Bitcoin Ajandası

Exclusive Coin (EXCL) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Exclusive Coin (EXCL) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Exclusive Coin (EXCL) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Exclusive Coin, Bitcoin gibi bir tür kripto para birimi olarak piyasalara sunulan bir varlıktır. 2014 yılında çıkarılan bu varlık, kullanıcılarına pek çok anlamda avantaj sağlamasıyla bilinir. Özellikle de düşük maliyetlerle hızlı ve açık kaynaklı işlem gerçekleştirebilme imkânı sunması, Exclusive Token’in en önemli özelliklerinden biri olarak gösterilir.

Henüz EXCL Coin ile tanışmayan birçok insan projenin detaylarını merak ederken, Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde Exclusive Coin projesi ve projenin ayrıntılarına değineceğiz.

Exclusive Coin Nedir?

Exclusive Coin Nedir?
Exclusive Coin Nedir?

Exclusive Coin, ilk olarak 2014 yılında piyasalara sunulan bir tür kripto para birimi olarak tanımlanır. Gizlilik odaklı olarak çalışan kripto varlıklarından biri olan bu para birimi, Monero’da olduğu gibi kullanıcılarının gerçekleştirdiği işlemlerin gizli bir şekilde kalmasını sağlar. Sahip olduğu bu özelliği sayesinde gerçekleştirilen anonim işlemler, devletler, şirketler ya da bireyler tarafından takip edilememektedir.  

Exclusive token projesi kullanıcılarına çeşitli açılardan avantajlar sağlaması sayesinde son derece popüler bir proje olarak değerlendirilir. EXCL Coin oldukça hızlı bir şekilde çalışması, projenin sağladığı ayrıcalıklardan biri olurken, aynı zamanda bu işlemler için talep edilen ücretlerin son derece düşük olması da başka bir ayrıcalık olarak ifade edilir. Merkezi olmadan ve açık kaynaklı bir ağ olarak çalışır.

Exclusive Coin projesi, tüm bu özelliklerinin yanı sıra kripto piyasalarında sınırlı sayıda bulunan masternode tabanlı bir platform olarak varlığını idame ettirmesiyle bilinir. Protokolün EXCL adından kendine ait bir tokeni de bulunur.

Exclusive Coin Kullanıcılarına Ne Vadediyor?

Exclusive Token, kripto para piyasasında nadiren bulunan masternode platformlarından biridir. Sahip olduğu bu ayrıcalık, blok zincirini çalıştırmak ve blok iletmek için bir bilgisayar cüzdanına ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Masternode’ler protokole hız ve ek güvenlik katmanı sağlamasıyla bilinir. Axclusive Coin cüzdanına sahip olan kullanıcılar direkt olarak EXCL Coin satın alabilme şansına sahip olurken, aynı zamanda yerel karıştırma özelliğinden de faydalanabilir.

Yerel karıştırma, topluluk üyelerinin cüzdanlarında bulunan varlıkları karıştırarak ek gizlilik ve anonimlik kazandırır. Bu durum, DarkSend protokolü sayesinde gerçekleşir. Bunların yanı sıra ağ, kripto piyasalarındaki en eski PoS mekanizmasını kullanır.

EXCL Nedir? Ne İşe Yarar?

EXCL Coin protokolün yerel tokeni olarak tanımlanır. Pek çok farklı kullanım alanına sahip olan bu yerel tokenin tarihi ise oldukça eski yıllara dayanır.

İlk olarak EXCL Coin, tümüyle anonim olarak işlem gerçekleştirmeye olanak sağlayan bir kripto para birimidir. Bununla beraber oldukça düşük işlem maliyetleri sunan bu varlık, son derece hızlı olmasıyla bilinir. EXCL Coin ile ağ üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemler 60 saniye içerisinde doğrulanır.

Bunların yanı sıra Proof of Stake mekanizması kullandığından yerel tokeni stake edebilmek mümkündür. EXCL Coin stake etmek, kullanıcıların sahip olduğu varlıklarını belirli bir süre için kilitlemesi anlamı taşır. Bu sayede süre dolduğunda kullanıcılar yeni EXCL Token’lerle ödüllendirilmiş olur. Kullanıcılara sunulan ödülün miktarı, kullanıcının kilitlediği varlık miktarına göre değişiklik gösterir. Ayrıca yerel token sahipleri ağın merkeziyetsizliğini koruyabilmek adına DAO’ya katılım sağlayabilir.

Exclusive Coin’in Avantajları Nelerdir?

Diğer pek çok kripto para projesinde olduğu üzere Exclusive Token projesi de kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağlamasıyla bilinir. Exclusive Coin avantajlarından kısaca bahsetmemiz gerekirse;

 • Nadir bulunan masternode platformlarından biridir. Bu sayede işlemlerin hızlı ve bügvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.
 • Tam anlamıyla anonimlik sağlar.
 • DarkSend protokolü kullanır. Bu sayede girdi ve çıktıların yönünü alıcı ve gönderici dışında kimsenin bilemeyeceği şekilde değiştirir.
 • İşlem maliyetleri son derece düşüktür.
 • Enflasyonist bir para birimidir. Kullanıcılarına yıllık yüzde 2 PoS sunar.
 • PoS sistemi kullandığından madencilik işlemlerini daha kolay bir hale getirir.
 • Merkezi olmayan bir sistem üzerinde çalışır.
 • Masternode platformu hem açık hem de ücretsizdir.

EXCL Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Exclusive Coin sahibi olmak isteyen birçok yatırımcı ya da kripto para meraklısı Exclusive cüzdanlarından bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilir. Bunun dışında yatırımcıların EXCL Coin satın alabilmesi için bu kripto para birimini listeleyen borsaları tercih etmesi gerekir. EXCL Coin’in listelendiği birkaç kripto para borsasını şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Bittrex
 • OpenLedger
 • CrpyoBridge Upbit

Söz konusu bu borsalarda hesap oluşturan ve kimlik doğrulamasını gerçekleştiren yatırımcılar cüzdanında yerel tokenle uyumlu pariteden yeterli miktarda para bulundurduğunda EXCL Coin satın alma şansına erişebilir.

Exclusive Coin Fiyatı ve Gelecek Tahminleri

Projeyle alakalı merak edilen konulardan bir diğeri de EXCL Coin fiyatı, yorumları ve gelecek tahminleridir. Yazım esnasında EXCL Coin fiyatı 0,008945 dolar bandında seyrediyor.

EXCL Coin’in tarihine baktığımızda şimdiye kadar gördüğü en yüksek seviye; 2017 yılında ulaştığı 4.80 dolar seviyesi. En düşük seviyeyse; 2016 yılında gördüğü 0,000258 dolar seviyesi.

Exclusive Token, piyasaya sürüldüğü günden bu yana yaşadığı ilk çöküşün ardından kripto pazarına yeniden girme konusunda önemli bir başarı kaydetti. Protokolün geliştiricisi Kingscrown, kripto işlemlerinde tam bir anonimlik sağlayabilmek adına projenin yerel tokenini geliştirdi. Üstelik bu Exclusive Coin, EXCL Coin’leri karşılığında indirimli fiyatlarla sunulan ürünlerle kendi Pazar hedefine sahip olmasıyla bilinir.

Proje, sahip olduğu pek çok farklı özelliği ve ayrıcalığıyla gelecek vadeden bir proje olarak değerlendiriliyor. Fakat her kripto para projesinde olduğu üzere bu projenin de riskleri bulunabiliyor. Ayrıca yatırımcıların EXCL Coin’deki volatiliteye de dikkat etmesi öneriliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir