam edeceği kısa vadeli bir süreç var. Bu sürecin sonunda deflasyonist olacak. Kripto para yatırımcıları ETH’nin piyasalardaki yerini koruyacağına ve arzın artacağına inanması durumunda fiyatın yükseleceği düşünülüyor. Mevcut durumda belli oranda fiyat hareketinin gerçekleşeceği gözlemlendi. Fakat staking yapılan ETH miktarını yükseltme konusunda teşvik çalışmasına gerek görülüyor. Dolayısıyla bazı uzmanlara göre hala daha büyük bir yükseliş imkânı bulunuyor.

Stake Edilmiş ETH Temin Edebilirsiniz

Beacon Chain stake sözleşmesine iletilen ETH, belirlenemeyen bir süre için kilitli kalacağından ve gönderilmesi gereken en az miktar kısmen yüksek olduğundan kullanıcılara yardımcı olabilmek adına bir stake havuzu oluşturulmuştur. Bu havuzlardan bazıları ilerleyen süreçlerde stake edilen ETH’nin takas edilebilen bir belgesi olarak ERC-20 tokeni oluşturmuştur.

Piyasalardaki mevcut örnekler, Lido’nun stETH tokeni ve Rocket Pool rETH olarak gösteriliyor. Yatırımcılar ETH stake etmek için sisteme giriş yaptığında tokenler 1:1 niteliğinde ETH olarak basılıyor. Fakat ilerleyen süreçlerdeki itfa makbuzu açısından ETH fiyatına göre indirimli olarak işlem gerçekleştirilir. Söz konusu indirim oranı sabit değildir.

Stake edilmiş bir ETH satın almak, yatırımcısına PoS’un ETH blok zincirindeki uygulaması sonrasında tokeniy’le dilediği gibi işlem yapabilmesine olanak sunabilir. Bu sayede yatırımcı ekstra olarak yüzde 2 ila 3 arasında getiri ve faiz elde edebilir. Bu özelliğin hayata geçirilmesi konusunda henüz kesin bir tarihten bahsedilmiyor. Fakat tahmin edilen tarihse Merge yükseltmesinden 6 ila 12 ay sonrasında işaret ediyor.  

Ethereum Merge’ün Önemli Çıkarımları

Kripto para uzmanlarına göre Ethereum Merge yükseltmesinin ardından ETH fiyatı büyük ölçüde artış gösterecek. Bu süreçte ETH enflasyonist bir emisyondayken deflasyonist bir emisyona geçiş yapacak. Arzın azalması ve talebin aynı kalması ya da yüksek ihtimalle artması durumunda beklenen mantıklı bir fiyat hareketi bulunuyor. Kazancı artırmak adına ekstra fırsatlar oluşturabilmek için stake edilen sürüm çoğunlukla spot token fiyatı üzerinden indirim sağlayabiliyor. Dolayısıyla uzmanlara göre yatırımcının daha uzun vadede beklemesi halinde likit stake edilmiş bir ETH satın almak ek olarak kazanç elde etme imkânı sunabilir.

Kripto para piyasalarını büyük ölçüde etkileyecek ve Etherum ağında pek çok değişiklik ya da yenilik sağlayacak olan Ethereum Merge için geliştiriciler tarafından gerçekleştirilen toplantı sonrasında bir tarih açıklandı. Geliştiricilerin notlarına göre söz konusu olan yükseltme herhangi bir aksilik olmadığı sürece 19 Eylül 2022 Pazartesi günü gerçekleştirilecek.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir