Bitcoin Ajandası

 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. Fan Token Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Fan Token Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1717 0

Bir tür kripto para birimi olarak bilinen Fan Token, kullanıcılarına çeşitli olanaklar sağlıyor. Fan Token satın alan insanlara platform tarafından ödüller sunuluyor. Ayrıca spor kulüpleri tarafından düzenlenen oylamalarda söz hakkına sahip olan Fan Token sahipleri, bunun dışında kulüplerin forma tasarımlarını da önemli ölçüde etkileyebiliyor.

2020 yılında kripto para borsalarında yerini alan Tokenler, diğer tokenlere kıyasla daha değerli bir dijital varlık olarak değerlendiriliyor. 2020 yılından bu yana piyasalara pek çok farklı token sürülmüş olup, yerli ve yabancı takımların Token’leriyle sıklıkla karşılaşabiliyoruz. Buna rağmen tüm bu dijital varlıklar arasında Fan Token’lerin bu denli değer kazanmasının en önemli nedeni olarak taraftarlarla beraber takımların da elde etmiş olduğu başarılar gösteriliyor.

Fan Token’e nasıl sahip olabileceğini merak eden tüketiciler için pek çok kripto para piyasası bulunuyor. Bu gibi piyasalar vasıtasıyla Token satın alabilmek son derece kolaydır. Bunun için yapılması gereken tek şey bu piyasalardan herhangi birinde üyelik oluşturmak ve hesaba yeterli miktarda para yatırmaktır. Bu sayede tüketici ve yatırımcılar sistem üzerinden dilediği kadar satın alabilme imkanına erişir.

Tüketicilerin, yatırımcıların hatta taraftarların dikkatini çeken Token, Türkiye’de ve dünyada pek çok spor kulübünün sahibi olduğu bir kripto para birimidir. Bu takımlardan birkaçına örnek gösterecek olursak:

 • Galatasaray
 • Adana Demirspor
 • Fenerbahçe
 • Denizlispor
 • Bursaspor
 • Trabzonspor
 • Eskişehirspor
 • İstanbul Başakşehir FK
 • Göztepe SK
 • Karşıyaka SK
 • Ankaragücü Spor
 • Juventus
 • Barcelona
 • As Roma
 • AC Milan
 • Paris Saint-Germain
 • Young Boys
 • Atletico Madrid
 • Manchester City

Söz konusu takım taraftarlarının Fan Token satın alması durumunda takımla alakalı pek çok durumda karar verebilme ve diğer taraftarlarla etkileşim halinde olabilmesi mümkündür.

Fan Token Nedir?

Fan Token Nedir?
Fan Token Nedir?

Taraftar Token adıyla da bilinen Token, son yılların en popüler dijital varlıkları arasında yer alıyor. Spor taraftarları açısından son derece önemli bir kripto para birimi olan Fan Token, piyasalarda spor kulüplerini bir araya getirmeyi hedefliyor. Üstelik bu sayede takımla alakalı çeşitli konularda taraftarlara söz hakkı tanıyan bu token, etkileşimi artırabilme amacı da taşıyor.

Token sahibi olan birçok takımın tokenlerini çeşitli kripto para piyasalarından satın alabilmek mümkündür. İnsanlar bu tokeni yatırım amaçlı satın alabileceği gibi bazı hizmetlere erişim sağlayabilmek adına da satın alınabilir. Fan Token’in ve bu tokenle sunulan hizmetin arz-talep ilişkisine göre fiyatı belirlenir. Dolayısıyla zaman zaman fiyat değişikliğiyle karşılaşabilmek mümkündür.

Taraftar Token’leri adından da anlaşılacağı üzere taraftarın spor kulüpleri tarafından sunulan hizmetlerden faydalanabilmesini sağlıyor. Taraftarlar bu tokenlerden ne kadar çok satın alır ve kulüplerinin etkinliklerine ne kadar çok katılım sağlarsa, kulüpte elde ettikleri avantajları da paralel olarak artış gösterir. Söz konusu tokenlerle halka arz edilen şirketlerle çalışabilmek de mümkündür.

Temelini incelediğimizde; token satın alan taraftarların tokenin işlem gördüğü borsa aracılığıyla kulüplerinin kararlarına yönelik oylamalarda bulunabildiğini görüyoruz. Bu sayede kendi fikirlerini beyan edebilme fırsatı yakalayan taraftarlar, çeşitli konularda söz hakkını kullanabilecğei bir süreçten geçiyor.

Bu şekilde kurgulanan token sayesinde spor kulüpleri taraftarıyla arasındaki bağı güçlendirebilirken, ayrıca daha fazla yatırımcı ve taraftara ulaşabiliyor. Ayrıca bu gibi projeler sayesinde spor kulüplerinin dünya çapındaki bilinirliği ve kripto piyasalarındaki değerinin artırılması da sağlanabiliyor.

Proje kapsamında kripto para birimi platform sağlayıcı kuruluşun spor kulübüyle bir anlaşma yapmasının ardından Fan Token ihraç edilmeye başlıyor. Bu aşamanın ardından hazırlanan sözleşmede tokenlerin sahibine ne gibi fırsatlar sunduğu, tanıdığı hakları gibi bilgilere yer veriliyor. Taraftarlar sahip oldukları bu dijital varlıklar sayesinde çeşitli mobil uygulamalar üzerinden kulübün oylamalarına katılabiliyor ve fikrini sunabiliyor. 

Fan Token Oluşturma

En Çok Yükselen Fan Tokenler
En Çok Yükselen Fan Tokenler

Tüketici ve taraftarların tokenler konusunda merak ettiği pek çok farklı konu bulunurken, bunlardan biri de Token oluşturma durumudur. Token sahip olmak isteyen insanlar genellikle nasıl oluşturulabileceği ya da satın alınabileceği gibi konularda araştırmalarda bulunurlar.

Fan Token oluşturabilmek ve bu token sahip olabilmek kripto para birimi tasarlamaktan daha kolaydır. Herhangi bir uzmanlık ya da teknik donanım gerektirmeyen bu işlemde, öncelikli olarak tokenin amacı belirlemelidir. Buna rağmen bir uzmandan yardım alınması faydalı olacaktır. 

En Çok Yükselen Fan Tokenler

Token’ler konusunda merak edilen konulardan bir diğeri de en çok yükselen ve sahibine en fazla kazandıran Fan Token’lerdir. Geçtiğimiz piyasa verilerini incelediğimizde en çok yükselen fan tokenlerin başında Galatasaray olduğunu görüyoruz. 10 TL gibi bir değerle halka arz edilen bu token, günümüzde değer artışı yaşamıştır.

2021 yılı verilene göre en çok kazandıran başka bir Token ise Fenerbahçe’dir. 15 ve 30 TL değerinde olmak üzere iki farklı türde piyasalara sunulan Fenerbahçe Taraftar Tokeni, önemli ölçüde değer artışı yaşamış görünüyor.

Bu iki taraftar tokeninin dışında Trabzonspor Tokeni, Gençlerbirliği, Fatih Karagümrük SK, Bursaspor Timsah Token ve AnkaToken gibi birçok dijital varlık, halka arz edildiği günden bu yana önemli gelişmeler kaydetmiş görünüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir