Bitcoin Ajandası

FEG Coin (Fegtoken) Nedir? FEG Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. FEG Coin (Fegtoken) Nedir? FEG Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

FEG Coin (Fegtoken) Nedir? FEG Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Kripto para sektöründe ilk olarak Deogecoin’in piyasaya sürülmesiyle başlayan meme coin macerası, sonrasında Shiba Inu ve bunun gibi çeşitli projelerle devam etti. 2021 yılında meme coin meraklılarına sunulan FEG Coin de bu projeler arasında yer aldı.

Projenin resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre FEG Coin, merkeziyetsiz finansın yapılandırma şeklinde değişiklik sağlayan ve geliştiren bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen bu proje, ERC-20 tokeni niteliği taşıyor. Üstelik projenin Binance Smart Chain’de yer alan FEGex isminde bir kripto para borsası da bulunuyor. Protokolün geliştirici ekibi Binance Smart Chain ve Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan merkeziyetsiz bir finans ağını kullanıcılarına sunuyor.

FEG Token projesinin dolaşımdaki maksimum arzı 100 kat trilyon olarak biliniyor. Deflasyonist bir token olarak nitelendiriken FEG Coin için her işlemde sahiplerine %1 vergi dağıtılıyor. Bununla beraber ek olarak %1 token yakımı gerçekleştiriliyor. Bu sayede FEG Token sahipleri için teşvik sunulurken, arzın da zaman içerisinde azalmasına zemin hazırlanıyor. Proje geliştiricileri yakılacak olan token miktarında herhangi bir limitin olmadığını söylüyor.

İlk olarak 2021 yılının ocak ayında piyasaya sürülen FEG Token, Reflect Finance (RFI) projesinden esinlenerek geliştirilmiş bir projedir. Projenin Ethereum’daki arzının %57’si yakılırken, Binance Smart Chain’de yakılan tokenlerin oranıysa %56 olarak biliniyor. Şimdilerde Ethereum ağı dolaşımında yer alan token miktarı 42 kat trilyon, Binance dolaşımındaki arz miktarıysa 44 kat trilyon. Ayrıca Ethereum’daki arzın %1’i, Binance Smart Chain’deki arzında %0,75’i kilitli bulunuyor.

FEG Coin Nedir?

FEG Coin Nedir?
FEG Coin Nedir?

2021 yılının ilk ayında piyasaya sürülen ve pek çok farklı borsanın listesine giren FEG Coin, eğlence amacıyla geliştirilmiş olan bir meme coin’dir. BSC altyapısında geliştirilen ve ERC-20 blok zincirinde kullanılan bu meme coin, bir DeFi projesi olarak tanımlanıyor. Bununla beraber kendine ait bir borsaya da sahip olan bu proje, DeFi teknolojilerini geliştirmeyi ve merkeziyetsiz olarak geliştirilen finans ortamı oluşturmayı hedefliyor. Tüm bu amaçlara karşın genel olarak bir eğlence coini olduğu ifade ediliyor.

Her ne kadar eğlence amacıyla geliştirilmiş olsa da belli başlı amaçlara sahip olması sebebiyle shit coin olarak nitelendirilemeyen FEG Coin, protokolde yönetişim tokeni olarak da kullanılabiliyor. FEGex borsası açısından bir yönetişim tokeni niteliği taşıyan bu kripto varlık, pek çok yatırımcı tarafından ne yazık ki tam anlamıyla bilinmiyor.

FEG Coin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Diğer pek çok kripto para projesinde olduğu üzere FEG Token projesinin de kullanıcılarına sağladığı bazı avantaj ve dezavantajlar bulunur. FEG Coin avantaj ve dezavantajlarına kısaca değinebilir.

Avantajları

 • FEG Token sahipleri belirli bir vadede yatırımlarını stake ederek pasif gelir elde etme şansına sahiptir.
 • Bankadan kredi kullanamayan yatırımcılar FEG Token sahiplerinden borç isteyebilir.
 • Kripto para yatırımcıları sınır ötesi transfer işlemlerinde herhangi bir ücret ödemez. Alım-satım gibi ticari işlemlerde %2 komisyon kesintisi yapılırken, bu kesintisinin %1’i işlem sonrasında yatırımcılara geri iade edilir.

Dezavantajları

 • FEG Token şimdilerde birkaç farklı borsada işlem gördüğü için düşük bir erişilebilirliğe sahiptir.
 • FEG Token Ethereum ağının desteğiyle çalışır. Bu durumda işlem yükünden kaynaklı olarak bazı zamanlarda emir onayı için uzun süre beklemek gerekebilir.

FEG Coin Yorumları

FEG projesiyle alakalı merak edilen pek çok farklı konu bulunurken, bunlardan biri de FEG Coin yorumlarıdır. Ön planda eğlence amacıyla geliştirilen bir proje görülürken, arka planda bir proje yürütülüyor. Farm, stake, faucet gibi çeşitli özelliklere sahip olan bu kripto para projesi, kendine ait bir kripto para borsası ve takip uygulamasına da sahiptir. Dolayısıyla günümüzde birçok uzman FEG projesi hakkında olumsuz bir yorumda bulunmazken, projenin tek problemi yüksek bir arza sahip olması olarak bilinir. Bu durumda FEG hacmi ne kadar büyürse büyüsün fiyat bakımından çok yükselebileceği düşünülmüyor.  

Kendisine bir orta yol bulmaya çalışan bu kripto para birimi hakkında uzmanların FEG Coin yorumları ve gelecek tahminleri genellikle daha iyi olabilir yönünde. Buna karşın ilerleyen süreçlerde gerçekleştirilecek olan daha fazla coin yakımı sayesinde durumun tersine dönebileceği ve fiyatın da büyük ölçüde değerlenebileceği düşünülüyor.

FEG Coin Fiyatı

Yazım esnasında (16 Eylül 2022) FEG Coin fiyatı 0,0000000036 dolar civarında seyrediyor. Diğer pek çok düşük değere sahip olan kripto para birimleri gibi önemli bir volatiliteye sahip olan bu varlık, gün içerisinde sık sık değişim yaşayabiliyor. Birkaç ay öncesinde de ciddi bir yükseliş gösterdiği bilinirken, bu yükselişin devam ettiği düşünülüyor. FEG’in şimdiye kadar gösterdiği en yüksek ve en düşük fiyat verilerini şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Tüm zamanların en yüksek değeri 2021 Mayıs döneminde 0.00000004 dolar olarak kaydedildi
 • Tüm zamanların en düşük değeriyse 2021 Şubat döneminde 0.000000000018 dolar olarak kayıtlara geçti.

FEG Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

FEg Coin satın alabilmenin mümkün olduğu yalnızca birkaç kripto para borsası bulunurken, bu borsaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Gate.io
 • UniSwap
 • ApeSwap
 • Gemini
 • Kraken
 • CoinGecko
 • XT.COM
 • BKEX
 • PancakeSwap
 • Decoin

Söz konusu olan bu borsalardan hesap oluşturan kripto para yatırımcıları kimlik doğrulamasını gerçekleştirerek dilediği kadar FEG Token satın alma ve ticaretini gerçekleştirebilme şansı elde edebilir. Fakat bu borsaların listesini kapatma ihtimalinin olduğunu da unutmamak gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir