Bitcoin Ajandası

Fincan Kulp Formasyonu Nedir? Nasıl Oluşur?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Fincan Kulp Formasyonu Nedir? Nasıl Oluşur?

Fincan Kulp Formasyonu Nedir? Nasıl Oluşur?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Fincan kulp formasyonu hem uzun vadede hem de yavaş bir şekilde oluşan mum grafiği formasyonu olarak ifade edilmektedir. Bir kripto para biriminin fiyat analizi amacıyla kullanılan bu formasyon, yatırımcılar açısından yön belirleyici bir niteliğe sahiptir.

Günümüzde birçok kripto para piyasalarında fayda sağlayan fincan kulp formasyonu, her yatırımcının bilmesi gereken terimler arasında yer almaktadır. Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, fincan kulp formasyonu hakkında merak edilen pek çok detaydan bahsettik.

Fincan Kulp Formasyonu Nedir?

Fincan Kulp Formasyonu Nedir?
Fincan Kulp Formasyonu Nedir?

Fincan kulp formasyonu, yalnızca kripto para piyasalarında değil, genel olarak bütün finans piyasalarında kullanılan bir mum grafiğidir. Fiyat analizi yapmak amacıyla kullanılan bu formasyon türü, bazı yatırımcılar açısından soru işaretidir.

Cup with handle olarak da bilinen fincan kulp formasyon, trendlerin ilk olarak bir çanak ve sonrasında çanağın neredeyse 3’te 1’i kadar küçük çanak yapması, sonucunda da aynı tepelere ulaşması neticesinde oluşmaktadır. Fincan görünümüne sahip olduğundan bu adı almıştır. Yatırımcılar, formasyonun tamamlanmasıyla birlikte kulpun hacim kırılmasını beklemekte ve çanağın derinliği nispetinde kulpun bitiminden ne kadar yükseleceğini analiz etmektedir.

Fincan kulp formasyonunda birincisi ikincisinden daha derin ve geniş iki oyuktan oluşan devam niteliğinde olduğu için bazı uzmanlar bu grafiğe Kulplu Kupa Grafiği de diyebilmektedir.

Fincan Kulp Formasyonu Nasıl Oluşur?

Formasyonun nasıl oluştuğu birçok yatırımcının merak ettiği konulardan bir diğeridir. Bu türden formasyonda fincan üstleri ve tutamak aynı yatay çizgi üzerinde hizalanmaktadır. Bu çizgiye kulplu fincan görünümünün “boyun çizgisi” adı verilmektedir. Formasyon ya da görünümün kabul edilebilmesi için bazı kurallara uygun olması gerekmektedir:

 • Fincan figürü oluşmadan önce önemli bir yükseliş hareketinin yaşanmış olması gerekir.
 • Kupa çukurunun alt seviyesi, formasyon oluşmadan önce gerçekleşen yükseliş trendinin yüzde 50’sinden az olmaması gerekir.
 • Sap boşluğunun en alt bölümü, fincan yüksekliğinin yüzde 50’sinden az olmaması önemlidir.

İki oluğun görünümü, varlık satıcılarının kademeli bir şekilde nefes darlığını gösteren yuvarlak bir tabanı anımsatıyor olabilir. Alıcılarsa boyun çizgisini aştığında (psikolojik eşik) kontrolü yavaşça yeniden kazanabilmektedir. Bu süreçte satın alma gücü de daha fazla güç kazanmaktadır.

Kulplu fincan formasyonuna rastlandığında fiyatların yukarı yöndeki seyrini sürdürmesi muhtemeldir. Buna karşın yine de temkinli bir yaklaşım sergilemek önemlidir. Fincanın sağ tepesinden dibine kadar olan mesafenin ölçülerek bu mesafenin kırılmaya dek uzatılması yöntemiyle hedef belirlenebilmektedir. Genel stop seviyesi, kırılmanın tersi yöndeki kulpun hemen dışında yer almaktadır.

Fincan Kulp Formasyonu Kullanarak Alım-Satım Nasıl Yapılır?

Kulplu fincan formasyonu ortaya çıktığında, bir fincan üzerinde kulp oluşmakta ve genellikle üçgen şeklinde olmasıyla bilinmektedir. Varlık satın alma konusunda ideal pozisyon, fiyatın kulp görünümünün üst çizgisini aşmasından sonra gösterilmektedir. Fiyat kulptan ayrılır ayrılmaz formasyon oluşumunu tamamlamış ve varlık fiyatı yükseliş trendi oluşturabilecek konumda demektir. Ancak aynı zamanda düşüş eğilimi de göstermesi mümkün olacağından zararı durdurma ayarının yapılması faydalı olacaktır.

Fincan Kulp Formasyonu Ne Kadar Doğru?

Kripto para piyasalarında da kullanılabilen fincan kulp formasyonunun doğruluk oranı ayrı bir merak konusudur. Bu formasyonu kullanarak bir yatırımın başarısını en üst seviyeye çıkarmak için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur. Birer ipucu olarak da değerlendirebilmenin mümkün olduğu bu unsurlar şunlardır:

 • Kısa kulplu formasyonlar, uzun kulplu olanlara kıyasla daha yüksek başarı oranı taşımaktadır.
 • 15 dakika gibi daha kısa zaman dilimlerinde bir formasyona rastladığınızda daha geniş zaman dilimlerinde (günlük gibi) daha büyük bir trend yakalayabilmek için geri çekilebilirsiniz.
 • 15 dakikalık zaman diliminde yükseliş görünmesine rağmen günlük grafikte düşüş göstermesi halinde long bir işlem gerçekleştirme kararınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekir. 
 • Tam tersi olarak 15 dakikalık grafikte düşüş göstermesine karşın günlük grafikte yükseliş göstermesi halindeyse short bir işlem gerçekleştirme planınızı yeniden ölçüp biçmelisiniz.

Bu gibi faktörlere dikkat ettiğiniz sürece bu formasyondan daha verimli bir şekilde faydalanmanız mümkün olacaktır.

Dezavantajları Nelerdir?

Teknik göstergelerin diğer formasyon ve sinyallerle birlikte kullanılması halinde daha başarılı sonuçlar elde edebilmek mümkündür. Özellikle fincan ve kulp formasyonlarında yatırımcı ve traderlar yıllar içerisinde pek çok farklı sınırlamalar keşfetmiştir. İlk olarak bu formasyonun tam olarak oluşabilmesi için zaman gerekmektedir.

İkinci olaraksa kullanan traderlar, fincanın derinliğine yönelik olarak bazı sorunlarla karşılaşmışlardır. Daha sığ bir fincan formasyonu yükselişe işaret ederken, daha derin bir fincansa düşüşe işaret edebilmektedir. Belirli bir fincanı tercih edip o grafiği baz alarak yatırım stratejisi uygulamak bazen kafa karıştırabilmektedir. Çünkü bu seçin yanlış kararlara yol açabilmektedir.

Son olarak da likit olmayan hisselerde zaman zaman fincan ve kulp formasyonlarının güvenilmez olabileceği düşünülmektedir.

Mum grafikleri, kripto para yatırımcılarının varlıklara yönelik teknik analizleri daha iyi anlamasına yardımcı olduğundan grafik modellerini esas alarak yatırım gerçekleştirmek bir tür norm haline gelmiştir. Fincan kulp grafiği, traderlara göre bir varlığın ya da hisse senedinin fiyat yönünü tespit edebilmek adına uzun zamandır kullanılan bir araçtır. Bununla beraber giriş noktası, hedef yerleştirme ve zararı durdur yönergelerini de açık bir şekilde tanımlamaktadır. Fakat piyasadaki olanaklardan en verimli şekilde faydalanabilmek adına bu formasyonu diğer araçlarla beraber kullanmak daha faydalı olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir