Bitcoin Ajandası

Raydium’un Farming Opsiyonlarını Maksimum Verimle Kullanma Kılavuzu
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Raydium’un Farming Opsiyonlarını Maksimum Verimle Kullanma Kılavuzu

Raydium’un Farming Opsiyonlarını Maksimum Verimle Kullanma Kılavuzu

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Raydium, günümüzün en popüler altcoinlerinden Solana blockchain’i bünyesinde çalışan ve merkezi olmayan bir platform olarak biliniyor. Likidite havuzları sayesinde bir çeşit AMM protokol hizmeti sunan bu platform, havuzlar aracılığıyla likidite sağlayıcılarına ödüller sunuyor. Dolayısıyla önemli bir gelir kaynağı olarak değerlendiriliyor. Farming opsiyonları bu anlamda platform üyeleri için öenm teşkil ederken, birçok kullanıcı LP tabanlı farmingler sayesinde nasıl en yüksek oranda kazanç sağlayabileceğini merak ediyor.

Project Larix platformu, Solana üzerinde çalışan başka bir merkeziyetsiz platform olarak karşımıza çıkıyor. Platformda yer alan mortgage çözümü sayesinde Raydium’daki farming opsiyonlarından maksimum verim elde edebilmek mümkün kılınıyor. Farming işlemlerini nasıl verimli hale getirileceğine geçmeden önce bu farming’in ne işe yaradığından ve Raydium’un ne olduğundan kısaca bahsedelim.

Farming Opsiyonları Ne İşe Yarar?

Farming Opsiyonları Ne İşe Yarar?
Farming Opsiyonları Ne İşe Yarar?

Kripto para piyasalarında son derece önemli bir yere sahip olan farming, başka bir deyişle farming opsiyonları, son dönemin en popüler konuları arasında yer aldığından birçok yatırımcı açısından merak konusudur. Farming opsiyonlarının en önemli işlevi, kripto para yatırımcısının olabildiğince çok getiri elde etmesini sağlamasıdır.

Farming’in nasıl fayda sağladığını merak edenler için; bir kripto para yatırımcısı cüzdanında bulunan tüm varlıkları ilgili platformun havuzuna ekler ve bu varlıklara belli bir süre dokunmadığı takdirde belirlenen oranda faiz elde eder.

Bununla beraber ücret indirimi elde etme konusunda da faydalı bir sistem olan farming, yatırımcının piyasalarda hangi işlemin ne anlama geldiğini iyice öğrenmesi ve tecrübe kazanmasıyla beraber önemli ölçüde bir gelir kapısı olarak kullanılabilir.

Raydium Nedir?

Raydium ise bir çeşit AMM potokolü, yani otomatik piyasa yapıcı hizmeti veren bir platform olarak bilinir. Solana blok zinciri üzerine inşa edilen bu platform, merkezi olmayan borsa Serum için faaliyet gösterir.

Genellikle farming, staking ya da merkezi olmayan borsa (DEX) işlemleri için tercih edilen Raydium, bir dijital varlığın fiyatını otomatik olarak belirleyen bir tür yazılım türüdür. Bu platformun en önemli amacı, merkezi olmayan ticaret açısından uygun bir zemin hazırlamaktır.

Solana ağında çalışan DEX niteliğindeki Raydium, Serum’un güç kaynağı olarak faaliyet gösterirken, otomatik piyasa yapıcı olması sebebiyle DEX’e likidite de sağlayabilir. Bu platform, merkezi yapıya sahip bir limit emir defterine likidite sağlaması sebebiyle diğer AMM’lerden farklı bir konumdadır.

Raydium platformuyla alakalı bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri; takas özelliğine sahip olmasıdır. Bu özellik sayesinde platform üyelerine Serum üzerinden diğer varlıklarla değiş tokuş yapabilme imkânı sunulurken, kullanıcı ara yüzü, limit emirlerinde olduğu üzere farklı ticaret özelliklerinin aktif edilmesine de izin verir. Ayrıca platformun, kullanıcıların işlem maliyetlerinin yüzde 0.03’ünü talep etmelerine olanak sağlayan RAY adında yerel bir tokeni de bulunur.

Diğer yandan Raydium projesi, kendisini diğer AMM protokollerinden farklı kılan bazı özelliklere sahiptir. Bu özellikleri şu şekilde örneklendirebilmek mümkündür:

  • Daha hızlı olması,
  • Daha az maliyetli olması,
  • Kullanıcı dostu bir alım-satım arayüzüne sahip olması,
  • Likidite açısından ekosistem çapında merkezi bir sipariş defteri sunmasıdır.

Sahip odluğu bun gibi özellikler, Raydium’u geleneksel otomatik piyasa yapılardan farklı kılar.

Bileşik Getiri ve Otomatize Edilen LP Sistemi

Platform üyeleri Raydium aracılığıyla likidite elde etmeye başladıkları andan itibaren sahip oldukları LP Token’larını, başka bir deyişle likidite elde ettiklerinin ispatı olan bu varlıkları Larix’e aktararak getirisini maksimum düzeye ulaştırabiliyor.

Larix ise söz konusu olan bu tokenlar aracılığıyla elde edilen getirileri otomatik olarak tekrar ilgili likidite havuzuna aktararak bileşik getiri elde etme fırsatı sunuyor. Böylelikle platform üyeleri farming opsiyonları sayesinde elde ettiği getiriyi yani token ödüllerini, aynı havuza otomatik olarak aktararak LP miktarının artırılmasını sağlayabiliyor. Bu şekilde gerçekleşen otomatik getiri sistemi sayesinde bahsi geçen opsiyonlardan büyük ölçüde verim elde edilebiliyor.

Bileşik getiri sistemi sayesinde platform üyelerinin havuzdaki payı direkt olarak artış gösterirken, ödüllerden elde edilen pay da aynı şekilde artış gösterebiliyor.

LP’ler Üzerinden Borçlanma

Larix tarafından kullanıcılarına sunulan pek çok farklı avantajdan bir diğeri de LP Token’lar aracılığıyla borçlanma imkânı sunulmasıdır. Platform kullanıcıları için stake edilmiş LP Token’lar sayesinde ilgili varlıklardan herhangi birini borç olarak alma fırsatı tanıyor.  

Bu durumu bir örnekle izah edecek olursak; Raydium RAY-SOL LP Token’larını Larix platformuna kilitlediğinizi varsayalım. Bu tokenlar karşılığında havuzda yer alan RAY ya da SOL platformundan borç alabilmeniz mümkündür. Kilitlenen LP Token’lar borç ödenene kadar platform tarafından rehin alınırken, borcun ödenmesi halinde serbest bırakılıyor. Böylelikle sizin için devamlı olarak getiri sağlayan LP Token’ların bu sistemi bozulmadan çeşitli varlıkları da borç alarak işlemlerin yönetilmesi sağlanabiliyor.

Farming opsiyonlarından olan borçlanma sayesinde platform üyeleri LP Tokenları karşılığında borç aldıkları varlıkları çeşitli yatırımlarda değerlendirme fırsatı yakalayabiliyor.

LP Token’lar Nasıl Larix’e Transfer Edilir?

Raydium platformunda kullanıcıların merak ettiği pek çok farklı konudan bir diğeri de LP Token’ların Larix’e nasıl transfer edilebileceğidir. Son derece basit bir işlem olan transfer için öncelikli olarak Raydiumn üzerinde yer alan Liquidity bölümündeki ilgili işlem çiftinde varlıklar kilitlenerek LP token ödülü elde edilir. Ödül kazanımının ardından Larix’e gidilerek cüzdanda bulunan tokenlar “Suppy” menüsü üzerinden kilitlenir.

Bu adımların gerçekleştirilmesinin ardından kullanıcılar bileşik getiri elde edebilme ya da LP Token’lar sayesinde borç alma gibi avantajlardan faydalanmaya başlayacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir