Bitcoin Ajandası

Federal Rezervi Duyurdu: O Projeye Onay Verildi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Federal Rezervi Duyurdu: O Projeye Onay Verildi!

Federal Rezervi Duyurdu: O Projeye Onay Verildi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

ABD Federal Rezervi, piyasalarda uzun zamandır beklenen anlık ödeme projesi FedNow’ın temmuzda gerçekleştirilecek olan lansmanına onay verdi.

Finans kurumlarına sunulan hizmetlerde ödeme süresini azaltmayı amaçlayan FedNow ödeme sistemi projesi, temmuz ayında gerçekleştirilecek olan lansman için onay aldı. Söz konusu bu yeni ödeme sistemi, pek çok farklı şekilde nitelendirilmeye başlandı. Kullanıcılar, hem merkez bankası kripto para birimleri hem de stabilcoin’lere alternatif olarak düşündüğü FedNow projesine umutla bakıyor. Bu proje, anında gerçekleşen ödeme sistemleriyle beraber satıcılar, tüketiciler ve bankalar arasındaki işlemlere önemli bir kolaylık sunacak.

Bununla beraber Federal Rezerv’in kontrol etmesi sebebiyle hükümet açısından önemli bir adım teşvik ediyor. Tüm bunların dışında Clearing House’un gerçek zamanlı ödemelerine sağladığı RTP ağı, büyük çaplı bankaların işletmesinde yer alıyor.

ABD Federal Rezervi Projenin Detaylarını Verdi

ABD Federal Rezervi Projenin Detaylarını Verdi
ABD Federal Rezervi Projenin Detaylarını Verdi

Dün (15 Mart) gerçekleştirdiği duyuruda ABD Fed, FedNow projesinin başlangıç tarihinin temmuz ayı olacağını, ABD hazinesi ve pek çok farklı finans kurumlarının lansmanın gerçekleştirilmesinden itibaren ağı kullanmaya başlayacaklarını belirtti.

 2019 yılında duyurusu gerçekleştirilen yeni ödeme sistemi projesi FedNow, ticari işlem gerçekleştiren kullanıcılardan bir Fed kredi hesabı vasıtasıyla alıcıya iletim sağlayabiliyor. Günün hemen her saatinde brüt ödeme imkanı sunan sistem, dolandırıcılık risk yönetimi açısından da önemli özellikler sağlıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir