Bitcoin Ajandası

FATF Kripto Para Anti-Para Aklama Kılavuzunu Yayımlıyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. FATF Kripto Para Anti-Para Aklama Kılavuzunu Yayımlıyor!

FATF Kripto Para Anti-Para Aklama Kılavuzunu Yayımlıyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF), içine kripto paraların yanında merkezi olmayan finans ve NFT’leri de kapsaması adına yayımlanma tarihini Mart ayında uzamasının ardından zaman sonra son aşamaya gelindi. FAFT, kripto para anti-para aklama kılavuzunu yayınlıyor.

G7 ülkeleri üzerinden kurulan ve birçok ülkenin de dahil edildiği Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force – FATF) başkanı Marcus Pleyer, kısa zamanda kripto para firmaları için yeniden revize edilen rehberlerini para aklama kılavuzu ile yayımlamaya alacaklarını bildirdi.

Konuyla ilgili yapılan basın toplantısında konuşma yapan Pleyer, “Sanal varlıklara ve bu tür yatırımlara risk temelli yaklaşan ve buna göre hazırladığımız bu kılavuz önümüzdeki hafta yayınlanacak” dedi.

Kripto Para Anti-Para Aklama Kılavuzu

Kripto Para Anti-Para Aklama Kılavuzu
Kripto Para Anti-Para Aklama Kılavuzu

Küresel bir anti para aklama kontrol kuruluşu FATF, konu olarak ise VASP’lar (sanal varlık hizmet sağlayıcıları) hakkında da kuralların olduğu bir taslağı hazırlayarak Mart ayında yayımlamıştı. Ancak sonrasında da ana rehberin içine NFT’ler ve DeFi sektörü unsurlarından konuya katılması üzerine karar alınarak rehberin çıkarılma tarihi uzatmıştı.

“Ülkeler bir an önce ‘seyahat Kuralı’nı uygulamalı.”

Şirketler için Zor ve Pahalı Olacaktır

Konuyla alakalı konuşma yapan uzmanlardan biri olan XReg ve danışmanlık firma ortaklarından biri olan Sian Jones, rehber üzerinden aynı zamanda merkezi finans içindeki VASP’ların da tanımlamasının gerektiğini de belirtti.

Şirketlerin yeni düzenlenen kuralların uygulamasının zor olacağını düşündüğünü de belirterek Jones, “Muhtemelen bu kılavuzdaki kurallara uyum sağlamak şirketler için zor ve pahalı olacaktır” dedi.

“37 ülkenin dahil olduğu FATF’de Türkiye de bulunuyor.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir