Bitcoin Ajandası

Fibonacci İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Fibonacci İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fibonacci İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Kripto para piyasalarında Fibonacci indikatörü, diğer birçok finans piyasasında olduğu üzere sıklıkla kullanılan bir terimdir. Bir tür fiyat göstergesi olarak ifade edebilmenin mümkün olduğu Fibonacci, hemen her yatırımcının bilmesi gereken bir kavramdır.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde Fibonacci indikatörünün ne olduğu ne işe yaradığı nasıl kullanıldığı gibi detaylardan bahsettik.

Fibonacci İndikatörü Nedir?

Fibonacci İndikatörü Nedir?
Fibonacci İndikatörü Nedir?

Adını İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci’den alan Fibonacci dizisi, ilk olarak 13’üncü yüzyılın ortalarında ortaya çıkmıştır. Her bir sayının kendisinden önce gelen iki sayının toplam değeriyle diziye eklenmesi neticesinde Fibonacci dizisi oluşmaktadır. Bu durumu bir örnekle izah etmemiz gerekirse, 0,1,1,2,3,5,8,13… Dizide bulunan söz konusu bu sayıların özelliği, bu sayıların kendisinden önceki sayıya bölümünün altın orana yakınlaştırmasıdır. Altın oransa varlıkların görünümünün parçalarıyla uyum dengesi kurmasına yardımcı olan geometrik ve matematiksel hesaplamadır.

Fibonacci indikatörü ya da başka bir deyişle Fibonacci göstergesi hem kripto piyasalarında hem de diğer finans piyasalarında sıkça adı geçen ve Fibonacci dizisine dayanan bir tür fiyat göstergesi olarak ifade edilmektedir. Herhangi bir kripto para biriminin fiyat grafiğinde olası destek ve direnç seviyelerinin tespit edilmesinde fayda sağlamaktadır. Uzman yatırımcılar ya da yeni başlayanlar için önemli bir yere sahip olan bu gösterge, borsa ya da kripto yatırımcılarına hizmet vermektedir.

Analizler açısından son derece faydalı olan Fibonacci indikatörü, yatırımcıların pek çok farklı ihtiyacına yanıt vermekte ve bütün finansal yatırım araçlarında çalışmaktadır. Tüm zaman aralıklarında kullanılabilmesi sebebiyle teknik analizde finansal piyasalarda işlem yapan yatırımcılar açısından oldukça sevilen bir araçtır. En sık kullanılan Fibonacci düzeyleri genellikle uzatma ve düzeltme düzeyleri olarak bilinmektedir.

Fibonacci Göstergeleri Nasıl Kullanılır?

Göstergede bulunan Fibonacci dizi rakamları özel oranları yüzde olarak ifade etmektedir. Bu oranlar, %0, %23,6, %38,2, %61,8, %78,6 ve %100 olarak bilinmektedir. Yatırımcılar açısından %50’nin de önemli olduğu bilinmektedir. Bu nedenle Fibonacci indikatörü bu alanda sıklıkla kullanılmaktadır.

Fibonacci indikatörü kullanabilmek için bir kripto para biriminin belirli süre zarfı içerisindeki fiyat grafiğinde tepe ve dip seviyesinin belirlenmesi gerekir. Yükseliş halinde dip seviye 1 ya da %100 olarak ifade edilir. Tepe seviyesiyse 0 ya da %0’dır. Düşüş halindeyse durum tam tersidir. Fibonacci çizgileri, fiyatın karşı karşıya kalacağı olası destek ve direnç seviyelerini ifade etmektedir. Bu seviyelere Fibonacci düzeltme seviyeleri adı verilmektedir.

Fibonacci düzeltme seviyeleri, yatırımcıların giriş ya da çıkış seviyelerini belirlemeye ve stop loss koymaya yardımcı olan seviyelerdir. Bununla beraber yatırımcılar, yükseliş halinde bu seviyeleri alım yapmak ya da stop loss koymak adına kullanabilmektedir. Ayrıca Fibonacci göstergesi, düzeltme seviyelerinde kullanılabileceği gibi uzatma seviyelerinin belirlenmesi konusunda da kullanılabilmektedir. Uzatma seviyeleri, bir kripto para biriminin fiyatının düzeltme sonrası en fazla hangi seviyeye kadar ulaşacağına işaret etmektedir. Kar elde etme hedefi olarak yatırımcılar tarafından bu seviyeler tercih edilmektedir.

Finonacci indikatörü yaygın olarak kullanılan bir göstergedir. Fakat bu göstergenin öznel olduğundan bahsedebilmek mümkün olurken, herhangi bir mantığa dayanmadığı da bilinmektedir. Sadece matematiksel bir işlemin sonucu olmakla beraber diğer birçok göstergede olduğu gibi Fibonacci’de de teknik analizleri kullanmak ve makro faktörleri dikkate almak gerekir.

Fibonacci Göstergelerinin Bulunduğu Siteler

Fibonacci göstergesi, bir finans piyasasında fiyat hareketlerinin hangi tarihlerde düzelme göstereceğini anlayabilmek için kullanılan bir araçtır. Kriptoda Fibonacci indikatörü, piyasadaki trendlerin tersine hareketini tespit etmek ve bu seviyelerde alım-satım yapabilmek için kullanılmaktadır. Buna göre bir kripto para biriminin indikatörüne bakarak alım-satım zamanlaması yapabilmek mümkündür. TradingView ve Investing gibi siteler üzerinden Fibonacci göstergesi kullanılabilmektedir.

Teknik Analizde Fibonacci Göstergesinin Anlamı

Teknik analizde Fibonacci indikatörünün doğru bir şekilde kullanılması, finans piyasalarındaki hareketleri daha kolay takip edebilmeye olanak sağlamaktadır. Bunun için Fibonacci Time Zones adındaki bir araç çubuğunu tercih ettikten sonra ilk çıkış noktasını grafik üzerinde işaretlemek gerekir. İşaretlemenin ardından imleci izleyen birbirine dik çizgiler çıkacaktır. Yatay şekilde mesafesi birbirine altın oran koyularak yerleştirilen bu çizgiler, zaman düzleminin peşi sıra yerleştirilmektedir. Bu sayede herhangi iki noktada yükseliş ya da düşüş gösteren bir fiyatın dip seviyesiyle zirvesi otomatik olarak belirlenmiş olacaktır. Üstelik grafikte herhangi bir zaman aralığında önemli olarak kabul edilebilecek hareketler oluşabileceğinin anlaşılması daha kolay bir hal alacaktır.

Teknik analiz yapan uzmanlarsa süregelen bir fiyat hareketinin geçmişe bağlı birçok hareketten kaynaklandığını düşünebilmektedir. Bu nedenle tüm fiyatlandırma sürecinin birbiriyle bağlantılı çeşitli olayları barındırdığı da düşünülmektedir. Piyasada seyreden mevcut fiyat hareketi, geleceğe yönelik fiyat hareketleri üzerinde potansiyel etkiye sahiptir. Dolayısıyla çok fazla tercih edilmese de Fibonacci Time Zones geçmiş ve gelecek verileri zaman ölçeğinde ilişkilendiren bir araç olarak ön plana çıkmaktadır.

Fibonacci Kimdir?

Leonardo Fibonacci, 12’nci yüzyılda İtalya’nın Pisa şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası bu şehirde bir ticaret elçisi olan Fibonacci, babasıyla beraber çalışmaya başlamıştır. Böylelikle İslam dünyasında birçok matematikçiyle iletişim kurmuş, bu kişilerden elde ettiği bilgileri İtalya’ya taşıyıp yaygın hale getirmiştir. Liber Abaci (Abaküs Kitabı) isimli eserini 1202 yılında yayımlayan ünlü matematikçi, bu eserinde sayı sistemleri ve dört işlem gibi temel matematik bilgilerinden bahsetmiştir.

Liber Abaci kitabında ayrıca Fibonacci, kapalı bir ortamda bulunan tavşan ailesinin artışını, her tavşan çiftinin 1 ay sonrasında yavru sahibi olup o yavruların da 1 ay sonrasında yavru sahibi olduğu gibi ideal varsayımlarla hesaplamayı anlatmaktadır. Bu problemin çözümünde tavşan çiftlerinin sayısında artış gösteren sayılara Fibonacci sayıları, sayıların oluşturduğu diziyeyse Fibonacci dizisi adı verilmektedir. Bu sayı dizisi 6’ncı yüzyıldan bu yanan Hintli matematikçiler tarafından bilinirken, Avrupa’ya ise ilk kez Leonardo Fibonacci tarafından getirilmiştir. Ünlü matematikçi 1240 yılında dünyaya geldiği şehirde hayatını kaybetmiştir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir