Bitcoin Ajandası

Filecoin Nasıl Çalışır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Filecoin (Fil) Nasıl Çalışır? Filecoin Hakkkında Bilmeniz Gerekenler!

Filecoin (Fil) Nasıl Çalışır? Filecoin Hakkkında Bilmeniz Gerekenler!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Filecoin (FIL) kullanıcıların, dosyalarında bulunan ağı kolaylaştırmada sorumlu olan bilgisayarlar için depolama madencilerinde depolamak için yapılan ödeme şeklidir. Bu sistemler geleneksel yedeklemeler aracılığıyla uğraşma sonrasında zorlu kurulum sonrasında uğraşmaktan kaçınmak isteyenler için hükümet sansürleri için atlayarak ilerlemek isteyenler tarafından kullanılabilir.

Filecoin Nasıl Çalışır?
Filecoin Nasıl Çalışır?

FIL ’de kullanıcıların dosyaları depolama madencilerinin içerisinde depolamada ödeme yapılmasının ardından depolama madencileri, dosyaları depolamaktan ve dosyaları belli bir zaman içerisinde doğru şekilde gizli tutulduğunu kanıtlamaktan sorumlu olan bilgisayarlar olmuştur.

Dosyaları depolamada ya da diğer kullanıcılar için dosya saklamada para kazanmayı isteyen kişiler için Filecoin önerilmektedir. Kullanılan depolama alanları ile fiyat konusunda tek bir şirket kontrolü altında bulunmamaktadır. Bu süreç yerine herkesin katılım sağlayabileceği platform, depolama ve alım yapmak için açık pazarların hizmetini verir.

Filecoin (FIL) Nasıl Çalışır?

Mantık olarak bakıldığında Dropbox ile benzerlik göstermesinin yanında blok zincirleri tarafından da destek görmektedir. Bu ağ içinde bazı verilerin depolanmasını isteyen kişiler madenci ödemesi yapmak zorunda kalırlar. Ne kadar ödeme yapmaları gerektiği ise madenciler arasında oluşan depolama kısmında en düşük fiyat sunmak için oluşan rekabet sonrasında belirlenir. Filecoin (FIL) , bu pazarların hiber rekabetçi olacağı konusunda belli bir iddia oluşturmuştur ve bu nedenle de Amazon Web Hizmetleri gibi merkezi yapısı bulunan depolama sisteminden daha ucuz olduğu ortaya atılmıştır.

Sırayla depolama sağlamak için teşvikle adım attırılan madenciler ağdan tokenları için ödül alma yapılarına sahiptirler. Ayrıca ağ için en akdar çok depolama sunulursa ödül alma şansları da bir o kadar artacaktır.

Ödüllerin ücretli olmasıyla birlikte madenciler depolama yaptıkları verileri sakladıklarında bunu belirli süreye kadar güvenilir bir yolla yaparak ağda kanıtlama yapmak için çok sayışa hesaplama yaparak yoğun süreçte gerçekleştirme işleminden sorumlu olurlar. Güvenilir olarak uygulamaya alınıp yeterli depolama da sağlandığında blok zinciri yeni bloklar oluşturulur ve ağ ödüllerinde işlem ücretini de alır.

Neden Filecoin (FIL) ?

tTarafından öne atılan ve onun dosyalarını depolamak için çekici bir sistem haline getiren birden fazla özellik vardır.

Açık Market

Dosya depolamada ve geri alma anlaşmalarında açık pazarlarda görüşme yapılır. İzne ihtiyaç duyma gereksinimi olmadan herkes ağına katım sağlayabilir. Bir madenci çalışma süreci için yalnızca internet bağlantısına ve boş disk alanına gerek duyar. Giriş engellerinde düşüş yaparak birçok bağımsız depolama sağlayıcılarında gelişen bir ekosistemimi mümkün kılar.

Rekabetçi Fiyatlar

Depolamalarda ve geri alma fiyatlarında, kurumsal fiyatlandırmalar departmanlara göre değil, arz ve talep oranlarına göre belirlenir. Güvenli depolamayı fazlasıyla rekabet eden fiyat destekleriyle kullanılması mümkün hale gelerek madenciler için pazarlama yapmak veya kullanıcıları kilitlemek yerine depolama, güvenilirlik ve hızlarına göre rekabet edilmesini sağlar.

Güvenilir Depolama

Depolama ücretleri ödendiği zamanlarda dosyaları zamanında içinde kullanılabilir kalmasına yönelik aşama için uygun bir ekonomi sağlayarak dosyalarda, güvenli ve internet ağına iyi bağlanmış bilgisayarlarda saklanır.

Kendini İyileştirme

Filecoin ağının içeriğinde, dosyaları doğru bir şekilde saklamaya ve sürekli olarak doğruma işlemini yapmaya sürükler. Filecoin blok zincirleri hatalı madencilerin tespitinin yapıldığı zamanda ve dosyalarının güvenilir madencilere yeniden dağıtımının gerçekleştiği zamanlarda yerleşik bir kendi kendini iyileştirme sürecine sahiptir.

Doğrulanabilir İzler

Kendi kendini iyileştirme süreci özelliği bulunan Filecoin, dosyalarda zaman içinde doğru bir şekilde depolanma yöntemine dair doğrulanabilmeyi sağlayacak izler üretir. İstemciler, o sıralarda çevrimdışı gözükseler bile dosyalarında doğru bir şekilde saklanma imajı doğrulamak için bu izleri verimli bir şekilde tarayabilir.

Pazarlama Değil İtibar

Filecoin’de, depolamalar için sağlayıcıların güvenliğini sağlayıcıların kendileri tarafından yayınlanmasına pazarlama iddiaları ile değil de blok zincirinde yayınlanmasında yönelik geçmiş kayıtlarıyla kanıtlama ihtiyacında bulunur. Kullanıcılarda durum sayfaları veya depolama sağlayıcıları kendilerinin bildirdiği istatistikler için güven oluşturmasına gerek yoktur.

Seçim Şansı

Kullanıcılar maliyetleri üzerinden, fazlalık ve hız aralığına göre kendi takaslarını seçebilirken, sağlayıcıları tarafından sunulan birden çok dizi veri merkezleri ile sınırlı kalmadan dosyalarını Filecoin’e katılan herhangi bir madencide saklamayı seçebilirler.

Sansür Direnci

Filecoin sansüre direnç gösterirken, hiçbir merkezi sağlayıcı dosyaları silmeye veya stopaj hizmetine zorlama işlemine tabii tutmaz. Ağ, birçok farklı kişi ve kuruluş tarafından çalıştırma aşamasında birçok farklı bilgisayardan oluşum gösterir. Hatalı veya kötü niyetli kişiler ise ağ tarafından fark edilirken otomatik olarak kaldırılma işlemi görür.

Kullanışlı Blok Zinciri

Filecoin’de madencilerin, dağınık hesaplamalarına yönelik işlem yapmak için değil de depolama alanı sağlamaları açısından ödüllendirme yapılır. Ayrıca zaman geçtikçe içeriğinde dosya çoğaltmada kanıtları ve depolama kanıtlarını kullanarak blok zincirlerini korumaya alır. Diğer blok zincirleri gibi enerji yoğun çalışma kanıtı şemalarına dayanmaz.

İçerik Adresleme

Dosyaların kapsamında URL’ler gibi hassas olan tanımlayıcılar aracılığıyla değil de içerdikleri verilerle başvuru yapmayı bekler. Dosyalar, nerede barındırıldıklarına göre değil de genelde kim tarafından barındırıldıklarına bakmadan kullanılabilir durumda kalmayı başarır ve bir dosya popüler hale geldiğinde, merkezi bir bilgisayarlara güvenme yerine bilgisayar yığınları tarafından hızla dağıtılabilir ve bu ağ trafiği nedeniyle aşırı yüklenebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir