Bitcoin Ajandası

Finlandiya Siber Suçlar Sayesinde Ukrayna için Bitcoin Bağışı Yapacak!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Finlandiya Siber Suçlar Sayesinde Ukrayna için Bitcoin Bağışı Yapacak!

Finlandiya Siber Suçlar Sayesinde Ukrayna için Bitcoin Bağışı Yapacak!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

İlerleyen dönemlerde İsveç’le birlikle NATO’ya başvuracağı düşünülen Finlandiya, siber suç örgütlerinden elde ettiği BTC’leri Ukrayna’ya bağışlayacağını duyurdu. Finlandiya basınında yer alan haberlere göre hükümet tarafından Bitcoin bağışının değeri hakkında net bir bilgi verilmezken, piyasalarda bağışın değerinin 77 milyon dolardan fazla olduğu konuşuluyor.

Elde edilen bilgilere göre Finlandiya hükümeti bu kararı geçtiğimiz ay verdi. Konuyla alakalı olarak yaklaşık 1,5 aydır pek çok farklı araştırmalar yapıldığı ifade edilirken, Finlandiya’nın ayrıca gümrüklerden elde ettiği 1981 Bitcoin de yine Ukrayna’ya gönderileceği konuşuluyor.

AB Bitcoin Bağışına Sessiz Kaldı

AB Bitcoin Bağışına Sessiz Kaldı
AB Bitcoin Bağışına Sessiz Kaldı

 Bilindiği üzere Bitcoin’in İş Kanıtı (PoW) sistemine dayalı madencilik faaliyetlerinde fosil yakıtlarla elde edilen enerji tüketimini büyük ölçüde çevre kirliliğine neden olduğu düşünülüyor. Avrupa Birliği bu gibi iş kanıtlarıyla faaliyet gösteren kripto para birimlerini engellemeyi tartışıyor.

Diğer yandan Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna savaşının hala devam ettiği şu günlerde Ukrayna’ya yönelik çeşitli kripto para yardım ve bağışlarının yapılmasına sessiz kalıyor. Bağışların özellikle de Bitcoin ile yapılıyor olması da bu konudaki sessizliğe neden oluyor.

Madencilikte Yenilebilir Enerji Kullanımı Başladı

Tüm bunların yanı sıra Bitcoin madenciliğinde yeni bir gelişme yaşanıyor. Büyük çoğunluğu Kuzey Amerika bölgesinde faaliyet gösteren Bitcoin madencilik şirketlerinde artık yenilebilir enerji kullanılıyor. Bu sayede çevre ve doğa kirliliğinin en aza indirgenmesi hedeflenerek daha sağlıklı bir madencilik çalışmaları yürütülüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir