Bitcoin Ajandası

Faiz Artışı Kripto İçin Ne Anlama Geliyor? Faiz Oranları Yükseldiğinde Kriptoya Ne Olur?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Faiz Artışı Kripto İçin Ne Anlama Geliyor? Faiz Oranları Yükseldiğinde Kriptoya Ne Olur?

Faiz Artışı Kripto İçin Ne Anlama Geliyor? Faiz Oranları Yükseldiğinde Kriptoya Ne Olur?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Mart ayında, Federal Rezerv, birden fazla faiz artışı olması beklenen şeye başlangıç ​​silahını ateşledi. Dört yılda ilk kez ABD merkez bankası, mütevazı bir çeyrek yüzde puanı kadar olsa da taban oranını artırdı.

Bu duyuru kriptoyu o kadar fazla etkilemedi, çünkü öncelikle Fed başkanı Jerome Powell defalarca böyle bir hareketin geleceği konusunda uyarmıştı. Kripto paritesinde, zaten “fiyatlandırıldı”.

Bunun yerine, analistlerin şu anda gergin bir şekilde inceledikleri şey faiz artışı tahminleri; bu yıl ne kadar artacaklarına dair bir gösterge arıyorlar. 16 Mart’ta Fed, çoğu politika yapıcının aralık ayına kadar baz oranın %1,75 ile %2 arasında olmasını beklediğini ortaya koyan ekonomik tahminlerin özetini yayınladı. Gelecek yıl kartlarda ek artışlar olacak ve mevcut faiz oranları tahmini şimdi 2023 için %3,1’de duruyor.

Sorun şu: Faiz oranlarının geleceği konusunda şu anda çok fazla belirsizlik var. Büyük ekonomiler hala koronavirüs pandemisinden sarsılıyor ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, jeopolitik gerilimlerin de artık karıştığı anlamına geliyor. ABD Tüketici Fiyat Endeksi şubat ayında yıllık %7,9 artarken, işgal başlamadan önce enflasyon zaten yüksek seviyelerde çalışıyordu. Sarmal enerji fiyatları bu sorunu önemli ölçüde şiddetlendirdi.

Bu hafta, 15 Haziran’da, Federal Rezerv ana faiz oranını yüzde dörtte üç oranında artırdı. Bu artış, 1994’ten bu yana en büyük artış olarak dikkat çekti. 16 Haziran’da yazı yazılırken, piyasanın Fed’in Dow Jones’un 765 puan düşmesi ve S&P 500’ün %3.4 düşmesiyle enflasyon politikası bir durgunluğa neden olabilir. 

16 Haziran’ın aynı gününde Bitcoin, Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.789.63 $’dan %69.53 düşüşle 20.971.01 $’dan işlem görürken, Ethereum yine geçen Kasım ayındaki 4.891.70 $’lık ATH’den %77.30 düşüşle 1.110.63 $’dan fiyatlandı. 

Ayrıca Powell, 75 baz puanlık faiz artışının “alışılmadık derecede büyük” olduğunu da ortaya koydu ve “bu büyüklükteki hareketlerin yaygın olmasını beklemediğini” söyledi. Powell, bankanın temmuz ayındaki bir sonraki toplantısında “ya 50 ya da 75 baz puanlık bir artışın büyük olasılıkla göründüğünü” de sözlerine ekledi. Ayrıca, “Kapsamlı odak noktamız, enflasyonu %2 hedefimize geri getirmek ve uzun vadeli enflasyon beklentilerini iyi bir şekilde sabit tutmak için araçlarımızı kullanmaktır.” dedi.

Fed’in faiz artırımının açıklanmasının ertesi günü, İngiltere Merkez Bankası da banka faizini çeyrek puan artırarak yüzde 1.25’e yükseltti. İngiltere’de faiz artışını belirlemek için toplanan bankanın para politikası komitesinin üç üyesi, faizin daha da yükseltilmesini tercih etmiş ve yarım puanlık bir artış çağrısında bulunmuştu. 25 baz puanlık artış, İngiltere’nin aralık ayından bu yana beşinci faiz artışına işaret ediyor ve oranları 13 yılın en yüksek seviyesine çıkarıyor. 

Peki tüm bunlar Bitcoin ve kripto faiz oranlarını nasıl etkileyecek?

Faiz Artışı Gerçekleştiğinde Kriptoya Ne Olur?

Faiz Artışı Gerçekleştiğinde Kriptoya Ne Olur?
Faiz Artışı Gerçekleştiğinde Kriptoya Ne Olur?

Bitcoin, 2007/08 mali krizinin küllerinden doğdu ve ağı Ocak 2009’da faaliyete geçti. Bu, varlığının çoğunda, dünyanın en büyük kripto para biriminin ultra düşük faiz oranları çağından yararlandığı anlamına geliyor.

Faiz artışının kripto üzerindeki kesin etkiyi ölçmek zordur. Eski moda tasarruf hesapları daha düşük risk seviyeleriyle daha yüksek getiriler sunduğundan, dijital varlıklardan uzaklaşarak, oranlar arttıkça BTC talebinin düşmesi olasıdır.

Ve karışıma eklenecek başka bir unsur daha var: Arcane Research’ten alınan verilere göre, BTC’nin borsa ile korelasyonu şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Bu, dijital varlığın, S&P 500 ile birlikte aşağı doğru inerken ve birlikte yükselirken pratik olarak adım adım hareket ettiği anlamına geliyor.

Faiz artışı tahminlerinin ötesinde, Bitcoin’in yaşam maliyeti krizi sırasında şaşırtıcı bir şekilde davrandığı gerçeğini düşünmeye değer. BTC’nin en ateşli destekçilerinden bazıları, uzun süredir dünyanın en büyük kripto para biriminin, sınırlı toplam 21 milyon kripto para arzı sayesinde enflasyona karşı bir koruma olduğunu savundu. Bu, serveti ABD doları gibi ana para birimleri olarak korumak isteyen yatırımcılar için güvenli bir sığınak. Değer kaybetmek. Ancak 40 yılın en yüksek seviyesine yükselen yıllık enflasyon oranlarına rağmen, Bitcoin’in değeri şok edici derecede düşük bir 20 bin dolar seviyesinde. Bu, BTC’nin dijital altın olduğu eski mantrasının artık geçerli olmadığı anlamına mı geliyor? 

Tabii ki, kripto faiz oranlarının tamamen farklı olduğunu hatırlamakta fayda var. Yatırımcıların, bazı hesapların çift haneli getiriler sunarak, stake etme yoluyla dijital varlıklarını kendileri için çalıştırmasını sağlayan çok sayıda platform var. Saygın bir sağlayıcı kullandığınızdan emin olmak için derinlemesine araştırma yapmak çok önemlidir, özellikle de mevcut oranların bazıları gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa.

2022’de Faizler Yükselir mi?

Enflasyonu tekrar kontrol altına almaya çalışırken bir dizi merkez bankasının faiz oranlarını artırdığını zaten görüyoruz. Ancak bu artışların hassas bir şekilde ele alınması gerekiyor.

Artışlar, birkaç yıldır sermayelerinde minimum getiri elde eden tasarruf sahipleri için iyi haber olsa da oranlardaki en küçük dalgalanma bile, takip anlaşmalarında ev sahipleri için ipotek ödemelerini önemli ölçüde artırabilir.

Daha fazla faiz artışının 2022’de gerçekleşmesi neredeyse garanti, ancak mümkün olduğunda, politika yapıcılar bir şoku önlemek için kademeli olarak gerçekleşmesini sağlamaya çalışacaklar.

Faiz Oranları Kripto Para Birimini Nasıl Etkiler?

Daha yüksek faiz oranları, tasarruf sahiplerine daha düşük riskli bir şekilde daha çekici getiriler sağlama fırsatı verdiğinden, bazı kripto yatırımlarının parlaklığını azaltabilir. Bununla birlikte, Bitcoin ve Ether gibi büyük dijital varlıkların değeri sadece borçlanma maliyetinden etkilenmez.

Düzenlemeler ve yasaklar düşüşleri tetiklerken, büyük finans kurumlarından gelen yükseliş benimseme haberleri de fiyatlar için yukarı yönlü ivme sağlayabilir.

Her dört yılda bir dolaşıma giren yeni BTC sayısını azaltan Bitcoin’in yarılanma döngüsü de bir faktör oynuyor. Bir sonraki %50’lik kesinti 2024’te yapılacak.

Kripto Faizi Kazanabilir misin?

Evet. Proof-of-stake konsensüs mekanizması kullanan kripto para birimleri, madeni paralarınızı kilitlemenize ve ağın güvenliğini sağlamada rol oynamanıza izin verir ve karşılığında blok ödülleri almaya hak kazanırsınız.

Bu, Bitcoin’in dayandığı iş kanıtı protokolüne daha çevre dostu bir alternatif olarak kabul edilir. Ayrıca, bir dizi merkezi ve merkezi olmayan borsa tarafından sunulan bir hizmet olan verim almak için kripto paranızı başkalarına ödünç vermeyi düşünebilirsiniz.

Ancak, bu platformlara zor kazanılmış kripto paranızı emanet etmenin risksiz olmadığını her zaman unutmayın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir