Bitcoin Ajandası

FarmerDoge Coin (CROP) Nedir? Nasıl Çalışır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. FarmerDoge Coin (CROP) Nedir? Nasıl Çalışır?

FarmerDoge Coin (CROP) Nedir? Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
3 0

FarmerDoge Coin, benimsenen eşsiz operasyonu sayesinde kripto para sektöründe popülerlik kazanmış bir dijital varlıktır. Dünya genelinde gelişmekte olan kripto paralardan biri olarak değerlendirilen bu meme coin, çoklu kripto para özelliğine sahip olan bir meme coinden esinlenilerek tasarlanmıştır. Bu nedenle de dijital paralarla ilgilenen birçok yatırımcı açısından merak konusudur.

Günümüz dünyasında binlerce farklı kripto paranın temel değeri dijital olarak belirlenmiş olsa da genellikle farklı amaçlar doğrultusunda işlev görebiliyor. Bu nedenle de özellik bakımından çeşitlilik gösterebiliyor. FarmerDoge Coin (CROP), pek çok dijital paradan farklı bir tasarıma sahip olan bir varlıktır. Kripto yatırımcıları genellikle kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan projelere dahil olmayı ister. Piyasalara giriş yapan çeşitli tokenlerle CROP gibi bir tokenden etkilenen varlıklar doğası gereği daha fazla yatırımcı çekebilmek adına çalıştıklarından kitlesel bir ilgiyle karşılaşabiliyor.

FarmerDoge Coin Nedir?

FarmerDoge Coin Nedir?
FarmerDoge Coin Nedir?

FarmerDoge, dünyayı beslemeye odaklanmış çoklu para birimi konseptine bağlı ilk kripto para birimi olarak tanımlanıyor. Çoklu para birimine sahip bir ödül sistemi işleten bir BEP-20 tokeni olarak da ifade edilebilen bu coin, piyasalarda genellikle çok temettülü sistem üzerinden ödül sunan bir kripto para birimi olarak tanınıyor.

FarmerDoge Coin Ne Zaman Çıkarıldı?

Piyasalarda son derece yeni olan FarmerDoge, 2021 Ağustos döneminde kullanıcılarına sunulan bir kripto para birimidir. Projenin vizyonu, hayırseverliği ve daha az şanslı olan insanlara yiyecek sağlamanın gerçek hayattaki faydasını kolaylaştırmak ya da iyileştirmektir.

FarmerDoge projesi ilk olarak süpermarketler açısından kusurlu olduğu düşünülen ürünleri yiyecekleri satın almak ya da bağışlamak üzere dünyanın pek çok farklı bölgesinden entegre olma planıyla hayata geçirildi. Bu aşamadan sonra projenin geliştirici ekibi bu yiyecekleri ihtiyaç sahiplerine dağıtmak ve topluluk içindeki evsizlerin barınaklarına getirmek amacıyla taze yemekler hazırlamak üzere restoranlara taşıyacaktı.

Bu projenin arkasında olan isimler tümüyle anonimdir. Diğer yandan FarmerDoge Coin CEO’sunun 2008 yılından bu yana kripto sektöründe yer aldığı, erken projelere yatırım yaptığı ve her projenin sahip olduğu dinamikleri araştıran bir kişi olarak biliniyor.

FarmerDoge Özellikleri Nelerdir?

FarmerDoge Coin, başka bir deyişle CROP özellikleri pek çok yatırımcının merak ettiği bir konudur. Bu özelliklerden birkaçına örnek göstermemiz gerekirse;

 • Kullanıcıların Binance blok zinciri içerisinde herhangi bir kripto para birimini toplamasına imkân sunan çoklu para birimi ödül konseptine sahiptir.
 • En iyi 50 kripto para birimi ya da piyasaya sürülen yeni meme coin fark etmeksizin Binance akıllı blok zincirinde herhangi bir dijital varlıkla uyum sağlama özelliğine sahiptir.
 • Yerel çiftçilerden meyve ve sebze satın alıp hayır kurumlarına bağışlarken pek çok insanın karşılaştığı açlık problemlerini en aza indirgeyebilmek adına çalıştığı için dostane bir topluluğu benimser.
 • Kullanıcılar açısından yalnızca yerel tokeni olan CROP değil, herhangi bir BEP-20 tokeni kullanımına da imkân sunan eşi benzeri olmayan bir verim çiftliği sistemine sahiptir.

CROP Token Nedir?

CROP, FarmerDoge platformunun yerel tokeni olarak ifade edilir. Dolaşımda toplam 10 milyar CROP token arzı bulunur. Bu tokenlerden toplam arzın yüzde 62’si özel etkinlikte gerçekleştirilen bir ön satışla sahiplerine sunuldu. Toplam arzın yüzde 33’lük bölümü tanıtım etkinliğinde satılırken, geriye kalan arzın yüzde 5’i de geliştirici ekip arasında dağıtıldı.

Diğer yandan FarmerDoge jetonu, gerçekleştirilen her bir CROP token işleminde yüzde 15’lik vergi uygulanan bir deflasyon tokeni olarak kullanılır. Fakat söz konusu bu verginin yüzde 10’u topluluk üyelerini ödüllendirmek için dağıtılırken, yüzde 3’üyse projenin tanıtımı ve pazarlanması için kullanılır. Vergi dağılımındaki yüzde 2’lik kısımsa likidite sağlamak amacıyla kullanılır.

FarmerDoge yerel tokeni olan CROP fiyatı diğer birçok kripto paara birimi gibi değişiklik gösteriyor. Güncel CROP fiyatı yazım esnasında (6 Haziran 2022) yüzde 7.60’lık değer artışıyla 0.00016 dolardan işlem görüyor.

FarmerDoge Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Piyasalarda eşi benzeri olmayan bu meme coinle alakalı merak edilen bir diğer konu da FarmerDoge Coin avantajları ve dezavantajlarıdır. Her ne kadar benzersiz ve faydalı bir proje olsa da bazı avantaj ve dezavantajları bulunabiliyor.

Avantajları

FarmerDoge avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Topluluk üyelerine verimli bir hizmet sunabilmek adına güçlendirilmiş blok zinciri Binance Smart Chain verimliliği kullanılıyor.
 • Projenin misyonu dünyayı beslemek, açlık oranını düşürmektir.
 • Herhangi bir BEP-20 belirteciyle uyumlu olmasından dolayı topluluk üyelerini dönüştürme zahmetinden ve yüksek işlem ücretlerinden kurtarır.
 • Varlığın işlem hacminin arttığı zamanlarda kullanıcılarına daha büyük ödüller sunar.
 • FarmerDoge Token’le gerçekleştirilen işlemler daha hızlı ve az masraflıdır. Moreso, topluluk üyelerinin otomatik ödeme özelliği sayesinde kolay bir ödül dağılım sistemi keyfini sürmeyi sağlar. Dolayısıyla topluluk üyeleri ödüllerini talep etmek durumunda kalmadan cüzdanından edinebilir.

Dezavantajları

FarmerDoge tıpkı diğer kripto varlıklarda olduğu üzere bazı risklere de sahiptir. Dezavantaj olarak ifade ettiğimiz bu risklerden bazıları da şunlardır:

 • FarmerDoge Coin kullanıcılarına uzun vadede eksiklik riski taşıyan anonim bir ekip tarafından kurulmuştur.
 • Özellikle de piyasa şartları uygun olmadığı zamanlarda kısa vadeli yatırımcılarını savunmasız ve korumasız hale getiren son derece değişken bir tokendir.  

FarmerDoge, piyasalarda son derece yeni ve gelişmeye açık bir proje olmasına rağmen topluluk üyelerini heyecanlandıran bir potansiyele sahip sayısız ve benzersiz özellikler vadediyor.

Piyasa değeri sıralamasında üst sıralara yükselmek ve topluluk üyelerine daha verimli bir hizmet sunabilmek adına daha fazla gelişme gösterme arayışında gibi görünüyor. Sahip olduğu birçok umut vadeden özellik sayesinde türünün ilk örneği olan FarmerDoge, yakın gelecekte ilerlemek ve yükselmek adına ihtiyaç duyduğu potansiyele sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir